W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1 proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Sprawdziliśmy, jak zmieniał się poziom inflacji na przestrzeni ostatniego roku. Spytaliśmy również ekspertów o ich przewidywania dotyczące kolejnych okresów.
Inflacja w Polsce – czerwiec 2024
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2024 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 2,6 proc. Obserwowany trend miał miejsce przy wzroście cen usług o 6,1 proc. i towarów o 1,3 proc.
W czerwcu bieżącego roku w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 0,7 proc.), rekreacji i kultury (o 1,4 proc.), restauracji i hoteli oraz zdrowia (po 0,6 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,17 p. proc., 0,09 p. proc. i po 0,03 p. proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 1,9 proc.), odzieży i obuwia (o 1,7 proc.) i łączności (o 0,9 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,18 p. proc., 0,06 p. proc i 0,04 p. proc.
Przeczytaj również: Lekkie pogorszenie nastrojów w sektorze MŚP
W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie żywności (o 2,2 proc.), mieszkania (o 1,7 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 7,7 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,57 p. proc., 0,44 p. proc. i 0,43 p. proc. Niższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 0,9 proc.) obniżyły wskaźnik o 0,04 p. proc.
Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego
Czerwiec 2024. Co o bieżącej inflacji sądzą eksperci?
– GUS potwierdził, że inflacja w czerwcu wzrosła nieznacznie do 2,6 proc. W lipcu inflacja będzie zbliżona do 4 proc. Spodziewamy się, że odmrożenie cen energii powiększy wskaźnik o około 1,5 pkt proc. W przypadku pozostałych grup produktów, np. inflacji bazowej czy cen żywności zmiany będą jednak umiarkowane. Kolejne miesiące przyniosą lekkie odbicie inflacji bazowej. Indeksy PPI wskazują, że koszty produkcji przestają maleć w większości państw UE. Dlatego wkrótce zapewne zobaczymy silniejszy wzrost cen towarów przemysłowych. Równocześnie tempo wzrostu cen usług pozostanie podwyższone – czytamy w komunikacie opublikowanym na platformie X przez Polski Instytut Ekonomiczny.
Jeszcze wyższej inflacji w siódmym miesiącu bieżącego roku spodziewają się eksperci związani z PKO BP. Ich zdaniem czerwiec “to ostatni taki miesiąc“. – Od lipca inflacja znowu wyskoczy ponad dopuszczalny przedział odchyleń od celu NBP, ale w czerwcu była jeszcze bardzo blisko celu 2,5 proc., wyniosła 2,6 proc. rdr, zgodnie z szacunkiem flash. W lipcu skierujemy się w stronę 5 proc. rdr – sadzą analitycy.
Przeczytaj również: Polskie marki rekrutują! Poznaj nowe oferty pracy w modzie
Przeczytaj również: Pexels