Czy Forever 21 zniknie z rynku? [AKTUALIZACJA]

771
źródło: newsroom.forever21.com

Jedna z najpopularniejszych amerykańskich sieciówek tylu fast fashion, Forever 21, jest w sporych tarapatach. Obroty sukcesywnie spadają, a co za tym idzie, jej założyciele stracili właśnie miano miliarderów.

Forever 21 powstało w 1984 roku w Stanach Zjednoczonych i obecnie posiada ponad 800 sklepów na całym świecie. Mimo iż działalność marki rozprzestrzeniła się na niemal 60 krajów, większość sklepów amerykański gigant posiada w Stanach Zjednoczonych. Sklepy amerykańskiego giganta możemy odnaleźć także w największych miastach Polski – Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

Jeszcze do niedawna, Forever 21 znajdowało się w ścisłej czołówce pionierów szybkiej mody, tuż obok Zary i H&M. Teraz okazuje się, że firma uskarża się na niemałe kłopoty finansowe. Spadek sprzedaży spowodowany jest między innymi rosnącą popularnością i konkurencją sklepów internetowych. Konkurencja ze strony sklepów stacjonarnych również jest niemała.

Forever 21 zamyka sklepy

Według informacji The Wall Street Journal, w ramach walki z kryzysem firma miała zatrudnić doradców ds. restrukturyzacji. Do ich zadań miałaby należeć pomoc sieciówce w rozwiązywaniu dotychczasowych umów na wynajem sklepów.

Obecnie zamknięciu uległo już wiele salonów marki, m.in. w Chinach i Wielkiej Brytanii. Niektóre dwupiętrowe sklepy w USA zostały z kolei zminimalizowane do jednego piętra. Jak nieoficjalnie podaje portal Bloomberg, zarządzający marką mieli dowiadywać się od właścicieli amerykańskich centrów handlowych, czy ci nie byliby zainteresowani kupnem udziałów amerykańskiego giganta odzieżowego.

Dokładne notowania Forever 21 nie są jednak znane, ze względu na fakt, iż spółka nie jest notowana na giełdzie i tym samym nie ujawnia swoich wyników dla wiadomości publicznej.

Właściciele Forever 21 stracili status miliarderów

Finansowe problemy amerykańskiej marki oznaczają również znaczne spadki majątku ich założycieli. Jak podaje magazyn Forbes, koreańskie małżeństwo, Jin Sook Chang i Do Won Chang, wypadło właśnie z zestawienia miliarderów. Ich fortuna obecnie szacowana jest na 1,6 miliarda dolarów, czyli 800 mln dolarów na osobę. Jeszcze cztery lata temu ich majątek wynosił prawie 6 miliardów dolarów.

Czy gigant fast fashion uwolni się z kryzysu czy jednak rosnąca świadomość odpowiedzialnej mody sprawi, że zniknie z rynku? Jeśli tak się wydarzy, będziecie tęsknić za amerykańską sieciówką?

AKTUALIZACJA [30.08.2019]

Kryzys Forever 21 pogłębia się. Wszystko wskazuje na to, że właściciele firmy szykują się do ogłoszenia bankructwa.

Aktualnie, by zapobiec roszczeniom ze strony wierzycieli, marka chce zastosować Chapter 11 – amerykańskie prawo upadłościowe. Zagwarantowałoby to firmie czas na reorganizację działalności, zanim musiałaby podjąć wypłatę zobowiązań swoim wierzycielom, wśród których znajdują się m.in. Simon Property Group Inc. oraz Brookfield Property Partners LP, – jedni z najpotężniejszych właścicieli powierzchni handlowych w USA. Jak donosi agencja Bloomberg, firma sprawdzała również, czy wierzyciele nie są zainteresowani odkupieniem udziałów w firmie.

Jak dalej potoczą się losy amerykańskiej sieciówki? Będziemy informować Was na bieżąco.

>>> Zobacz również: Powstaje kolejna sieciówka, która zaleje rynek tonami ubrań!