Wiodący światowy dostawca zamków błyskawicznych odkrył toksyczne substancje PFAS w farbie stosowanej w niektórych jego produktach.
Przeczytaj również: 10 faktów o fast fashion, które szokują
Firma YKK Corp. z siedzibą w Tokio poinformowała o zawartości PFAS w niektórych wodoodpornych zamkach błyskawicznych, które wypuszczono do obiegu w pierwszej połowie roku. Informacja ta została podana do wiadomości publicznej dopiero teraz. Firma, która dostarcza zamki największym markom odzieżowym na świeciem przez miesiące próbowała wyeliminować toksyczne chemikalia ze swojego łańcucha dostaw.
„Farba zawierająca PFAS pochodziła od wielu dostawców” – poinformował w rozmowie z portalem Bloomberg, Chris Gleeson, wiceprezes globalnej grupy marketingowej YKK. W odpowiedzi firma dokonała konsolidacji tam, gdzie kupuje farby. od września YKK „przeszło na farbę wolną od PFAS” – dodał Gleeson.
PFAS, a dokładniej związki per- i polifluoroalkilowe (PFAS) to syntetyczne związki chemiczne o szerokim zastosowaniu. Nazywane powszechnie „wiecznymi chemikaliami” rozkładają się bardzo powoli i gromadzą w środowisku oraz tkankach ludzkich. Często zawarte są w wielu produktach codziennego użytku, m.in. kosmetykach czy środkach czystości. PFAS znajdują swoje zastosowanie również przy produkcji odzieży wodoodpornej, opakowań na żywność czy Duża ich część trafia do ścieków i rozprzestrzenia się w środowisku. Przemysł chemiczny w USA przez lata zatajał informacje na temat szkodliwości PFAS dla zdrowia. Naukowcy podejrzewają, że PFAS może sprzyjać wielu poważnym chorobom od zaburzeń rozwojowych aż po nowotwory. Największe konsekwencje zdrowotne PFAS może mieć dla dzieci i młodzieży.
Przeczytaj również: Co to jest “fast fashion”? Sprawdźcie, jak szybka moda zmieniała się na przestrzeni lat
“Wieczne chemilkalia” w produktach Fjällräven
YKK to jeden z wiodących na świecie dostawców zamków błyskawicznych, współpracujący z wieloma dużymi firmami odzieżowymi. Niektóre marki korzystające z zamków błyskawicznych to Fjällräven, Patagonia, The North Face czy Columbia.
Nie wiadomo, ile producentów dotyczy ten problem. Firma nie ujawniła listy swoich klientów, a kilka marek odzieży outdoorowej, które używają zamków błyskawicznych YKK odmówiło komentarza w tej sprawie. VF Corp., właściciel The North Face, nie potwierdził, czy może to przełożyć się na jego obecne produkty, jednak w oświadczeniu stwierdził, że produkty wyprodukowane na sezon jesień 2024, w tym te z wykończeniami YKK, „nie będą zawierać substancji chemicznych PFAS”.
Dla firm korzystających z produktów YKK wiadomość o farbach była porażką. Na przykład szwedzka marka odzieży i sprzętu outdoorowego Fjällräven oświadczyła w lutym, że zamierza do końca tego roku wyeliminować celowe stosowanie PFAS we wszystkich produktach. Według Philippa Kloetersa, globalnego menedżera ds. komunikacji w Fjällräven International AB, YKK powiedział Fjällräven o problemie w maju. Choć producent zamków rozwiązał problem, stwierdził, że dla Fjällräven jest już „za późno” na włączenie nowych zamków do swojej kolekcji na wiosnę i lato 2024 roku. “Zostaną one wykorzystane w przyszłorocznych produktach jesienno-zimowych” – dodał.
Przeczytaj również: Cost per Wear – co to? Ta ekologiczno-ekonomiczna technika zakupowa robi furorę w branży