Odkąd w latach 20. XX wieku amerykański Vogue porzucił ilustrację na rzecz prawdziwych zdjęć autorstwa prestiżowych wówczas fotografów jak Edward Steichen i Baron Adolph de Meyer, standardy sprzedaży mody, a także te dotyczące zasad wydawniczych zmieniły się radykalnie i bezpowrotnie. Cztery dekady później, fotograf mody Richard Avedon, zrealizował sesję zdjęciową „The Great Fur Caravan” przedstawiającą modelki ubrane w futra i pozujące na tle Wielkiego Kanionu w Arizonie. Pomysł niespotykanej wcześniej lokalizacji dla sesji modowej był czymś tak odważnym i rewolucyjnym, że dzisiaj możnaby to porównać tylko do sesji wygenerowanych przy udziale sztucznej inteligencji. Ale moda, a zwłaszcza fotografia modowa, zawsze utożsamiana jest z innowacyjnością i bezkompromisowością. Jakie są rodzaje sesji zdjęciowych fashion? Jak wygląda prawdziwa sesja modowa? I jak dobrze fotografować modę? Przedstawiamy zbiór wszystkich najważniejszych informacji związanych z fotografią modową.
Rodzaje sesji zdjęciowych fashion
Fotografia modowa przez lata przeszła wiele transformacji, a powstające magazyny o modzie, marki i pojawiający się stale nowi fotografowie włożyli w rozwój fotografii mody ogromny wkład. Po kilku dekadach, w których w sesjach mody dominowały ikoniczne portrety modelek i gwiazd kina, lata 60. okazały się być przełomowe, a pojawienie się Davida Bailiego czy Helmuta Newtona zwiastowało wielkie zmiany. To dzięki ich poszukiwaniom i eksploracji nowych stylów, w fotografii mody zaczęła być zauważalna większa dynamika, a także kontrowersyjne, balansujące na granicy sztuki, elementy i seksualność.
Standardy, które do dziś stanowią inspiracje dla nowych twórców, i pewny punkt odniesienia, określili w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, kultowi fotografowie jak Herb Ritts czy Peter Lindbergh. To również oni przyczynili się do kulturowej ikonografii supermodelek, tworząc ikoniczne i naturalne portrety. Aktualnie fotografia, również ta modowa, znajduje się pod ogromnym wpływem dostępnych technologii, które przenoszą zdjęcia na zupełnie inny poziom i pozwalają na większe możliwości twórcze i szybsze tempo ich realizacji.
Typy sesji zdjęciowych fashion
Sesje zdjęciowe modowe obejmują wiele różnych stylów i konceptów, które można dostosować do określonego projektu, marki lub celu. Oto najbardziej popularne rodzaje sesji zdjęciowych fashion:
- Sesje w studio: Wykonywane w profesjonalnym studio fotograficznym, zazwyczaj na neutralnym lub dostosowanym tle. Ten rodzaj sesji jest skoncentrowany na odzieży i dodatkach, a oświetlenie jest precyzyjnie kontrolowane, aby uzyskać pożądany efekt.
- Sesje na zewnątrz/miejskie: Wykonywane na ulicach miasta, w parkach lub innych interesujących lokalizacjach miejskich. Towarzyszy im zwykle dynamiczna atmosfera, a tło stanowi część kompozycji i stylizacji. Te sesje mogą być bardziej naturalne i spontaniczne.
- Sesje na plaży: Odbywają się na piasku, nad brzegiem morza lub na molo. Tego rodzaju sesje skupiają się na modzie plażowej, kostiumach kąpielowych i letnich trendach. Charakteryzują się jasnym światłem i odświeżającym, relaksującym klimatem.
- Sesje couture: Dotyczą wysokiej mody i wyrafinowanych kreacji. Zazwyczaj odbywają się w eleganckich wnętrzach, takich jak luksusowe apartamenty, pałace lub muzea. Oświetlenie i styling są starannie przemyślane, aby podkreślić unikalność i luksusową naturę ubrań.
- Sesje mody ulicznej: Skoncentrowane na modzie codziennej i trendach panujących na ulicach. Wykonywane są na tle miejskich krajobrazów, w tętniących życiem dzielnicach lub na targowiskach. Stylizacja jest zazwyczaj bardziej ekscentryczna i indywidualna.
- Sesje w studiu fotograficznym z zaawansowaną technologią: Wykorzystują innowacyjne techniki, takie jak efekty świetlne, projekcje lub interaktywne elementy. Mogą być wykonywane w tradycyjnym studio lub specjalistycznym studiu cyfrowym, które umożliwia dodanie cyfrowych elementów do zdjęć.
- Sesje tematyczne: Wykonywane w oparciu o określony temat, takie jak retro, boho, futurystyczne, vintage, sportowe itp. Stylizacja, makijaż, fryzury i tło są dostosowane do wybranej koncepcji, aby stworzyć spójną wizję.
Warto jednak wziąć pod uwagę to, że moda, jak każda inna dziedzina sztuki, nawet gdy jest komercyjna, nie znosi nudy, i dąży do niekonwencjonalnych i zaskakujących rozwiązań. Właśnie dlatego sesje zdjęciowe często odbywają się w niespotykanych i szokujących lokalizacjach jak: wysypisko śmieci, upuszczone fabryki, pustkowia, porty czy pociągi metra. Rodzaje sesji zdjęciowych Fashion to wachlarz nieograniczonych możliwości dla każdej kreatywnej głowy.
Jak wygląda sesja modowa typu fashion
Wbrew pozorom, sesja zdjęciowa mody to wielkie przedsięwzięcie, w którego realizację włączony jest cały sztab specjalistów, który czuwa nad każdym aspektem powstawania zdjęć, od scenografii, techniki świateł przez stylizację, make-up i finalnie retusz. Żeby sesja zdjęciowa okazała się sukcesem, i końcowo powstał gotowy do dystrybucji produkt, musi być spełnione kilka kluczowych dla procesu aspektów takich jak:
- Przygotowanie i planowanie: Przed sesją zdjęciową zespół, który składa się z fotografa, stylisty, makijażysty, fryzjera i modeli, spotyka się, aby omówić cel, wizję i koncepcję sesji. Określają miejsce, stylizacje, oświetlenie, makijaż, fryzury oraz wybierają odpowiednią garderobę i akcesoria. To najważniejszy punkt powstawania sesji, dzięki któremu, realizacja przebiega sprawniej i szybciej. Dokładne przemyślenie wszystkich aspektów sesji, a zwłaszcza tego, co może się nie udać, minimalizuje ryzyko błędów, a tym samym generowania dodatkowych kosztów.
- Przygotowanie modeli: Modelki i modele są przygotowywani do sesji przez stylistów, makijażystów i fryzjerów. Ich wygląd jest dostosowywany do wizji i koncepcji, które mają być przedstawione na zdjęciach.
- Ustawienie scenografii: Jeśli sesja odbywa się w studio, kluczowym jest przygotowanie odpowiedniego oświetlenia i tła. Jeśli sesja odbywa się na zewnątrz lub w określonej lokacji, zespół przygotowuje lokalizację, dobiera odpowiednie elementy scenografii i sprawdza warunki oświetleniowe.
- Sesja zdjęciowa: Gdy wszystko jest gotowe, rozpoczyna się sama sesja. Fotograf kieruje modelami, ustawiając ich pozycje, ekspresję i kompozycję. Wykorzystuje swoje umiejętności techniczne i artystyczne, aby uchwycić najbardziej korzystne ujęcia i oddać zamierzoną estetykę. Stylista pilnuje, aby ubrania i akcesoria były odpowiednio prezentowane.
- Współpraca i kreatywność: Sesja to kreatywny proces, który wymaga współpracy i komunikacji między wszystkimi członkami zespołu. Każdy wnosi swoje umiejętności i pomysły, aby osiągnąć zamierzony efekt wizualny.
- Korekta i retusz: Po zakończeniu sesji następuje etap selekcji najlepszych zdjęć. Następnie, w procesie postprodukcji, zdjęcia mogą być retuszowane, dostosowywane pod względem koloru, kontrastu i innych efektów, aby uzyskać ostateczny pożądany efekt.
- Prezentacja i publikacja: Po zakończeniu postprodukcji wybrane zdjęcia są gotowe do prezentacji. Mogą być one wykorzystywane w magazynach modowych, kampaniach reklamowych, na stronach internetowych, w katalogach lub w mediach społecznościowych, aby pokazać styl, markę lub kolekcję. Kluczowym aspektem w procesie oddawania zdjęć i ich dalszej dystrybucji są prawa. Tak jak każde dzieło artystyczne, zdjęcia posiadają zakres praw na ich wykorzystanie. Prawa obowiązują także na wykorzystanie wizerunku postaci, które się na nich znajdują. Zazwyczaj prawa obowiązują na okres 6 miesięcy, każdy dodatkowy miesiąc to dla marki czy zleceniodawcy sesji kolejne koszta.
Fotografia modowa – jak dobrze fotografować modę?
Osiągnięcie zamierzonych efeków, czyli stworzenie dobrej sesji zdjęciowej, to pewnego rodzaju know-how, którzy fotografowie wypracowują przez lata. Oprócz ich sposobu pracy, a także tricków, które wykorzystują podczas realizacji, istotny jest ich własny styl, który przyciąga klientów i sprawia, że marki do danego twórcy nieustannie wracają. Kluczowym aspektem jest także renoma oraz prestiż danego fotografa, a także portfolio, które decyduje o finalnym wynagrodzeniu.
Jak dobrze fotografować modę? Wyselekcjonowaliśmy kilka najważniejszych punktów, według których pracuje każdy fotograf mody na świecie:
- Zrozumienie marki i wizji: Istotne jest tutaj zapoznanie się ze stylem, estetyką i przesłaniem marki/klienta, aby odpowiednio odzwierciedlić to w fotografii.
- Stworzenie konceptu: Zespół kreatywny opracowuje koncepcję sesji zdjęciowej, która jest spójna z wizją i stylizacją zleceniodawcy. Kluczowe jest tutaj określenie miejsca, oświetlenia, kompozycji i atmosfery, które najlepiej podkreślą modę i przekaz.
- Wybór odpowiedniego sprzętu i technik: Odpowiedni sprzęt fotograficzny, pozwalający na uzyskanie wysokiej jakości obrazów to bardzo ważny aspekt planowania sesji.
- Uchwycenie ruchu i dynamiki: Moda często łączy się z ruchem, energią i dynamiką. Korzystanie z różnych technik, pozwala uchwycić „ten” moment, który okaże się perfekcyjnym ujęciem.
- Skupienie na detalach i akcentach: By pokazać jakość, tekstury i charakter tkanin, warto skoncentrować się na uchwyceniu detali w ciekawych ujęciach.
- Praca z modelem: Fotograf powinien pomóc modelowi w wyrażeniu się poprzez odpowiednią mimikę, pozy i ruchy. Współpraca z nimi, pomoże stworzyć harmonię między modą a postawą.
- Kreatywność i eksperymentowanie: Eksperymenty są czynnikiem, który jest w stanie zaprowadzić rewolucję w fotografii modowej i wprowadzić nowe standardy. Kreatywność to podstawa. Na sesji zdjęciowej poszukiwanie nowych kadrów, ujęć i perspektyw jest kluczem do sukcesu.
Znani fotografowie mody
Fotografia mody nadal pozostaje jedną z najbardziej twórczych i pociągających aspektów pracy w modzie. Co roku przybywa wiele nowych twarzy, którzy proponują nowy styl i własną perspektywę. Na kartach historii mody zapisało się wielu ikonicznych twórców, którzy wykreowali własny styl i nadało modzie nowy bieg. Wśród światowych legend wyróżnić należy Mario Testino, Annie Leibovitz, Steven Meisel, Peter Lindbergh, Helmut Newton, Patrick Demarchelier, Inez van Lamsweerde i Vinoodh Matadin i Tim Walker.
Polscy fotografowie mody
Choć polska moda nie ma tak głębokiej i zaawansowanej historii jak amerykańska czy europejska, wśród polskich fotografów mody nie brakuje tych, którzy swoim stylem i innowacją zaprowadzili wiele zmian w podejściu do mody. Na liście polskich legend fotografii modowej znajdują się: Marcin Tyszka, Zuza Krajewska, Bartek Wieczorek, Marcin Kempski, Sonia Szóstak, Mateusz Stankiewicz, Daniel Jaroszek, Bart Pogoda, Piotr Stokłosa, Kasia Bielska, Łukasz Pukowiec, Agnieszka Kulesza i Łukasz Pik.
Zdjęcie: instagram.com/annieleibovitz/
Zobacz też: 10 najlepszych fotografów mody, których warto znać