noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

“Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination” najchętniej odwiedzaną wystawą w historii MET

REKLAMA
noSlotData

Wystawa Boskie Ciała: Moda i wyobraźnia katolicka (Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination) to najchętniej odwiedzana wystawa w historii MET. 

W maju tego roku odbyła się 72. edycja prestiżowej MET Gali w Metropolitan Art Museum. Coroczne wydarzenie stanowi inaugurację wystawy, którą przez najbliższe miesiące można oglądać w nowojorskim muzeum. Gala połączona jest ze zbiórką funduszy na rzecz Instytutu Kostiumowego Metropolitan Museum of Art (MET).

W tym roku głównym motywem wystawy jest religia, a konkretnie ukazanie relacji mody i katolicyzmu. Gala MET, jak i cała ekspozycja, zostały w tym roku utworzone pod hasłem Boskie Ciała: Moda i wyobraźnia katolicka.

W trakcie majowej MET Gali celebryci pojawili się w dość oryginalnych i zarazem kontrowersyjnych strojach – Rihanna przebrana była za papieżycę, Jared Leto natomiast wcielił się w postać Jezusa.

Kreacje zaproszonych gwiazd to nie jedyna kwestia, dzięki której udało się zasłynąć tegorocznej wystawie. Jak pokazują statystyki, spotkała się ona z ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Kika dni temu powitano w niej milionowego gościa.

Okazało się, że tegoroczna ekspozycja zgromadziła największą liczbę odwiedzających w historii i w zaledwie trzy miesiące przebiła ekspozycję China: Through the Looking Glass z 2015 roku, która przyciągnęła łącznie prawie 816 tysięcy odwiedzających.

źródło: vogue.com

Mimo że liczba zainteresowanych wystawą wydaje się niesłychanie wysoka, autorzy wystawy od początku spodziewali się sporego zainteresowania, choćby ze względu na poruszany przez nią temat katolicyzmu. W końcu liczba wyznawców katolicyzmu liczy na świecie ponad miliard osób.

Wystawa prezentuje modowe eksponaty, które nawiązują do religii katolickiej, w tym oryginalne dzieła Giannego Versace, czy również katolicką ikonografię autorstwa Christobala Balenciagi. Wśród prezentowanych projektów znajdują się również te autorstwa Johna Galliano oraz Coco Chanel.

Bez wątpienia warte uwagi są również papieskie szaty liturgiczne i akcesoria, które po raz pierwszy zostały zaprezentowane poza murami Watykanu. To właśnie one, dla wielu, mogły okazać się jednym z głównych celów wizyty w Metropolitan Museum. Na wystawie można zobaczyć między innymi jedwabną pelerynę Benedykta XV ozdobioną złotą nicią, buty Jana Pawła II czy tiarę Piusa XI.

>>> Zobacz również: Dlaczego Anna Wintour i Donatella Versace odwiedziły papieską siedzibę

źródło: wwd.com

 

 

 

 

 

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES