Kurs akcji LPP przed godziną 11:00 traci już 27,09 proc. w reakcji na raport Hindenburg Research.
Przeczytaj również: Ciao Italia po raz trzeci! Kolejna marka LPP otwiera sklepy we Włoszech
Hindenburg Research poinformował w opublikowanym w piątek raporcie, że zajął krótką pozycję na akcjach LPP. Według autorów raportu, dezinwestycja przez LPP aktywów w Rosji była pozorna. W odpowiedzi na tę informację notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych walory polskiego producenta odzieży tanieją o 27,09 proc. do 13 tys. zł.
Przeczytaj również: CCC planuje rozszerzyć portfolio. Na celowniku właściciel sklepów z odzieżą sportową
Komunikat spółki LPP na temat raportu Hindenburg Research
LPP oskarża Hindenburg Reasearch o atak dezinformacyjny oraz o ewentualną próbę przejęcia wpływów w spółce LPP. – Raport przygotowany przez Hindenburg Reasearch jest elementem przygotowywanego od 5 miesięcy zorganizowanego ataku dezinformacyjnego obliczonego na spadek kursu akcji Grupy LPP. O sprawie poinformowaliśmy wcześniej Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Krajową Agencję Skarbową. Z tego, co ustaliliśmy, nie jesteśmy pierwszą firmą, która stała się obiektem zainteresowania wywiadowni. Wcześniej podobny proceder został przez Hindenburg wycelowany w spółkę Adani. Wiemy jednocześnie, że wywiadownia działa na zlecenie podmiotów trzecich. Nie można wykluczyć, że tego typu działania mogą być próbą przejęcia wpływów w spółce LPP. Grupa ma pełną kontrolę nad sytuacją. Wszelkie dodatkowe wiadomości będziemy przekazywać na bieżąco – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez polskiego producenta odzieży.
Komentarz analityka XTB
Dzisiejsza panika na giełdzie niekoniecznie zwiastuje tąpnięcie realnej sprzedaży ubrań. – W sytuacji, w której spółka nie napotka poważnych problemów w kolejnych miesiącach i przedstawi dalszy wzrost biznesu, spadkowa reakcja może przerodzić się w stopniową poprawę sentymentów i euforię, w trakcie której rynek dążył będzie do wymazania spadkowej luki. Istnieje też szansa, że fundusz Hindenburg relatywnie szybko zamknie ‘shorta’, który wciąż nie pojawił się w krótkich pozycji KNF. Brak ujawnionej pozycji może wskazywać, że zajął relatywnie niewielką pozycję, poniżej 0,5 proc.; nie musząc się ujawniać – komentuje Eryk Szmyd, analityk XTB.
Z pewnością globalna renoma Hindenburg Research sprawia, że wiadomości o “praktykach” LPP znajdą szeroki rozgłos na świecie finansowym, nawet jeśli firma podważy zarzuty krótkiego sprzedawcy. Wydaje się całkiem prawdopodobne, że regulatorzy zainteresują się wszystkimi, wymienionymi przez raport Hindenburga praktykami. Nie jest jednak jasne, jakiego typu zagrożenie stwarza to dla spółki.
Zdjęcie główne: mat. prasowy