REKLAMA
zawody branży mody. fot. Pexels

Stanowiska, które warto mieć na oku. To najbardziej poszukiwane zawody branży mody w 2024 roku

REKLAMA

Branża mody jest niezwykle dynamiczna – stale ewoluuje i dąży do wyznaczania nowych trendów. To czyni ją jednym z najbardziej ekscytujących sektorów, który – w wielu przypadkach – może wiązać się z obiecującym rozwojem kariery. W 2024 roku moda stanie w obliczu dwóch kluczowych wyzwań.

Z jednej strony, mamy do czynienia z branżą, która będzie dokładać wszelkich starań, aby dostosować się do założeń zrównoważonej mody narzuconych przez rząd. Jest to niełatwe zadanie, które wymaga od podmiotów gospodarczych wielu zmian, zarówno w podejściu do produkcji, jak i w relacjach z klientami. Jednak tego rodzaju działania są niezbędne dla przetrwania na coraz bardziej konkurencyjnym rynku.

Na drugiej szali widzimy innowacje technologiczne, które mogą okazać się kluczowe dla przyszłości branży. Przy odpowiednim wykorzystaniu poszczególnych narzędzi, rozwój technologii może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie poszczególnych firm oraz ich postrzeganie przez klientelę. Innowacje przyczynią się do zwiększenia efektywności, zredukowania kosztów, a także poprawy jakości oferowanych produktów i usług. To z kolei może przekładać się na lepsze relacje z klientami i wzrost konkurencyjności na rynku.

Jak nowa rzeczywistość wpłynie na sytuacje na rynku pracy? Przedstawiamy prognozę najbardziej poszukiwanych zawodów modowych w 2024 roku.

Projektanci cyfrowi

Projektanci cyfrowi w branży modowej są odpowiedzialni za tworzenie angażujących projektów opartych na najnowszych technologiach. Praca ta wymaga nie tylko zdolności artystycznych, ale także technicznych (w tym m.in. umiejętności projektowania 3D).

Już dziś obserwujemy rosnące zainteresowanie trójwymiarowymi banerami reklamowymi, które przyciągają uwagę swoją interaktywnością i nowoczesnością. Oprócz tego, zakulisowo obserwujemy skupienie na kampaniach digitalowych z wykorzystaniem najnowszych technologii jak np. AR. Projektanci cyfrowi będą wykorzystać swoje umiejętności w tworzeniu wirtualnego środowiska, które nie tylko zaprezentuje poszczególne produkty, ale także zaoferuje unikalne doświadczenie dla użytkowników. W ostatnim czasie pisaliśmy o grze FashionVerse, stworzonej z inicjatywy Tommy’ego Hilfigera – to tylko zalążek nowości, które ujrzą światło dzienne w 2024 roku. 

Czytaj więcej: Jak AI zrewolucjonizuje zrównoważony rynek modowy? To prognozy na 2024 rok

Specjaliści ds. Influencer Marketingu

Influencerzy są kluczowym elementem marketingu w branży modowej. Wystarczy spojrzeć na rodzinę Kardashianek, która pierwotnie nie była związana z modą, a dziś jej członkinie są stałymi bywalczyniami najważniejszych branżowych wydarzeń. Nieprzemijająca popularność i atrakcyjny wygląd sprawia, że marki chętnie podpisują kontrakty z Kim Kardashian czy Kylie Jenner. Ten sam schemat funkcjonuje w przypadku innych osobistości internetowych. Wymagania współprac stały się bardziej sprecyzowane, podobnie jak i wymagania odnoszące się do stanowisk związanych z marketingiem influencerów.

Specjaliści ds. Marketingu Influencerów współpracują z influencerami, aby zwiększyć rozpoznawalność marki i promować jej produkty. Na tym stanowisku potrzebne są umiejętności komunikacyjne i negocjacyjne. Nie bez znaczenia pozostaje także dobre zrozumienie mediów społecznościowych i trendów w modzie.

O influencer marketingu więcej przeczytasz tu: Ukryte zawody: Influencer Marketing Manager. “Kiedy rośnie świadomość, rosną wymagania”

Stanowiska z obszaru Public Relations 

Tuż obok działu związanego z inflencerami plasuje się sztab Public Relations, a ich znacząca pozycja nie zmieni się na przestrzeni najbliższych 12 miesięcy. Specjaliści ds. Komunikacji są niezbędni do budowania pozytywnego wizerunku marki modowej. Są odpowiedzialni za utrzymanie dobrych relacji z mediami, organizowanie eventów promocyjnych i zarządzanie kryzysami. Wymagane są od nich silne umiejętności komunikacyjne i zdolność do radzenia sobie z presją. W dzisiejszych czasach każda marka potrzebuje osoby lub całego zespołu opracowującego strategię działań na rzecz wizerunku. Wykracza to daleko poza standardowe postrzeganie PR-u, który w Polsce do pewnego momentu uznawano wyłącznie jako odnogę dziennikarstwa. 

Jak rozwija się polski PR? Przeczytaj: Rosną zarobki w public relations. “Branża jest atrakcyjna także dla osób rozpoczynających karierę”

Specjaliści ds. zrównoważonej mody

Specjaliści ds. Zrównoważonej mody będą pojawiać się w zespołach niemal wszystkich firm, a szczególnie tych skupionych na modzie. Ich wiedza zasila każdy etap działania marki – od produkcji, aż po komunikację z mediami.

Na poziomie produkcji tego rodzaju specjalista jest odpowiedzialny za wprowadzanie i monitorowanie zrównoważonych praktyk, które minimalizują negatywny wpływ na środowisko. Oprócz tego, pracują nad promowaniem etycznych metod produkcji, które szanują prawa pracowników i zapewniają sprawiedliwe wynagrodzenia. Z kolei w komunikacji z mediami i klientami, specjaliści ds. zrównoważonej mody będą odgrywać kluczową rolę w przekazywaniu informacji o wysiłkach firmy w zakresie zrównoważonej mody, budowaniu pozytywnego wizerunku marki i zwiększaniu świadomości na temat zrównoważonej mody. To kluczowi gracze w tworzeniu i wdrażaniu strategii marketingowych, które skupiają się na promowaniu zrównoważonych produktów i praktyk. To również szansa dla technologów odzieży, którzy będą dostosowywać produkty firm do wymagań zrównoważonej mody. 

Już dziś obserwujemy zwiększone zapotrzebowanie na ekspertów w dziedzinie zrównoważonej mody. Niekiedy zasilają oni stanowiska z C-levelu, o czym pisaliśmy już w artykule: Zrównoważona moda kreuje nowe stanowiska pracy. Jacy eksperci zasilą Twój zespół?

Projektanci UX/UI

To kolejny zawód, który podąża za rozwijającą się technologią. Wymagania konsumentów względem zakupów internetowych rosną, a marki modowe usiłują dostosować się do rynkowych trendów dzięki personalizowanym opcjom wyszukiwania (wraz z tym wdrażają specjalne algorytmy i systemy, które ułatwiają wybór produktów). Projektanci UX/UI w branży mody pracują nad tworzeniem intuicyjnych i atrakcyjnych doświadczeń dla klientów na stronach internetowych i aplikacjach mobilnych marki. Muszą zrozumieć potrzeby użytkowników i dostosować interfejsy, aby spełniały te potrzeby. To stanowisko wymaga umiejętności technicznych i kreatywnego myślenia.

Zobacz też: Co to jest UX? O ergonomii świata, projektów i przedmiotów rozmawiamy z Agą Naplochą

Digital merchandiser 

To właśnie oni wpływają na odbiór produktów prezentowanych za pośrednictwem sklepów internetowych marek modowych. Popularność zakupów online stale wzrasta – według najnowszych danych, aż 79% polskich internautów korzysta z usług e-commerce. Globalne statystyki są równie obiecujące. 

Digitalni merchandiserzy wykorzystują zaawansowane narzędzia analityczne, aby dogłębnie zrozumieć zachowania, potrzeby i preferencje klientów. Te informacje są nieocenione, ponieważ pomagają w tworzeniu skutecznych strategii merchandisingowych. Trendy w branży ciągle ewoluują, dlatego merchandiserzy muszą być elastyczni i gotowi do dostosowania swojej strategii, aby nadążyć za zmieniającymi się oczekiwaniami i potrzebami konsumentów. Dzięki temu są w stanie zapewnić swoim klientom najbardziej atrakcyjne i aktualne produkty.

Przeczytaj więcej: Ukryte zawody: znaczenie zawodu Visual Merchandiser dla marek modowych

Młode talenty w branży modowej

Nie wszystko ulega zmianie. Branża modowa nieustannie poszukuje nowych, młodych talentów, które mogą wnieść świeże pomysły i energię do tradycyjnych stanowisk w sektorze odzieżowym. Wśród nich znajdziemy m.in. projektantów i grafików pracujących na własne nazwisko. Obdarzeni zdolnościami manualnymi i wizją artystyczną, tworzą unikalne i modowe kreacje definiujące styl poszczególnych brandów.

Czytaj więcej: Tak rozwija się romans mody i sztuki. Przegląd współprac artystów oraz marek luksusowych z 2023 roku

Zdjęcie główne: Pexels

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES