Główny Urząd Statystyczny poinformował o wzrośnie wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Okazuje się, że w omawianej kategorii pensje rosły rok do roku dwucyfrowo. Przełożyło się to również na optymistyczny wydźwięk danych porównywanych miesiąc do miesiąca. Co okazało się głównym motorem napędowym tak znaczącego wzrostu wynagrodzenia Polaków?
Szukasz zatrudnienia? Dowiedz się, czy warto przysiąść do listu motywacyjnego
Wynagrodzenia Polaków w sektorze przedsiębiorstw – październik
W październiku 2024 roku średnie wynagrodzenia Polaków w sektorze przedsiębiorstw rosły w tempie dwucyfrowym – taki informacje przekazał Główny Urząd Statystyczny. Zgodnie z opublikowanymi danymi średnia pensja w dziesiątym miesiącu bieżącego roku wyniosła 8316,57 złotych brutto. Była ona wyższa od zeszłorocznej o 10,2 proc. W porównaniu ze wrześniem przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 2,2 proc.
Jego majątek maleje? Znany miliarder wypadł z listy stu najbogatszych ludzi na świecie
Co napędzało wzrost pensji w sektorze przedsiębiorstw?
Jeżeli nie jesteś obserwatorem rynku z wieloletnim doświadczeniem, to masz prawo przypuszczać, że wzrost średniego wynagrodzenia Polaków, który obserwowaliśmy w październiku jest gospodarczym ewenementem. Eksperci obserwujący krajowy rynek zdają sobie jednak sprawę, że nie wynika on ze stałej oraz znaczącej poprawy sytuacji pracowników, nie jest również efektem wyrównania strat, które ponosiły osoby zatrudnione w okresie wysokiej inflacji.
– Na październikowy wzrost średniego wynagrodzenia Polaków w sektorze przedsiębiorstw złożyły się okazjonalne wypłaty premii i nagród motywacyjnych, kwartalnych, jubileuszowych oraz wynagrodzenia za przepracowane godziny nadliczbowe (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń) – podkreślił Główny Urząd Statystyczny.
Kondycja polskiej gospodarki, a wzrost wynagrodzenia Polaków
Przy okazji analizy średniego poziomu wynagrodzenia Polaków postanowiliśmy przyjrzeć się podstawowym danym makroekonomicznym opisującym sytuację nad Wisłą. W październiku 2024 roku, zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, odnotowaliśmy stopę bezrobocia na poziomie 5 proc. Jest to jeden z najniższych wyników od 1990 roku, czyli od momentu rozpoczęcia prowadzenia statystyk.
Dane przedstawione przez Narodowy Bank Polski wskazują na 4-proc. (rdr) inflację po wyłączeniu cen żywności i energii wypracowaną w październiku 2024 roku. W omawianym okresie główny wskaźnik cen konsumpcyjnych znalazł się na poziomie 5 proc. (rdr). Średnie prognozy na przyszły rok dotyczące wzrostu Produktu Krajowego Brutto wahają się w granicach 3,8-3,9 proc.
Zdjęcie główne: Spotlight