noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Problemy branży dóbr luksusowych narastają. Amerykańskie domy towarowe borykają się z coraz większymi trudnościami gospodarczymi, ponadto Chiny nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Obecnie ciężko wytypować rynek, który stałby się motorem napędowym do wzrostu segmentu premium.

Prezes Valentino ponuro o przyszłości branży luksusowej

REKLAMA
noSlotData

Problemy branży dóbr luksusowych narastają. Amerykańskie domy towarowe borykają się z coraz większymi trudnościami gospodarczymi. Ponadto Chiny nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Obecnie ciężko wytypować rynek, który stałby się motorem napędowym wzrostu segmentu premium.

Prezes Valentino o branży dóbr luksusowych

W ostatnim czasie na temat sytuacji segmentu premium wypowiedział się prezes Valentino. Jak zauważył Rachid Mohamed Rachid, w 2022 roku branża skutecznie przeciwstawiała się prognozom rosnąc, na niektórych rynkach, nawet o 20 proc. Czy był to zalążek dłuższego trendu? Jego zdaniem niekoniecznie. – W 2023 rok weszliśmy z prognozą 10-proc. wzrostu branży dóbr luksusowych. A to i tak optymistyczny scenariusz, ponieważ widoczne były bardzo silne oznaki, sugerujące, że może być znacznie gorzej – powiedział Rachid w rozmowie z agencją Bloomberg.

Przeczytaj również: Jak to możliwe, że markom luksusowym opłaca się wystawiać w outletach modowych?

Branża dóbr luksusowych – reakcja

Ponure prognozy wskazujące na wyhamowanie wzrostu branży napędzają rozmowy o konsolidacjach gigantów. Tym bardziej, że pewne procesy już są widoczne. W lipcu spółka Kering za 1,7 mln euro zdecydowała się nabyć 30 proc. udziałów w Valentino. Grupa Tapestry, posiadająca w swoim portfelu między innymi marki Coach i Kate Spade, zgodziła się przejąć Capri Holding, spółkę macierzystą Michaela Korsa. Do tej transakcji doszło w zeszłym miesiącu, a jej wartość wyniosła około 8,2 mld euro. Ponadto firma kosmetyczna Estée Lauder wykupiła za około 2,5 mld euro Toma Forda.

Naszą intencją jest większa integracja. Chcemy poszerzyć horyzont luksusowych inwestycji – skomentował informacje o przejęciach w branży Rachid. Zauważmy jednak, że jego transakcja ze spółką Kering nie została jeszcze sfinalizowana. Przed jej zakończeniem Valentino chciałoby jeszcze przeprowadzić pierwszą ofertę publiczną, której celem byłoby stworzenie „instytucjonalnego układu” oraz przyciągnięcie nowych talentów.

Przeczytaj również: Kasia Smutniak reintepretacji garnituru od Valentino

Rachid Mohamed Rachid – życiorys

Rachid Mohamed Rachid jest egipskim przedsiębiorcą i inwestorem pełniącym funkcję prezesa Valentino. Jest także założycielem i prezesem Alsara Investment Group i jej spółki zależnej Bidayat. To jednak nie wszystko. Rachid jest również prezesem Balmain, wiodącej międzynarodowej korporacji zajmującej się modą luksusową. Zasiada on także w radzie nadzorczej Lipton Teas and Influsions.

W trakcie wieloletniej kariery Rachid był również ministrem handlu i przemysłu w rządzie Egiptu. W tamtym okresie odegrał on wiodącą rolę w liberalizacji gospodarki poprzez wdrażanie reform mających na celu zwiększenie konkurencyjności. Za jego kadencji roczny wzrost przemysłu przekroczył 20 proc., a wartość eksportu potroiła się. Przed objęciem stanowiska w rządzie Rachid związany był z joint venture Unilever w Egipcie. Posiada on „Cavaliere di Gran Groce, Ordine al Merito della Republicca Italiana” – odznaczenie nadane mu przez prezydenta Włoch.

Przeczytaj również: Luksus na nadgarstku: Jak wybrać elegancki zegarek?

Zdjęcie główne: mat. prasowe

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES