noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Minister finansów stojący z założonymi ramionami. Delikatnie uśmiechnięty. Ubrany w granatowy garnitur.

Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł? Znamy odpowiedź ministra finansów

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Jedną z najważniejszych obietnic złożonych przez Koalicję Obywatelską w czasie kampanii wyborczej była zapowiedź podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Jak podaje Ministerstwo Finansów, nie ma mowy o wycofaniu się z deklaracji. Andrzej Domański przybliża jednak termin realizacji postulatu. Z pewnością nie zadowoli on wszystkich wyborców.

Przeczytaj również: Zmiany w stażu pracy: nowe możliwości dla milionów Polaków

Przedwyborcza obietnica Donalda Tuska

W przygotowanym przez Koalicję Obywatelską programie “100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów” znalazł się punkt zapowiadający podniesie kwoty wolnej od podatku “z 30 tys. zł do 60 tys. zł., w przypadku podatników rozliczających się według skali podatkowej, w tym także przedsiębiorców i emerytów“. Jak wiemy, rządzącym nie udało się zrealizować tej przedwyborczej obietnicy.

W zeszłym tygodniu sprawę skomentował premier Donald Tusk. Powiedział on, że w 2024 roku kwota wolna na poziomie 60 tys. zł okazała się niemożliwa ze względów ekonomicznych. Stwierdził on natomiast, że nie oznacza to całkowitej rezygnacji z projektu, zapowiadając powrót do niego w przyszłym roku. Premier potwierdził, że w czasie bieżącej kadencji rządu zmiana kwoty wolnej do 60 tys. zł “będzie faktem“.

Przeczytaj również: Zrównoważona polska marka padła ofiarą poważnych oskarżeń. „Zasmucający jest fakt szerzenia niezweryfikowanych informacji”

Minister finansów o kwocie wolnej na poziomie 60 tys. zł

W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się o braku możliwości podwyższenia kwoty wolnej od podatku w 2024 roku do poziomu zapowiadanego przez Koalicję Obywatelską w trakcie kampanii wyborczej. Czy jednak w kolejnych latach możemy spodziewać się spełnienia przedwyborczej obietnicy?

Nie ma możliwości podwyżki kwoty wolnej do 60 tys. zł w 2025 – skomentował w Polsat News minister finansów Andrzej Domański. Dopytany o rok 2026 stwierdził, że ministerstwo “będzie liczyć“.

Zdjęcie główne: mat. prasowy (gov.pl)

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES