noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Vinted to najpopularniejsza platforma odsprzedaży ubrań. 15 faktów o Vinted

Użytkownicy Vinted są najaktywniejsi w weekendy. 15 faktów na 15. urodziny platformy

REKLAMA
noSlotData

Postrzeganie używanej mody znacznie ewoluowało w przeciągu ostatnich lat. Na tapecie pojawił się temat zrównoważonego rozwoju, a coraz więcej z nas zaczęło świadomie podchodzić do zakupowych wyborów. Kiedy platforma Vinted powstawała, zakupy rzeczy z drugiej ręki kojarzone były głównie ze sklepami z używaną odzieżą i wyprzedażami garażowymi. Dzisiaj co piąty jej użytkownik wybrałby rzeczy używane, a nie nowe, nawet jeśli obydwie byłyby dostępne w porównywalnej cenie. Z okazji 15. urodzin platformy Vinted, przedstawiamy 15 interesujących faktów na jej temat. 

Przeczytaj również: Negocjujesz ceny na Vinted? Sprawdź, jak robić to skutecznie

Vinted to największa platforma C2C w Europie, która zadebiutowała w 2008 roku na Litwie. Vinted umożliwia swoim użytkownikom sprzedaż i kupno używanych ubrań i artykułów lifestyle’owych od siebie nawzajem, oferując rzeczom z drugiego obiegu nowe życie.  Aktualnie siedziba Vinted zlokalizowana jest w Wilnie, a firma posiada biura w Holandii i Niemczech. W szeregach Vinted pracuje ponad 1800 osób. W 2019 roku Vinted stało się pierwszym jednorożcem na Litwie. Aktualnie wspierane jest przez sześć wiodących funduszy venture capital. 

  1. Vinted przekonało Polaków do zakupów z drugiej ręki. Badanie konsumenckie przeprowadzone przez agencję Stem Mark w listopadzie 2023 wskazało, że Polacy regularnie kupują rzeczy używane zarówno w sieci i stacjonarnie. Nie widzą w tym powodu do wstydu. 
  2. Polacy wciąż zamierzają wspierać drugi obieg Ponad 45 proc. respondentów przyznaje, że po rzeczy z drugiej ręki sięga od ponad 4 lat, a 38 proc. deklaruje, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy z pewnością to zrobi.
  3. Impreza, inspirującą rozmowa i genialny pomysł – w takich okolicznościach powstało Vinted  Twórcami platformy są Milda Mituke i Justas Janauskas, litwini, którzy 15 lat temu zdecydowali się założyć platformę odsprzedaży. Nie spodziewali się wówczas, że odniesie ona tak wielki sukces. 
  4. Jednym z pierwszych produktów, który udało jej się sprzedać, była torebka Mildy. Dziś Vintedzianki na całym świecie nie tylko sprzedają i kupują, ale wymieniają się historiami i wskazówkami, tworząc społeczność zrzeszoną wokół idei second-hand.
  5. Bambino Jacquemus – hit roku 2023. Torebka stworzona przez Simona Portę zyskała ponad 1300 polubień na platfomie, stając się niekwestionowanym modowym przebojem. Z kolei na tytuł marek roku zapracowały sobie: Adidas, Converse, Nike i Sézane. 
  6. Członkowie Vinted są najbardziej aktywni w weekendy. W 2023 roku zakupy odbywały się najczęściej w niedzielne wieczory, a najwięcej sprzedawców dodawało nowe oferty w sobotnie popołudnia.
  7. Karnawał, Halloween i Y2K. Te hasła znalazły się wśród 150 najchętniej wyszukiwanych. Użytkownicy Vinted szukali sezonowo i zgodnie z obowiązującymi trendami w modzie. 
  8. W męskiej kategorii najlepiej sprzedaje się odzież. Gdy Vinted wystartowało w 2008 roku, jedyną dostępną kategorią była moda damska. W ciągu kolejnych 15 lat liczba kategorii zdecydowanie się zwiększyła. Popularność zyskała moda męska, która aktualnie stanowi ponad 10 proc. Pozycji wystawionych na całym świecie. Zainteresowaniem cieszy się również moda dziecięca, która stanowi jedną trzecią produktów na platformie. Połowa artykułów to wciąż moda damska. 
  9. Rumunię, Danię i Finlandię wśród nowych krajów, gdzie Vinted pojawiło się w 2023. Vinted w Polsce ruszyło w 2013 roku, a dzisiaj liczy ponad 10 mln zarejestrowanych użytkowników.
  10. Vinted pozwala wyszukiwać po rodzaju materiału. W 2023 roku platforma zdecydowała się ułatwić poszukiwania odpowiednich przedmiotów. W filtrach pojawiła się opcja rodzaju materiału, a w kategorii rozmiarów – więcej opcji wyboru. Do kategorii Dom dodano nową podkategorię Uroczystości i święta.
  11. Kochamy klasyczne kolory jak czerń, biel i szarość. Wśród najpopularniejszych kolorów w Polsce i Europie znalazły się również: brązowy, beżowy i czerwony.
  12. Chętnie kupujemy książki i produkty dla psów. Te produkty królowały w kategoriach: Rozrywka i Zwierzęta.
  13. Torba Hermès Birkin za 9900 EUR. to najdroższy produkt, który w tym roku trafił na Vinted to weryfikacji. W 2023 roku Vinted wprowadziło Usługę Weryfikacji Przedmiotu Dzięki niej użytkownicy Vinted mogą z jeszcze większą pewnością kupować droższe produkty markowe od 100 € w górę. Aktualnie dostępna jest na 7 rynkach, a w przyszłym roku zostanie uruchomiona także w Polsce.
  14.  Kupowanie rzeczy używanych na Vinted jest lepsze dla klimatu niż kupowanie nowych, z pierwszej ręki
  15. Zakup przedmiotu z drugiej ręki na Vinted zamiast nowego, wykazał oszczędność emisji wynoszącą 1,8 kgCO₂e. W ten sposób społeczność Vinted uniknęła emisji dwutlenku węgla netto na poziomie ponad 453 kiloton CO₂e w 2021 r., co odpowiada emisji około 275 tys. lotów w obie strony między Londynem a Los Angeles.

Zdjęcie główne: mat. pras. Vinted

Przeczytaj również: Jak sprzedawać ubrania na Vinted? Poradnik, z którego dowiedziecie się, jak robić to dobrze

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES