USA, Chinom czy Japonii raczej nic nie zagraża, by zdetronizować je ze szczytu listy największej ilości milionerów na świecie. Jednak, zestawienie Wealth-X, ukazujące kraje, w których już w niedługim czasie pojawi się nowa znaczna grupa wyjątkowo zamożnych osób, zaskakuje. Możemy znaleźć w nim między innymi Nigerię, Egipt oraz … Polskę.
Jak donosi najnowszy raport firmy Wealth-X, zajmującej się badaniem badaniem stopy bogactwa, kraje będące na drodze najszybszego wzrostu zamożności, znajdują się w Europie, Afryce i Azji.
Wyniki zostały oparte na badaniu ponad 540 000 osób, z przychodem od 1 miliona do 30 milionów dolarów netto – by ujawnić perspektywy globalnego wzrostu w ciągu najliższych pięciu lat. W badaniu uwzględniono poziom zamożności, szacunek wzrostu populacji i przewidywane przyszłe możliwości inwestycyjne.
Gdzie w takim razie możemy spodziewać się największego wzrostu milionerów na świecie? Pionierem rankingu okazała się być Nigeria. W tym zachodnio afrykańskim kraju liczba osób o dużej wartości netto (high net worth individuals) urośnie dzięki złożonej rocznej stopie wzrostu sięgającej ponad 16,3% w okresie od 2019 do 2023 roku. Kolejnymi krajami na podium są kolejno Egipt (12,5%) i Bangladesz (11,4%).
5 miejsce w zestawieniu zajęła Polska z wynikiem +10%. Nasz kraj wraz z Kenią uważane są jednak za dość zaskakujące przypadki, ze względu na to, że nie są postrzegane jako kraje na etapie rozwoju.
>>> Zobacz również: Prezes zarządu Gino Rossi rezygnuje z funkcji. Czy ma to związek z bankructwem SIMPLE?
Źródła wzrostu bogactwa każdego narodu są różne. Bogate w surowce kraje, takie jak Nigeria i Egipt, mogą w znacznym stopniu zawdzięczać to eksportowi energii. Tymczasem Bangladesz, w ciągu ostatnich lat czerpie sukces z szybkiej urbanizacji i zwiększonych inwestycji w infrastrukturę. Wietnam, Indie, Filipiny i Kenia należą do innych krajów, w których największy wpływ można zawdzięczać inwestycjom strukturalnym. Z kolei Ukraina i Polska mogą przypisać swój niedawny wzrost do dobrodziejstw w swoich sektorach technologicznych.
Które kraje znalazły się w zestawieniu? Sprawdźcie poniżej: