REKLAMA
TikTok

Pieski, fejm, reklama i pieniądz. Na czym polega sukces TikTok’a?

REKLAMA
REKLAMA

Rok 2020 zdecydowanie należał do TikToka. Nuda oraz wolny czas, które z dnia na dzień powiedziały „dzień dobry” w naszym życiu przyczyniły się do szukania nowej rozrywki, o ironio, w mediach społecznościowych. Raczkujący wówczas na rynku polskim – i nie tylko – TikTok, bardzo szybko podbił nasze serca, a dla wielu użytkowników stał się całkiem dobrym źródłem przychodu. Monetyzację postanowili wykorzystać twórcy aplikacji i stopniowo wprowadzać funkcje reklam czy sprzedaży. Czy czeka nas digitalowy switch w kierunku TikToka? Jakie trendy królowały na TikToku w ubiegłym roku?

Pieski, fejm, reklama i pieniądz

Na pierwszy rzut oka błahe treści, infantylne żarty. Ale im bardziej zagłębiamy się w content TikToka, tym ciekawsze i wartościowe wideo oraz profile odkrywamy. Od tak zwanych „life hacking”, przez niesamowicie szybkie i proste przepisy kulinarne, na zabawnych wideo ze zwierzętami kończąc. Algorytmy TikToka nie są bowiem oparte o konta użytkowników, których obserwujemy, a o treści, które klikamy bądź zapisujemy. Tym sposobem, TikTok zyskał miano „demokratycznej” platformy, na której właściwie każdy może zostać influencerem. Nie powinien więc nas w najbliższych miesiącach dziwić zalew reklamami na platformie. Według ostatniego badania Media Reactions przeprowadzonego przez Kantar wśród globalnych marketerów, 66% z nich zamierza zwiększyć wydatki na reklamy w tym medium społecznościowym. Ma to sens, biorąc pod uwagę szybki wzrost social commerce na Facebooku, Instagramie, itp. 

Duncan Southgate, Global Brand Director w Kantar’s Insights Division, słusznie zauważa, że platforma wprowadziła rozrywkę oraz innowacje do przestrzeni reklamowej online. Atrakcyjność TikToka zwiększa dodatkowo dobre zintegrowanie influencerów ze społecznością. 

Czytaj także >>> [RAPORT]: Trendy e-commerce w 2021 roku. Czy zaleją nas reklamy na Instagramie?

Zobacz i kup  

Co na to influencerzy? Ci najbardziej wpływowi podkreślają rolę social commerce na TikToku. Są zgodni, że zdecydowanie bardziej przydatną funkcjonalnością dla użytkownika, byłoby „trzymanie wszystkiego w jednym miejscu”. Patrząc na outfit influencerek, możemy sobie jedynie wyobrazić liczbę otrzymywanych komentarzy dotyczących poszczególnych elementów stylizacji. Odpowiadać wszystkim? Przy kilkumilionowej publiczności jest to niemożliwe. Podlinkowywanie produktów w opisie także nie należy do najwygodniejszej opcji. Linki afiliacyjne, których wdrożenie TikTok ma w planach, ułatwią komunikację influencerów z ich followersami, pozwolą im na łatwe znalezienie reklamowanego produktu, szybkie zakupy oraz przyczynią się do efektywniejszej promocji marek. 

TikTok eksperymentuje również z live shopping, mającym na celu umożliwienie firmom „autentycznego zaangażowania” ze społecznością. Szacuje się, że wartość live shopping w Chinach w tym roku wzrośnie ponad dwukrotnie, do 171 miliardów dolarów. To daje ogromne pole do popisu reklamodawcom, influencerom i samej platformie. TikTok for Business pozwoli choćby tworzyć, mierzyć i optymalizować reklamy na platformie. Sucharita Kodali, główna analityczka ds. e-commerce w Forrester wskazuje jednak na sceptycyzm wśród niektórych marketerów, którzy będą potrzebowali gruntownej edukacji, zanim firmy zainwestują w TikToka. Tymczasem, dane mówią same za siebie.

TikTok na polskim podwórku 

Najliczniejszą grupą użytkowników TikToka z przełomu 2019 i 2020 roku były osoby w wieku 14-15 lat (37,2%) – wynika z badania GetHero. Osoby powyżej 19. roku życia stanowiły zaledwie 9% użytkowników aplikacji w Polce. Niemniej, wraz ze wzrostem popularności TikToka, rozbudowywaniem opcji dla biznesu i „dorosłym” contentem, platforma będzie się starzeć. W statystykach zaskakują jeszcze dane demograficzne. Duże aglomeracje wcale nie są na podium – tu zyskują wsie i małe miasteczka do 10 tys. mieszkańców (43%). Średni czas spędzany na TikToku – 60 minut dziennie – i powracanie do aplikacji – około 10 razy dziennie – to sygnał dla marketerów, że społeczeństwo całkiem lubi się z TikTokiem, czego nie możemy ignorować. 

źródło: @GetHero
źródło: @GetHero

TikTokowe trendy w Polsce

Raport TikTok for Business PL wskazuje Top 3 kategorie na platformie w 2020 roku dla Polski. Największą popularnością wśród użytkowników cieszyły się Newsy i Wydarzenia, Filmy i TV oraz Gry. 

W obrębie każdej kategorii królowało kilka hashtagów. Dla Newsów i Wydarzeń były to: #2020 #News #Facts #JustFacts #Unpopularopinions. Jak się okazuje użytkownicy szukają na TikToku prawdy, autentyczności; angażują się w społeczno-ekonomiczne kwestie i są gotowi walczyć o podstawowe prawa człowieka. Dlatego firmy powinny wykorzystać pro aktywność obywatelską, pokazując realne zainteresowanie problemami, z którymi obecnie mierzymy się jako społeczeństwo. 

Kolejną kategorią na topie są Filmy i TV. Dostarczanie rozrywki użytkownikom jest przecież jedną z wartości TikToka. Kadry z klasyków filmowych, rekreacje ikonicznych dialogów komediowych, wykorzystując lip syncing – Polacy naprawdę lubią śmiać. TikTok sugeruje markom nagrywanie backstage’y, wywiadów z ekipą filmową, aktorami – dla użytkowników liczy się storytelling oraz budowanie społeczności. Jakie hashtagi zwyciężyły w tej kategorii? #movie #comedy #topmodel #przyjacieleodadoz #harrypotter #dracomalfoy #życiewcuglach

Trzecią i właściwie bez zaskoczenia dominującą kategorią są Gry. Okej, większość kanałów mediów społecznościowych oferuje tę możliwość, natomiast TikToka wyróżnia „omnipresence”. Od dzielenia się epickimi osiągnięciami, przez odtwarzanie konkretnych scen z gier do dzielenia się doświadczeniem z serii: „Jak randkować z gamerem?” Ale nawet dla tej kategorii TikTok wysuwa sugestie. Chodzi o wykorzystanie autentycznego, przyziemnego i opartego na współpracy podejścia biznesowego, bo im bardziej kampania jest zgodna z wartościami kreatywnymi TikToka, tym lepsze osiąga wyniki. Jesteście ciekawi, które hashtags zdominowały kategorię Gry w 2020 roku? #cyberpunk2077 #minecraft #fortnite #amongus #games #gaming.

Co więcej, TikTok podsumował globalnie najpopularniejsze kategorie oraz kategorie, które zanotowały największy wzrost w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Poniżej przedstawiamy zestawienie.

 Czy jesteśmy fanami czy nie, z pewnością nie możemy lekceważyć rosnącego znaczenia TikToka. I niech pierwsze miejsce w rankingach pobrań aplikacji zarówno w AppStore jak i w Google Play z grafiki poniżej, będą naszym argumentem na baczną obserwację tej platformy.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES