Firmy rodzinne to popularny model biznesu w Polsce, co doskonale obrazuje najnowszy ranking “Forbesa”. Efektem badań przeprowadzonych przez magazyn jest zestawienie 100 największych firm rodzinnych w Polsce. Nad markami dostarczającymi różnorodne usługi góruje jedna z najważniejszych spółek modowych w Polsce. Jaka?
Czytaj również: Wizerunek Polki wart niemal miliard złotych. Kim są najlepiej wyceniane kobiece nazwiska 2023?
Na pierwszym miejscu w rankingu 100 największych firm rodzinnych według Forbes’a znajduje się LPP – gdańska firma założona przez Marka Piechockiego i Jerzego Lubiańca. Grupa zarządza 5 markami modowymi, tj. Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay. Oferta sklepów jest dostępna online oraz stacjonarnie na ok. 40 rynkach świata. Co więcej, w 2021 roku łączne przychody ze sprzedaży LPP przekroczyły 14 mld złotych.
Czytaj także: Ich imperia warte są miliardy złotych. Kim są najbogatsze rodziny w Polsce? [RANKING]
Firmy rodzinne w Polsce – kto pojawił się w rankingu?
LPP jest jedyną firmą z sektora fashion, która pojawiła się w rankingu 100 najwiekszych firm rodzinnych w Polsce. Wśród wymienionych spółek brakuje także grup zajmujących się branżą kosmetyczną. Pierwsze miejsce LPP w zestawieniu firm obejmujących usługi z całej gospodarki to ogromny sukces i potwierdzenie rosnącej dynamiki rozwoju firmy. W poprzedniej odsłonie rankingu “Forbesa” spółka zajmowała 5 miejsce na liście, a wspomniane roczne zarobki były o około 80% niższe. Dziś w liczbach wyprzedza firmy, takie jak Dino, Cyfrowy Polsat, Inter Cars czy Euro-net.
Według badania, najwiecej firm rodzinnych przynależy do branży budowlanej (19 spółek ze spisu), spożywczej (17 spółek ze spisu) i handlowej (16 spółek ze spisu). W 2021 roku najwięcej zysków wygenerował sektor usługowy, którego łączne zyski netto przekroczyły 4,7 mld złotych.
Jak wygląda zatrudnienie w polskich firmach rodzinnych?
Forbes zebrał informacje także na temat zatrudnienia w rodzinnych spółkach. Łączna ilość osób zatrudnionych w firmach znajdujących się w rankingu to 260 tys. osób, z czego najwięcej przypisuje się sieci marketów Dino Polska. Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 32,5 tys. osób. Z kolei firma LPP, obejmująca pierwsze miejsce w zestawieniu pod kątem przychodów, zatrudnia 32 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży – nie tylko w Polsce, ale także w krajach Europy, Azji i Afryki. W Polsce spółka odzieżowa zatrudnia ok. 23 tys. osób, z czego blisko 6,6 tys. osób znalazło w niej pracę w 2021 roku.
Pełny ranking największych firm rodzinnych w Polsce znajdziecie tutaj.
Przeczytaj też: Kreatywność to nasza siła. LPP podjęło współpracę z Papaya Films