Francja ponownie świętuje 70. rocznicę powstania domu mody Dior

91
Źródło: photobucket.com

Z okazji siedemdziesiątej rocznicy istnienia domu mody Dior powstała już największa w Paryżu wystawa, o której niedawno pisaliśmy. To jednak nie koniec atrakcji związanych z tym świętem. Niedawno świat mody mógł poszerzyć swoją wiedzę o eksluzywnej marce, a to wszystko dzięki trzygodzinnemu filmowi dokumentalnemu. 

TV5 Monde, francuskojęzyczna stacja, wyprodukowała obraz pod tytułem Christian Dior. La France. Za reżyserię filmu odpowiedzialny jest Frédéric Mitterrand – były minister kultury, twórca filmów dokumentalnych oraz bratanek byłego prezydenta Francji – Françoisa Mitterranda. Obraz składa się z dwóch części, które opowiadają historię założyciela domu mody od jego dzieciństwa, po spektakularną karierę, którą odniósł.

Ten trzygodzinny film porusza temat życia jednego z najpopularniejszych twórców mody. Ukazuje niezwykłą osobowość nieśmiałego, zdystansowanego człowieka, który unikał prasy, a jego kariera nie trwała długo, ponieważ zmarł po dziesięciu latach projektowania – zdradził reżyser.

>>>Przeczytaj również: Otwarto największą wystawę modową, jaką kiedykolwiek widziano w Paryżu

Film nie skupia się jednak jedynie na Christianie Diorze. Za tło służy świat, który go otaczał oraz przyjaźnie, które nawiązał. W dokumencie ukazane są więc takie legendarne postaci jak między innymi: Jean Cocteau, Christian Bérard, Marlene Dietrich, Alexander i Tatiana Liberman.

Po raz pierwszy widzowie francuskiej telewizji mogli obejrzeć film 29 czerwca. Sposób na zaprezentowanie dziedzictwa kulturowego Francji jest godny pozazdroszczenia, ponieważ dzięki takim obrazom, wyprodukowanym przez popularną telewizję i zrealizowanym przez słynnego reżysera, Francuzi (nawet ci mało zainteresowani tematem mody) mają szansę poznać nietuzinkowe osobistości, które na przełomie dekad przyczynili się do sławy ich państwa. 

Źródło: wwd.com

Autor: Tatiana Zawrzykraj

 

PODZIEL SIĘ