noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Światowy rynek dóbr luksusowych po pandemii. Co się zmieni według raportu Deloitte?

REKLAMA
noSlotData

Rynek dóbr luksusowych odczuł lata 2020-2021, w których sytuacja i nastroje powoli się normowały. W bieżącym roku jednak wydaje się, że wzrost może przyspieszać, sięgając poziomu sprzed pandemii. Deloitte już po raz siódmy przeprowadził badanie “Global Fashion Luxury Private Equity and Investors Survey”. Raport ma pomóc w analizie i pomiarze aktualnych trendów rynkowych.

Międzynarodowy rynek dóbr luksusowych po pandemii

Powracająca do przedpandemicznej formy branża dóbr luksusowych i mody wpłynęła na pojawiające się częściej fuzje oraz przejęcia firm. Najlepiej pokazują to liczby. W 2021 roku wartość tego typu transakcji wzrosła aż o 667%, a ich średnia wartość osiągnęła niemal 2 miliardy dolarów (1,8 mld USD). Wśród ponad 280 wspomnianych transakcji znalazło się najwięcej tych, dotyczących ubrań i dodatków, kosmetyków oraz mebli.

W badaniu przeprowadzonym przez firmę Deloitte udział wzięli m.in. inwestorzy oraz przedstawiciele funduszy Private Equity, którzy wskazali możliwości inwestycyjne i strategie biznesowe na kolejny rok. Po pandemii w wielu firmach uległy one ogromnej zmianie, co nie powinno dziwić. Pandemia w wielu branżach przedefiniowała dotychczasowe wartości i schematy.

Zmiany na rynku dóbr luksusowych

Jedną z ważniejszych zmian, wg raportu Deloitte, jest mocne nastawienie sprzedażowe w e-commerce. Stawia na nie 1/4 branży, traktując jako chęć zachowania ciągłości działań. Wśród pozostałych zmian znalazły się również reorganizacja łańcucha dostaw, wdrożenie nowej komunikacji marketingowej oraz – co bardzo istotne – przyjaznych środowisku strategii. Wskazane zostały także inwestycje w nowe technologie, rozwój idei slow fashion i umożliwienie pracownikom pracy zdalnej.

Choć o kryzysach związanych z sytuacją pandemiczną wciąż jeszcze nie sposób zapomnieć, rynek dóbr luksusowych jest przez inwestorów oceniany jako atrakcyjny. Ponad połowa z nich zadeklarowała w badaniu chęć inwestowania w małe firmy (obrót do 50 milionów dolarów rocznie). Niecałe 40% stawia z kolei na inwestycje w średnie przedsiębiorstwa, natomiast na zainteresowanie największymi wskazało zaledwie 6 % osób. Jednocześnie ponad 40% ankietowanych inwestorów uważa, że stopa zwrotu nie przekroczy 20 procent.

Przeczytaj także: Ile jest wart rynek dóbr luksusowych w Polsce?

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES