Branża modowa zużywa rocznie około 180 miliardów torebek foliowych, wynika z danych globalnej platformy Fashion for Good. Sprzedawcy mody deklarują gotowość do walki z wszechobecnym plastikiem.
Przeczytaj również: Vinted wprowadza nową usługę. Zapłacisz za nią 45 złotych
W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez Pure Profile dla Aquapak Polymers Ltd, firmy specjalizującej się w technologii materiałów na bazie polimerów, większość kadry kierowniczej wyższego szczebla w branży mody wyraziła zamiar wyeliminowania plastiku. W ankiecie zapytano 100 członków zarządu i kadry kierowniczej wyższego szczebla, w tym dyrektorów generalnych, dyrektorów ds. sprzedaży detalicznej, dyrektorów operacyjnych, dyrektorów ds. zrównoważonego rozwoju i dyrektorów finansowych, w Wielkiej Brytanii, USA i Australii, czy chcą zaprzestać lub ograniczyć użycie tworzyw sztucznych.
Aż 88 proc. badanych potwierdziło, że planuje całkowicie zrezygnować z plastiku w opakowaniach. Około 8 proc.zamierza wyeliminować plastik w ciągu najbliższych 12 miesięcy, 14 proc. w ciągu roku do dwóch lat, 19 proc. w ciągu dwóch do trzech lat, 30 proc. w ciągu trzech do czterech lat i 28 proc. w ciągu czterech do pięciu lat.
Prawie połowa z ankietowanych (48%) stwierdziła, że jest niezwykle zaniepokojona wykorzystaniem w swojej firmie toreb foliowych, takich jak torby na zakupy i torby na odzież, z których większość jest używana do towarów kupowanych w Internecie. Obawy wzbudzają również szkody, jakie plastikowe opakowania wyrządzają środowisku.
Z raportu wynika, że wykorzystanie tworzyw sztucznych zajmuje trzecie miejsce wśród najważniejszych czynników wpływających na efektywność środowiskową ich działalności. Wyprzedzają je jedynie efektywność energetyczna i pozyskiwanie towarów wykorzystujących materiały zrównoważone.
Badanie wykazało również, że spośród kroków podjętych w celu zmniejszenia ilości wykorzystywanych opakowań z tworzyw sztucznych 77 proc. ankietowanych złożyło produkty w inny sposób, 59 proc. usunęło niepotrzebne rodzaje opakowań, a 46 proc. zmieniło rodzaj opakowania.
Przeczytaj również: Moda na start-up. Ekologiczne opakowania, które mogą zasilić e-commerce polskiej branży beauty
Polimery alternatywą dla plastiku
Wśród dostępnych na rynku rozwiązań pomagających zmniejszyć zanieczyszczenie opakowań z tworzyw sztucznych, Aquapak Polymers Ltd wskazuje na opracowany przez siebie Hydropol. To nowy polimer, który jest rozpuszczalny i nietoksyczny dla organizmów morskich. Hydropol może być stosowany jako alternatywa dla konwencjonalnych tworzyw sztucznych w różnych zastosowaniach, ponieważ zapewnia tę samą funkcjonalność i wydajność, ale bez związanych z tym problemów środowiskowych.
Obecnie Hydropol wykorzystuje się wytwarzania takich produktów, jak torby na odzież, oferujących cechy podobne do tradycyjnych torebek foliowych, w tym wytrzymałość i odporność na przebicie, czy ochrona przed wyciekami i brudem. Według Aquapaku torby na odzież wykonane z tego polimeru można utylizować w ekologiczny sposób, bez zagrożenia dla środowiska. Producent wskazuje, że można je wyrzucać do istniejących strumieni odpadów domowych, nie zanieczyszczając innych produktów nadających się do recyklingu, lub można je natychmiast rozpuścić w gorącej wodzie w domu, nie wytwarzając szkodliwych mikroplastików.
Przeczytaj również: Pierwszy kraj na świecie chce zakazać „wiecznych chemikaliów” w kosmetykach