REKLAMA
#wiedza to cykl poświęcony tłumaczeniu zagadnień ekonomicznych

 #Wiedza: LESEFERYZM

REKLAMA

Chcąc odkrywać przed wami świat biznesu, postanowiliśmy stworzyć nowy cykl edukacyjny. Planujemy objaśniać w nim znaczenia terminów oraz zjawisk występujących w ekonomii. Te najprostsze przeplatać będziemy z całkowicie zagmatwanymi. Nie zabraknie ciekawostek. Liczymy, że za jakiś czas żadne sprawozdanie finansowe nie będzie dla was zagadką.

#leseferyzm

Z języka francuskiego laisse-faire, czyli w dosłownym tłumaczeniu „pozwólcie czynić”. Humanistom to określenie może kojarzyć się z poglądem filozoficznym. My jednak potraktujmy je jako doktrynę określającą zasady makroekonomicznej polityki gospodarczej.

Zgodnie założeniami leseferyzmu państwo nie powinno wywierać żadnego bezpośredniego wpływu na gospodarkę. Jego rola ma ograniczać się wyłącznie do utrzymania prawa i porządku, pozostawiając sprawę kształtowania ekonomicznych trendów wolnemu rynkowi.

Początki leseferyzmu sięgają XIX wieku. Współcześnie nie cieszy się on znaczną popularnością. Poszukując spokrewnionych ideologii na pewno możemy zatrzymać się przy liberaliźmie gospodarczym, podkreślającym wagę wolności osobistej w działalności gospodarczej i politycznej.

Zdjęcie główne: Pexels

Przeczytaj również: Poetka, noblistka, emancypantka. 100 lat temu urodziła się Wisława Szymborska

REKLAMA
REKLAMA
Tagi

wiedza

REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES