noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Te inspirujące cytaty słynnego psychologa biznesu pomogą ci w twojej karierze

REKLAMA
noSlotData

„Nie jesteś zobowiązany do utrzymywania relacji z kimś, kto źle cię traktuje” – postuluje na LinkedIn psycholog Adam Grant, a jego wpisy cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród społeczności portalu. Czego jeszcze możemy nauczyć się od autora książki „Give and Take”?

Adam Grant jest psychologiem organizacji w Wharton School, gdzie od siedmiu lat plasuje się w rankingu najbardziej cenionych wykładowców. “Business Week” zaliczył go do grona 40 najlepszych profesorów poniżej 40 lat. Autor bestsellerowych tytułów „Buntownicy” czy „Leniwy umysł” zyskał również duże grono zwolenników po konferencji TED. Jego wystąpienie zostało odtworzone ponad 25 milionów razy, a podcast WorkLife zyskuje coraz większe grono słuchaczy. Amerykański psycholog chętnie dzieli się swoją wiedzą z użytkownikami Twittera i LinkedIna, gdzie śledzi go ponad 5 mln osób. 

Wybraliśmy popularne wpisy Adama Granta, które mogą zainspirować do analizy własnej kariery i pracy nad sobą.

Chcesz uniknąć wypalenia? Naucz się odpuszczać

Równowaga rzadko wynika ze zwiększenia wydajności – twierdzi Grant, wskazując, że osiągnięcie balansu zwykle wiąże się z redukcją odpowiedzialności, niż ze zwiększeniem obowiązków. Według Granta, nadmiar priorytetów utrudnia nam wybranie tych najważniejszych celów. Równowaga rzadko wynika ze zwiększenia wydajności – podkreśla psycholog, zaznaczając jednocześnie, że kluczem do uniknięcia wypalenia, jest odpowiednia selekcja najważniejszych celów i nauka odpuszczania. 

Nikt nie zasługuje na bezwarunkową lojalność

Nie masz obowiązku utrzymywania relacji z kimkolwiek, kto traktuje cię źle – podkreśla Grant. Psycholog namawia, by zastanowić się nad naszymi relacjami i nauczyć się je selekcjonować, bez względu na to, czy chodzi o mentora, krewnego czy bliskiego przyjaciela”: “Jeśli ktoś ma na Ciebie negatywny wpływ, nie musisz zatrzymywać go w swoim życiu”.

Chcesz uczyć się na błędach? Rozmawiaj o nich

Obwinianie i zawstydzanie ludzi nie powstrzymuje ich przed popełnianiem błędów. Powstrzymuje ich przed przyznawaniem się do nich – pisze Grant w jednym ze swoich najpopularniejszych postów. Jak podkreśla psycholog, jeśli ludzie nie mogą dzielić się swoimi błędami, nie mogą się z nich uczyć. Jako najlepszy sposób do nauki na błędach autor wskazuje stworzenie bezpiecznej przestrzeni do dzielenia się nimi i wspólnej analizy.

Stawiaj na jakość, nie na ilość

Produktywność jest przereklamowana – twierdzi Adam Grant, zaznaczając jednocześnie, że sukces nie polega na ilości zrobionych rzeczy, ale sposobie ich wykonania. Ludzie mogą być pod wrażeniem ilości rzeczy, które robisz, ale Twój wpływ zależy od wartości, którą tworzysz – przekonuje psycholog.

Zdjęcie główne: Unsplash

Przeczytaj również: K(B)ariery: Anna Męczyńska “Porażki uczą tych, którzy chcą się uczyć i chcą być lepsi”

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Tagi
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES