REKLAMA

Branża modowa coraz bardziej kreatywna w eko rozwiązaniach

REKLAMA
REKLAMA

Ekobiznes to wciąż świeże zagadnienie, jednak warto przyjrzeć mu się z bliska. Przedstawiamy TOP 5 ekologicznych trendów, które zabłysnęły w ostatnich miesiącach lub stały się bardziej widoczne.

01. ZERO WASTE

To sposób tworzenia odzieży tak, by nie został zmarnowany żaden skrawek materiału. Wspaniałym przykładem na taki typ ekodziałania jest piąta edycja ParsonsxKering, konkursu dla młodych projektantów. Shweta Lakhani, jedna z dwunastu finalistów postawiła sobie ZERO WASTE za główny cel. Tak powstały sylwetki nude z nietypowymi formami, tkaniny zaś były farbowane naturalnie.

Warto dodać, że coraz większa liczba projektantów idzie w stronę 0W. Wśród nich są Claire McCardell, Zandra Rhodes czy David Telfer. Powstają także manufaktury podążające za tym trendem.

vogue-com-3vogue-com-2vogue-com 

(Projekty Shaweta Lakhani dla konkursu ParsonsxKering/zdjęcia: Vogue.com)

02. NOWE MATERIAŁY

Skóra z ananasa? A może z grzybów? To już nie tylko dociekania i fantazje – wciąż poszukiwane są alternatywy dla nieekologicznych tkanin. Bycie eko to już nie tylko styl życia, ale także dobrze prosperujący trend. Korzystają na tym obie strony – zarówno sprzedający nietypową tkaninę, jak i kupujący ją projektant. Czy należy wspomnieć, że korzysta na tym również Ziemia?

źródło: inc.com
źródło: inc.com

Firma Modern Meadow najwidoczniej widzi w tym ekotrendzie przyszły zarobek. Nie bez powodu zainwestowano aż 53 miliony dolarów na hodowanie zwierzęcej skóry w laboratorium. Zmieńmy sposób, w jaki myślimy o materiałach – pisze na swojej stronie internetowej amerykańska firma. Podobny pomysł na nowy materiał mają technicy z Technical University w Munich – rokują oni, że już niedługo pajęczy jedwab zastąpi plastik i nylon, wytwarzane z ropy naftowej.

03. TRADYCYJNY RECYKLING W NIETYPOWYM WYDANIU

Kto by pomyślał, że można zamienić plastikowe butelki na spodnie? – pisze na swojej stronie internetowej Levi’s. Widocznie pomyśleli o tym bardzo dokładnie, bo ich linia WasteLess z kontrowersyjnym hasłem: Te jeansy są zrobione ze śmieci to piękne połączenie dizajnu, ekologii i niezłego biznesu. Firma dostrzegła, że w USA segreguje plastik tylko 29% ludzi, w Europie 48%, a w Japonii aż 72%.

levis-com
źródło: levis.com

Wspaniałym przykładem podobnego zachowania jest amerykańska firma Timberland, która tworzy ekoobuwie. Do produkcji wykorzystuje różnego rodzaju materiały z recyklingu: gumę ze starych opon używa się w podeszwach butów, zaś plastikowe butelki przerabiane są na polary, sznurowadła i ocieplenie. Timberland tworzy też swe własne ekotkaniny, jak na przykład płótno Bionic utkane z nici z butelek PET i organicznej bawełny.

04. Akcje PRO-EKO

Pamiętacie tę głośną kampanię firmy BigStar? Ich minikolekcja Treeshirtów Big Star trafiła do sprzedaży w sierpniu 2012 roku. W akcję włączono ok. 150 sklepów! Ciężko byłoby nie wspomnieć także o H&M, które swoimi kampaniami eko wciąż przyciąga nowych klientów.

źródło: godealla.pl
źródło: godealla.pl

Popularna na całym świecie sieciówka H&M z okazji Światowego Tygodnia Recyklingu zorganizowała akcję przynoszenia starych/niemodnych/zniszczonych ubrań. W zamian wręczano po dwa vouchery o wartości 5 zł. Ubrania bardzo zniszczone zostały poddane obróbce i przetworzono je na nowe materiały, zaś rzeczy w dobrym stanie zostały wprowadzone na rynek dóbr z drugiej ręki.

05. Slow Fashion

Rok 2016 to zdecydowanie duży rozkwit tego trendu! 4 razy w roku odbywają się Targi Slow Fashion, które stały się jednym z ważniejszych wydarzeń modowych w Polsce. W księgarniach miała też swoją premierę książka Slow fashion. Modowa rewolucja, której autorką jest Joanna Glogaza (znana z publikacji Slow Life. Zwolnij i zacznij żyć). W przedsprzedaży lektura poradziła sobie doskonale i została bestsellerem Empiku najpierw w kategorii poradników, potem wszystkich książek, a wreszcie i wszystkich produktów dostępnych na stronie.

źródło: styledigger.com
źródło: styledigger.com

Autor: Joanna Porayska

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES