W świecie luksusowej mody pojawiają się doniesienia, które mogą wstrząsnąć branżą. Czy Prada przejmuje Versace? Włoski dom mody, symbol nowoczesnej elegancji i innowacji, ma na celowniku ikonę ekstrawagancji i glamouru. Jeśli te spekulacje okażą się prawdą, będzie to jedno z najbardziej przełomowych wydarzeń w historii mody. Czy połączenie dwóch tak różnych stylów jest możliwe? Oto, co wiemy na temat potencjalnego przejęcia, które może zmienić przyszłość światowej mody.
Poważne problemy finansowe spółki-matki Versace
Spółka-matka Versace, Capri Holdings, zmaga się z poważnymi problemami finansowymi, które rzucają cień na przyszłość jednej z najbardziej ikonicznych marek mody. Według najnowszych raportów, Capri Holdings odnotowała znaczące spadki przychodów, co wynika zarówno z globalnych problemów gospodarczych, jak i jej trudności w adaptacji do zmieniającego się rynku.
Spółka, która oprócz Versace posiada w portfelu inwestycyjnym domy mody, takie jak Michael Kors i Jimmy Choo, wypracowała w ostatnim kwartale przychody na poziomie 1,08 mld USD. O 0,1 mld USD poniżej oczekiwań ekonomistów. Ponadto wartość jej akcji na przestrzeni ostatniego roku zmalała o ponad 50 proc. Problemy spółki podgrzewa również sprzedaż oferowanych artykułów. W okresie od kwietnia do czerwca 2024 roku kolekcja Versace spotkała się z ponad 15-proc. spadkiem zainteresowania.
Versace na sprzedaż. Ile kosztuje przejęcie ikonicznego domu mody?
Wartość Versace, będącej częścią Capri Holdings, jest trudna do oszacowania, aczkolwiek eksperci z Bloomberga obliczyli, że potencjalny nabywca musiałby zapłacić między 1,5 a 2 mld USD za samą markę. To kwota uwzględniająca jej globalny prestiż, sieć butików i znaczenie kulturowe.
W zeszłym roku cała spółka Capri Holdings, właściciel także marek takich jak Michael Kors i Jimmy Choo, była celem przejęcia przez Tapestry za 8,5 mld USD. Transakcja ostatecznie nie doszła do skutku, ale pokazała, że wycena Capri Holdings – a co za tym idzie, także Versace – może być elastyczna, w zależności od zainteresowania potencjalnych nabywców. Przy obecnych trudnościach finansowych spółki-matki cena za Versace może być negocjowalna, co czyni markę atrakcyjną opcją dla inwestorów.
Prada przejmie Versace. Scenariusz niezbyt prawdopodobny?
Według medialnych doniesień, Prada współpracuje już z bankiem Citi, analizując możliwość zakupu Versace od Capri Holdings. Reuters przypomina jednak o wcześniejszych, nieudanych, doświadczenia Prady z przejęciami. Jako przykład podając transakcje ze spółkami Jil Sander i Helmut Lang.
Ponadto chcąc nabyć włoski dom mody, Prada musiałaby zmierzyć się z konkurencją ze strony gigantów branży luksusowej. LVMH czy Kering dysponujących większymi zasobami kapitałowymi, które mogą wykorzystać w przypadku zainteresowania transakcją. Warto również zauważyć, że w ostatnim kwartale 2024 roku przychody Versace spadły o 28,2 proc., co może negatywnie wpływać na decyzję o jej ewentualnym przejęciu.
– Postrzegamy przejęcie Versace jako trudny zwrot. Dlatego, w oczekiwaniu na dalsze szczegóły, uważamy, że prawdziwe zainteresowanie Prady Versace jest mało prawdopodobne – podsumowali analitycy banku Equita.
Zdjęcie główne: Spotlight