REKLAMA

Wojna w Ukrainie. Sprawdź, jak możesz pomóc

REKLAMA
REKLAMA

W czwartkowy poranek, 24 lutego, Europa i świat wstrzymały oddech. Decyzja jednego człowieka zaburzyła pokój w naszej części globu i doprowadziła do tragedii, która żniwo zbierać będzie jeszcze długo. Obywatele Ukrainy uciekają z własnej ojczyzny w obawie o swoje zdrowie i życie. Wielu z nich trafiło już lub wkrótce trafi do Polski. Jak możemy pomóc?

Ukraina zaatakowana przez Rosję

Choć wszyscy słyszeli i zdawali sobie sprawę z gróźb Władimira Putina, większość liczyła na to, że na słowach i sianiu strachu się skończy. Niestety nie tym razem. 24 lutego Ukraina została zaatakowana przez Rosję, która złamała tym samym postanowienia o zawieszeniu broni i naruszyła prawo międzynarodowe. W 2022 roku, po dwóch latach trwającej wciąż pandemii, staliśmy się świadkami tragedii, która nie powinna mieć miejsca nigdy, a zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Jako bliscy sąsiedzi, a przede wszystkim jako ludzie musimy zrobić wszystko, by pomóc przekraczającym granicę mieszkańcom Ukrainy i sprawić, by – choć w pewnym stopniu – mogli się u nas poczuć bezpiecznie. Jak to zrobić?

Ukraina – zbiórki pieniędzy i potrzebnych przedmiotów

W internecie możemy obserwować wysyp zbiórek na rzecz pomocy Ukrainie. Emocje i chęć pomocy są ogromne, ale warto pamiętać o tym, by dokładnie sprawdzać wiarygodność każdej z organizowanych zbiórek. Niestety wśród setek dobrych ludzi, zawsze znajdzie się kilku, którzy postanowią żerować na ludzkiej ufności i naiwności. Poniżej zamieszczone zostają zweryfikowane zrzutki.

* Zbiórka Państwowej Akcji Humanitarnej *

Zweryfikowana zbiórka PAH dostępna na portalu siepomaga.pl. Zebrane zostały już blisko dwa miliony złotych na pomoc bezpośrednią wszystkim osobom, którzy są zmuszeni uciekać z Ukrainy do Polski.

Link do zbiórki – KLIKNIJ TUTAJ

Ilustracja zbiórki PAH na portalu siepomaga.pl

* Zbiórka Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej *

Zorganizowana zbiórka PCPM na rzecz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie.

Link do zbiórki – KLIKNIJ TUTAJ

* Zbiórka w serwisie Pomagam.pl *

Zbiórka zweryfikowana i założona przez administrację serwisu. Zebrane pieniądze zostaną przekazane ukraińskim organizacjom, zajmującym się pomocą humanitarną.

Link do zbiórki – KLIKNIJ TUTAJ

* Zbiórka organizowana przez CARITAS POLSKA *

Zbiórka pod hasłem “Pomoc dla Ukrainy”. Zbierane środki zostaną przeznaczone m.in. na żywność i zapewnianie podstawowej pomocy. Zbiórkę można wesprzeć również, wysyłając SMS o treści “Ukraina” pod numer 72052 (koszt:2,46 zł z VAT).

Link do zbiórki – KLIKNIJ TUTAJ

* Zbiórka najpotrzebniejszych produktów, organizowana przez Ubrania do Oddania *

Przez cały weekend, firma Ubrania do Oddania, prowadzić będzie zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy w magazynie numer 5 przy Bokserskiej 64 w Warszawie, a następnie dostarczy je do Urzędu w Łodzi. WAŻNE – do kartonów należy pakować TYLKO rzeczy z listy, nie dodajemy NIC, co nie jest na niej wymienione!

* Zbiórka organizowana przez Fundację Ocalenie *

Fundacja Ocalenie od lat angażuje się w pomoc osobom w kryzysie uchodźczym. Zebrane pieniądze mają pozwolić m.in. na zatrudnienie większej ilości specjalistów i rozszerzenie istniejących etatów.

Link do zbiórki – KLIKNIJ TUTAJ

Pozostałe zweryfikowane zbiórki:

* Polski Czerwony Krzyż – KLIKNIJ TUTAJ

* Polska Misja Medyczna – KLIKNIJ TUTAJ

* Salam Lab – KLIKNIJ TUTAJ

Jeśli masz możliwość – bierz udział w protestach

Każdy wyraz wsparcia JEST ważny, Ukraina musi wiedzieć, że nie jest sama. Uczestniczenie w protestach, z których zdjęcia czy filmy pojawiają się często w mediach z całego świata, jest jasnym komunikatem, głosem sprzeciwu wobec działań Putina i okazaniem solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami. To nie są puste gesty, to wsparcie ważne tak samo jak każde inne. Gdyby demonstracje były całkowicie nieistotne, świat stałby w miejscu.

Ukraina potrzebuje wsparcia, protest pod Ambasadą Rosji w Warszawie – 24.02.2022, Fot. archiwum prywatne

Zgłoś się do pomocy jako wolontariusz, wykorzystaj swoje. umiejętności i wiedzę

Jeśli masz wolę, czas i zapał – zgłoś się do pracy jako wolontariusz. Już teraz wolontariuszy poszukuje Fundacja Ocalenie czy grupa Homo Faber. Potrzebni są m.in. lektorzy języka polskiego, tutorzy, tłumacze czy psychologowie.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Homo Faber (@homo_faber_association)

Jeśli masz istotne w obecnej sytuacji umiejętności również możesz pomóc. Wiele kancelarii prawniczych proponuje pomoc pro bono wszystkim obywatelom Ukrainy, którzy będą jej potrzebował. Szkoła rodzenia Zaufaj Położnej również zaproponowała pomoc w postaci bezpłatnych konsultacji medycznych dla ciężarnych osób z Ukrainy. Tego typu przykładów jest mnóstwo – jeśli masz możliwość, zaproponuj organizacji czy firmie, w której pracujesz podobne rozwiązania.

Jeśli możesz – zgłoś się do punktu krwiodawstwa. Twoja pomoc może okazać się bezcenna.

Pomoc w transporcie i zapewnieniu miejsca zamieszkania dla obywateli Ukrainy

Na Facebooku prężnie działają grupy pomocowe, w których każdy z nas może zgłosić chęć działania. Prywatne osoby mające możliwość mogą zgłaszać chęć transportu osób z granicy polsko-ukraińskiej wgłąb kraju. Jednym z takich miejsc jest m.in. grupa Widzialna Ręka, nowo powstała inicjatywa transportowa czy grupa Transport z granicy ukraińskiej powstała również akcja Przewoźnicy dla Ukrainy.

Jeżeli dysponujesz pokojem/lokalem/mieszkaniem czy domem, który możesz udostępnić osobom, szukającym schronienia w Polsce, zgłoś chęć pomocy w grupie Grupa Zasoby Warszawa – schronienie dla osób z Ukrainy bądź wypełniając FORMULARZ. Powstała również ogólnopolska strona internetowa MAPA GOŚCINNOŚCI, na której zarówno prywatne osoby, jak i organizacje mogą zgłaszać chęć pomocy w udostępnieniu lokum.

JĘZYK – zwracaj uwagę na to, w jaki sposób się wypowiadasz

Słowa mają moc i znaczenie. To, w jaki sposób mówimy o Ukrainie i toczącej się wojnie jest ważne. Na co zwracać uwagę?

  • “W Ukrainie” nie “NA Ukrainie” – choć historycznie jesteśmy przyzwyczajeni do mówienia “na Ukrainie” podkreśla się – zwłaszcza w świetle obecnych wydarzeń – jak istotne jest jego zmiana tego nawyku. “Na” odnosi się do regionu, często zależnego od innego miejsca czy kraju, “W” z kolei odnosi się do odrębnego bytu, którego autonomiczność podkreśla. Ukraina jest niezależnym krajem.
  • “WOJNA” nie “KONFLIKT” – nazywajmy rzeczy po imieniu, nie umniejszajmy tragedii, która dzieje się na naszych oczach. Pamiętajmy, że agresja nie rozpoczęła się wczoraj, a blisko 8 lat temu!
  • “Krym jest OKUPOWANY” nie “ANEKTOWANY” – Krym należy do Ukrainy, jest kupowany prze Rosjan. Większość świata nie uznała aneksji Krymu.
  • Nie HEJTUJ – nie wypowiadaj się o sprawach, o których nie masz pojęcia – nie krytykuj ludzi opuszczających kraj i tych, którzy w obliczu wojny do niego nie wracają. Nie hejtuj Rosjan za to, że Putin rozpoczął wojnę – oni również, w dużej mierze, są przeciwni jego działaniom. Świadectwem odwagi i sprzeciwu były ogromne protesty w wielu miastach Rosji mimo gróźb dotyczących odpowiedzialności karnej. Zatrzymano blisko 1,5 tysiąca osób. Nie każ ludzi za miejsce urodzenia.

Zaangażuj się w pomoc dla zwierzaków z Ukrainy

Dzięki temu, że – w związku z wyjątkową sytuacją – uproszczona została procedura przewozu zwierząt przez granicę, wiele osób przemieszcza się ze swoimi pupilami. Wiele fundacji oferuje pomoc w transporcie, znalezieniu domów tymczasowych bądź zakupie jedzenia. Warto śledzić relacje takich profili jak Dioz.pl (które uruchomiło również zbiórkę funduszy na pomoc zwierzętom z Ukrainy) i organizacja Animal Rescue Poland, z którą w razie potrzeby można kontaktować się telefonicznie przez całą dobę (792 112 222).

Prężnie działa również facebookowa grupa Pomoc dla Zwierząt w Ukrainie, która uruchomiła również stronę internetową, na której można zgłosić chęć pomocy. Przez grupę Kynolodzy Kynologom na Ukrainie można z kolei zarejestrować dom tymczasowy dla zwierzaków.

Weryfikuj informacje, nie panikuj

Dezinformacja, sianie strachu, paniki i niepewności to również broń! W dzisiejszych czasach ogromnego dostępu do informacji wyjątkowo niebezpieczna. Weryfikujcie wiadomości, które czytacie w social mediach. Polegajcie na wiarygodnych doniesieniach, umieszczanych przez kompetentnych dziennikarzy i specjalistów. Zanim udostępnisz post, upewnij się, że jest prawdziwy – to zapobiegnie szerzeniu fake-newsów.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Jakub Wiech (@wiechography)

Pamiętaj, że masz prawo odczuwać lęk i niepokój – sytuacja jest niełatwa, zwłaszcza dla wrażliwych osób. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy – zgłoś się do psychologa, to żaden wstyd, a działanie, które może cię uratować.

>>> Przeczytaj również: Polacy kupują paliwo i dolary zamiast ubrań. Panika na giełdzie i ogromne spadki na akcjach spółek odzieżowych

Tagi
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES