REKLAMA
Najstarsze polskie marki modowe: historia marki W.Kruk.

10 najstarszych polskich marek modowych

REKLAMA

Wieloletnie rodzinne tradycje i kultywowanie klasycznych technik rzemiosła od lat pozwalają im utrzymać się na rynku i konkurować o miano najpopularniejszych i najchętniej wybieranych przez rodzimych konsumentów. W Polsce wciąż funkcjonują marki modowe, których korzenie sięgają nawet końca XIX wieku. Pomimo licznych wzlotów i upadków, nie porzucają swoich tradycji, dostosowując się jednocześnie się do wymogów współczesnego rynku. Ujawniamy historie najstarszych polskich marek z sektora mody. 

Najstarsze polskie marki modowe: W.Kruk

To najstarsza polska marka jubilerska, której historia sięga aż 1840 roku. Leon Skrzetuski otworzył wówczas przy ul. Wodnej w Poznaniu pierwszy zakład tworzący wyroby liturgiczne i biżuterię dla Kościoła. Po jego śmierci, w 1893 roku zakład produkcyjny przejmuje siostrzeniec Skrzetuskiego, Władysław Kruk, którego nazwisko do dziś widnieje jako nazwa marki. 

Od tamtej pory biznes Kruków przechodził w ręce kolejnych członków rodziny, którzy z biegiem lat rozszerzali działalność przedsiębiorstwa. Pierwszy salon W.Kruk z autorskimi wyrobami i biżuterią powstaje w 1990 roku w Poznaniu. Z roku na rok marka rozszerzała sieć sprzedaży w całej Polsce, by w 2002 roku zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych. W 2008 roku utworzono spółkę VRG (Vistula Retail Group), do której zaliczamy: W.Kruk, Vistula, Bytom, Wólczanka, Deni Cler. 

Najstarsze polskie marki modowe: Zaremba

Dzieje przedsiębiorstwa rodziny Zaremba to ponad 100 lat najwyższego poziomu krawiectwa silnie zakorzenionego w historii Warszawy. Zawsze w centrum stolicy, razem z miastem przeżywała zarówno wielkie rauty i bale, jak i represje i zniszczenia – podkreślono w oficjalnej biografii. W 1894 roku Edward Zaremba otworzył w gmachu Teatru Wielkiego swój pierwszy salon szycia na miarę. Przez dziesiątki dekad rodzina Zarembów starała się dostarczać światową jakość na rodzimym rynku szyjąc garnitury na miarę. Stuletnią tradycję marki kontynuuje obecnie Maciej Zaremba, wnuczek założyciela, w warszawskiej pracowni Zaremba Bespoke. 

Przeczytaj również: Luksusowy garnitur: atrybut elit czy inwestycja w ponadczasową garderobę?

Najstarsze polskie marki modowe: Sterkowski

Pracownia czapek i kapeluszy Sterkowski to rodzinna tradycja i pasja kultywowana od niemal stu lat. Historia wielopokoleniowej rodzinnej tradycji rzemieślniczej ma swoje początki w przedwojennej Warszawie. Przez wiele lat marka prowadziła swój firmowy salon przy ul. Brackiej 20 w Warszawie.

Od 1926 roku rodzina Sterkowskich nieprzerwanie produkuje najwyższej jakości nakrycia głowy. Do stworzenia czapek, kapeluszy czy beretów wybiera czystą wełnę, bawełnę czy naturalny len. Firma nie prowadzi produkcji masowej – większość zamówień tworzonych jest w małych partiach lub na zamówienie. Twórcy są wierni tradycyjnym technikom produkcji, gwarantując najwyższy komfort i dbałość i każdy detal.

Najstarsze polskie marki modowe: Wólczanka

Wólczanka to polska marka, która pojawiła się na rynku zaledwie kilka lat po zakończeniu II Wojny Światowej. W 1948 roku dzielnicy przemysłowej Ostrowca Świętokrzyskiego utworzono zakład odzieżowy, w którym rozpoczęto produkcję koszul. W Łodzi natomiast mieściła się główna siedziba marki Wólczanka oraz jedna ze szwalni. To na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi przez lata można było odwiedzić flagowy salon marki, która szczyciła się najlepszej klasy koszulami. 

W 2023 roku Wólczanka to nie tylko najpopularniejszy polski producent koszul, ale silny brand produkujący elegancką odzież i akcesoria dla mężczyzn, w tym krawaty, poszetki, spinki do mankietów, szale czy skarpetki. W ofercie nie brakuje również propozycji dla kobiet, łączących codzienną elegancję i biznesowy casual. Od 2006 roku marka wchodzi w szeregi Vistula Retail Group. 

Najstarsze polskie marki modowe: Bytom

Początki tej popularnej dzisiaj marki sięgają lat 40. ubiegłego wieku. Na bazie przedwojennej, niemieckiej szwalni, zbudowano wtedy w Bytomiu Państwową Fabrykę Konfekcyjną i jak przystało na PRL-owskie lata, firma zawdzięcza swoją nazwę miejscowości, w której została założona. 

Od końca 2010 roku zarząd Bytom S.A. mieści się jednak w Krakowie. Dzisiaj marka z Bytomiem jest zatem związana jedynie nazwą, bo dział produkcyjny znajduje się z kolei w Tarnowskich Górach. Nie każdy wie też, że przez kilkanaście lat głównym projektantem Bytomia był Tomasz Ossoliński.

Dzisiaj Bytom jest jedną z najbardziej szanowanych polskich firm, jeśli chodzi o modę męską. Firma plasuje się wśród liderów przychodów tym segmencie, rywalizując jedynie z  Vistulą, która podobnie jak Bytom należy do portfolio Grupy VRG S.A. 

Najstarsze polskie marki modowe: Ryłko

Jest 1964 rok. Stanisław Ryłko otwiera swój pierwszy zakład szewski w Kalwarii Zebrzydowskiej. Początkowo zajmuje się produkcją wyłącznie męskiego obuwia, z czasem jednak rozszerza swoją ofertę o modele damskie. Ryłko od początku działalności stara się iść z duchem czasu, podążając za najsilniejszymi trendami każdej modowej dekady.

W 1997 roku przy ul. Floriańskiej w Krakowie zostaje otwarty pierwszy salon stacjonarny Ryłko – jest to początek ekspansji sklepów marki na terenie całej Polski. Obecnie Ryłko jest jedną z najstarszych i najpopularniejszych polskich marek na rynku. Wciąż podąża za sezonowymi trendami, stawiając jednocześnie na ponadczasową klasykę najwyższej jakości. 

Najstarsze polskie marki modowe: Polkap

Polkap to polska marka ze Skoczowa, która może poszczycić się stuletnią tradycją w produkcji kapeluszy. Jako jedna z nielicznych w Polsce i Europie od 1924 roku od podstaw tworzy kapelusze włosowe oraz wełniane z zachowaniem oryginalnych technologii. Oprócz tradycyjnych modeli, w ofercie firmy Polkap znajdziemy również kapelusze góralskie, myśliwskie, cylindry, berety wojskowe, kapelusze chasydzkie i inne.

Najstarsze polskie marki modowe: Conhpol

Historia polskiego producenta obuwia Cohnpol rozpoczyna się w 1978 roku, gdy Henryk Konopka wraz z żoną Janiną otwierają pierwszy zakład szewski w Stanisławiu Dolnym. Pierwszym produktem wprowadzonym na rynek stały się męskie buty garniturowe. 

Obecnie Cohnpol produkuje obuwie dla kobiet i mężczyzn, wciąż najmocniej skupiając się na eleganckich modelach ślubnych czy biznesowych. Produkty polskiej marki niezmiennie gwarantują najwyższą jakość wykonania i najlepszych skór oraz przede wszystkim ręczna produkcja. Firma, która do dziś pozostaje w rękach rodziny Konopka, może poszczycić się obecnością na 40 światowych rynkach i 5 kontynentach. 70 proc. polskiej produkcji jest wysyłane na eksport. Wśród marek w portfolio rodzinnej firmy wyróżnimy szyldy: Conhpol, Conhpol Bis, Conphol Relax oraz Konopka Shoes. 

Najstarsze polskie marki modowe: Recman

Recman to polska marka odzieżowa, która ubiera mężczyzn od 1986 roku. Podstawą biznesu było stworzenie rodzinnego zakładu krawieckiego. Za sukcesem marki stoi jej założyciel, Roman Tulwin.  

Gdy firma debiutowała na rynku, zatrudniała zaledwie jednego pracownika. Obecnie Recman to jeden z największych producentów na polskim rynku. Firma specjalizuje się w produkcji eleganckiej odzieży męskiej, w tym marynarek, spodni, garniturów oraz kamizelek. Rocznie szyje ponad kilkadziesiąt tysięcy garniturów. 

Najstarsze polskie marki modowe: Ochnik

Historia jednej z najpopularniejszych polskich marek galanteryjnych rozpoczęła się od marzenia o … kurtce skórzanej. U schyłku PRLu, gdy dostępność towarów była mocno ograniczona, bracia Cezary i Jacek Ochnik postanowili wykorzystać swoje umiejętności krawieckie, by stworzyć upragniony produkt. Tak właśnie powstała rodzinna firma Ochnik, który przez lata doskonalił swoje produkcje wzorując się na najlepszych włoskich manufakturach. Przez wiele lat siedzibą marki był dom rodzinny Ochników. Twórcy marki doskonale trafili w zapotrzebowanie na produkty skórzane, zyskując ogromną popularność dzięki wyrobom sprzedawanym przez lata na Bazarze Różyckiego czy warszawskiej Skrze. 

Aktualnie Ochnik to lider na rynku w projektowaniu i szyciu odzieży skórzanej. Marka jest również popularnym producentem galanterii czy dodatków: walizek podróżnych, torebek damskich, pasków czy portfeli. 

Zdjęcie główne: Pierwszy salon W.Kruk w Poznaniu otwarty w 1990 roku. Źródło: wkruk.pl

Przeczytaj również: Kantar ujawnia najcenniejsze marki świata 2023. Zaskakujący debiut chińskiego giganta fast fashion

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES