noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
O 10 proc. wzrosła liczba upadłości w Polsce. Bliski kadr na modela w czarnej koszuli, trzymającego pod prawym ramieniem czarną torbę.

Liczba upadłości w Polsce wciąż szokuje. W tym roku były ich setki

REKLAMA
noSlotData

Handel w naszym kraju nie ma powodów do optymizmu. Jak podaje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, aż 20,54 proc. upadłych w tym roku firm związanych było z tą kategorią. Niepokojące dane wskazują na aż 10 proc. wzrost wszystkich bankructw odnotowanych w naszym kraju w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku. Co napędza rosnącą liczbę upadłości w Polsce?

Ile pojawiło się upadłości w Polsce w 2024 roku?

Z analizy przeprowadzonej przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej wynika, że w naszym kraju, od początku stycznia do końca września odnotowano 331 upadłości. Pobrane z Monitora Sądowego i Gospodarczego oraz Krajowego Rejestru Zadłużonych dane wskazują na 10-proc. wzrost bankructw względem analogicznego okresu ubiegłego roku.

Warto zauważyć jednak, że tegoroczna liczba upadłości nie zbliża się do historycznych szczytów. Znacznie więcej firm zniknęło z polskiego rynku w latach poprzedzających pandemię lub w pierwszych kilkunastu miesiącach kryzysu wywołanego przez COVID-19. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku ogłoszono 471 upadłości, w 2019 roku 453, w 2018 roku 444, natomiast w 2017 roku było ich 441. O wiele gorsze dane płyną z raportu dotyczącego liczby bankructw osób fizycznych w I półroczu 2024 roku.

Które firmy najczęściej upadają?

Według dostępnych danych w okresie pierwszych trzech kwartałów bieżącego roku ze wszystkich upadłości w Polsce aż 22,66 proc. firm związanych było z przetwórstwem przemysłowym. Niewiele mniej, bowiem 20,54 proc., czyli 68 pomiotów, prowadziło działalność w obrębie handlu. 46 starało się rozwijać w segmencie budownictwa, a po 22 bankructwa odnotowano w kategoriach “Transport i gospodarka magazynowa”, “Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości” oraz “Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna”.

W 2024 roku upadłości w Polsce wzrosły w pierwszych trzech kwartałach o 10-proc. rdr. Backstage sesji lub pokazu. Na pierwszym tle modela w beżowej sukience i czerwonych szpilkach.

Czy po ogłoszeniu upadłości długi znikają?

Nie w każdym przypadku ogłoszenie upadłości jest jednoznaczne z uniknięciem odpowiedzialności za wygenerowane długi. Zgodnie z przepisami regulowanymi przez prawo upadłościowe, w znaczącej większości przypadków wszelkie zobowiązania wobec wierzycieli spłaca syndyk po spieniężeniu majątku znikającego z rynku podmiotu. Jak jednak podaje KPR Kancelaria Restrukturyzacyjna, dłużnik nie jest zobowiązany do samodzielnego spłacania wygenerowanych należności.

Przeczytaj również o trendach podbijających ulice. Tej jesieni perły nosimy nie tylko na szyi!

Zdjęcie główne: Spotlight

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES