noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Stella McCartney ekofriendly materiały

Nowe materiały ecofriendly, które musisz znać

REKLAMA
noSlotData

Powstają z nieoczywistych surowców, takich jak grzyby i winogrona, imitują plastik i tkaniny syntetyczne, są coraz częściej też biodegradowalne albo wykorzystują odpady. Poznajcie nowe ekologiczne materiały, które niedługo (miejmy nadzieję) wejdą do mainstreamu. I co ważne: są naturalne, a nie “ekologiczne” rozumiane jako plastik.

Autorka: Aleksandra Zawadzka

Ekologiczne materiały: BioSequins 

Wynalazek autorstwa Radiant Matter, który zupełnie rewolucjonizuje branżę modową. BioSequins to ekologiczna alternatywa dla połyskujących cekinów, które do tej pory niewiele miały wspólnego z dobrem środowiska. Teraz to się zmieni, bo materiał jest roślinny i powstał z celulozy bez użycia metali czy syntetycznych barwników. Ma właściwości biodegradowalne i jest nietoksyczny, a jednak… błyszczy. “Kto powiedział, że zrównoważony rozwój nie może być seksowny?” komentowała w mediach Stella McCartney, która we współpracy z Radiant Matter zaprojektowała pierwsze na świecie ubrania z użyciem BioSequins

Ekologiczne materiały: Mylo

Mylo to materiał powstały z grzybów, a dokładniej z grzybni o nitkowej strukturze, który opracowała amerykańska firma biotechnologiczna Bolt Threads. Potrafi wyglądać jak skóra naturalna i ma podobne właściwości, dlatego można z niego produkować torebki, buty i kurtki. “Staramy się wyjść z Mylo poza schemat, w którym biomateriały są używane jedynie jednorazowo lub stały się ciekawostką muzealną. Chcemy uczynić go materiałem, który miliony i dziesiątki milionów ludzi będą mogły nosić każdego dnia” wyjaśniał na łamach Deezeen Jamie Bainbridge z Bolt Threads. 

Ekologiczne materiały: Vegea

Roślinna skóra, która wytwarzana jest z odpadów pochodzących z przemysłu winiarskiego. Na materiał Vegea składają się między innymi skórki winogron, resztki miąższu, nasiona i łodygi, które zostają połączone z olejem roślinnym i wodnym poliuretanem (PUD), a następnie są powlekane bawełną organiczną. Po tę tkaninę sięgnęło już kilka popularnych marek modowych, w tym Calvin Klein, Ganni i Pangaia. 

Ekologiczne materiały: Kintra

Czy da się stworzyć ekologiczną alternatywę dla poliestru i nylonu? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć twórcy materiału Kintra, który wykonany jest z cukru pozyskiwanego z pszenicy i kukurydzy. Zamiast pochodnych ropy naftowej, są tutaj składniki w 100% pochodzenia biologicznego, dzięki czemu ta tkanina jest biodegradowalna. Jej twórcy przekonują, że Kintra jest bardzo trwała i jednocześnie miękka oraz delikatna, a także, że da się ją rozciągać jak syntetyczne elastyczne materiały. 

Ekologiczne materiały: NuCycl

Co roku produkuje się aż 50 ton odpadów tekstylnych. Wynaleziony przez Evrnu materiał NuCycl walczy z tym problemem, ponieważ powstaje w 100% z odzieży z recyklingu oraz odpadów bawełnianych. “Naszą misją jest uwolnienie prawdziwego potencjału tych zasobów przy użyciu naszej technologii Nucycl® do produkcji włókien nadających się do recyklingu i przekształcenia [dotychczas znanego – przyp. red.] procesu produkcji tekstyliów” czytamy na stronie firmy. Powstawanie NuCycl wiąże się też między innymi z mniejszym zużyciem wody, pestycydów i chemikaliów.

Przeczytaj również: Skóra z hodowli komórkowej? Luksusowe marki inwestują w alternatywne materiały

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Tagi
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES