Konferencje TED uczą, uwrażliwiają, inspirują i motywują do działania. Wywierają wpływ na miliony ludzi na całym świecie, a ich głównym założeniem jest promowanie idei wartych rozpowszechniania. Zobacz wybrane wystąpienia TED, w których znajdziesz dużą dawkę inspiracji, wiedzy i porad, które warto już dziś zacząć wprowadzać w życie, nie czekając na noworoczne postanowienia.
Cameron Russell, Wygląd to nie wszystko. Wierzcie mi, jestem modelką
Podczas TEDxMidAtlantic w 2012 roku Cameron Russell, znana na całym świecie modelka Victoria’s Secret, wygłosiła odważne przemówienie, które szybko zyskało dużą popularność, nie tylko w świecie mody. W szczerym wystąpieniu, Cameron mówi o uczuciach, które towarzyszą jej całe życie, związane z tym, że oceniamy siebie po tym, co zewnętrzne. Wyznaje, że została modelką, ponieważ wygrała „genetyczną loterię” – urodziła się biała, ładna i uprzywilejowana. Kieruje pytanie do młodych dziewczyn: „dlaczego chcesz być modelką? Możesz być każdym. Prezydentem Stanów Zjednoczonych albo twórcą następnego Internetu”. Mądra i szczera przestroga przed zawodem modelki, ale także prawdziwa lekcja dla każdego, kto choć raz przejął się swoim wyglądem.
Jacek Walkiewicz, Pełna moc możliwości
Podobno przemówienie Jacka Walkiewicza pt. „Pełna moc możliwości” ma najwięcej wyświetleń spośród polskich wystąpień TED. Nic dziwnego, bo każdy, kto raz go posłuchał, wraca po więcej. Film z dnia na dzień stał się popularny do tego stopnia, że autor wykładu postanowił napisać książkę o takim samym tytule, która wkrótce stała się bestsellerem. Kim jest słynny polski przedstawiciel TED? Jacek Walkiewicz to psycholog, mówca motywacyjny i inspiracyjny, trener i mentor. Walkiewicz mówi: „sukces to mieć to, co się chce, także realizować marzenia. Po czym poznamy, że odnieśliśmy sukces? Po tym, że nas wzmacnia, dodaje siły.” Rozwinięcie tej myśli i dużo motywacji znajdziecie na nagraniu z konferencji TED.
Simon Sinek, Jak wielcy przywódcy inspirują do działania?
Dlaczego niektórzy osiągają sukces, a innym się to nie udaje, mimo że są równie dobrzy w tym, co robią? Simon Sinek podczas swojego wykładu przedstawia łatwy i skuteczny model dla przywódców i szefów, który opiera się na pytaniu „dlaczego?”. Jako przykład przytacza firmę Apple, Martina Luther Kinga oraz braci Wright. Podczas prelekcji, Salek udowadnia, że jeśli umiemy odpowiedzieć sobie na pytanie „dlaczego?”, jesteśmy w stanie osiągnąć sukces i przyciągnąć odpowiednich ludzi. Jego wykład znalazł się na trzecim miejscu wśród dwudziestu najpopularniejszych wystąpień w historii TED.
Julie Burstein, Cztery lekcje kreatywności
Julie Burstein to prezenterka radiowa, która codziennie rozmawia z kreatywnymi ludźmi jak pisarze, filmowcy czy malarze. Podczas swojego wykładu Ted, dzieli się czterema wskazówkami, jak tworzyć w obliczu wyzwania, utraty wiary w siebie czy życiowej straty. Do najistotniejszych spraw, które pozwalają na uwolnienie kreatywności, Burstein zalicza: doświadczenie, wyzwanie, ograniczenia oraz stratę. Posłuchaj rad od osób, z którymi rozmawiała Burstein, takich jak filmowiec Mira Nair, pisarz Richard Ford, rzeźbiarz Richard Serra i fotograf Joel Meyerowitz.
Barry Schwartz, O paradoksie wyboru
Amerykański profesor psychologii, Barry Schwartz, w swoim wystąpieniu TED krytykuje główną doktrynę zachodnich społeczeństw – wolność wyboru. Zdaniem Schwartza, zbyt duży wybór nie daje wolności, ale paraliżuje działania i przynosi więcej rozczarowań niż zadowolenia. Schwartz nie zaprzecza, że wybór polepsza jakość naszego życia. Podkreśla jednak, że mimo iż kilka możliwości to korzystna sytuacja, to jednak im ich więcej, nie zawsze oznacza „lepiej”. Koniecznie zobaczcie, jaki przepis na sukces i szczęście kryje się w paradoksie wyboru.