Prognozy Pantone: kolory na jesień i zimę 2020/2021

8695
źródło: sourcingjournal.com

Spokój, uwaga i domowe ciepło. Czy właśnie te wartości będą stanowić ramy dla plannera kolorystycznego PANTONEVIEW na sezon jesienno-zimowy 2020/2021? 

Prognozy Pantone od lat wzbudzają ogromne zainteresowanie i stanowią ramy dla powstawania tendencji na kolejne sezony. Wybory te wpływają nie tylko na trendy w modzie, ale również architekturze, grafice czy designie. Konkurencyjna agencja prognozowania trendów WGSN wytypowała na kolor 2020 roku odcień Neo Mint. Czy wiemy już, czego możemy się spodziewać się po Pantone i jakie kolory będą według Instytutu stanowić najbardziej topowe barwy w okresie jesienno-zimowym 2020/21?

>>> Zobacz również: WGSN kontra Pantone? Kolory na wiosnę 2019

Jak donosi portal sourcingjournal.com, Laurie Pressman, wiceprezes Pantone Color Institute, przewiduje, iż najbliższe prognozy mają opierać się na nurtach uważności, tożsamości i akceptacji. To właśnie one wpłynęły na nasz styl życia w ciągu ostatnich pięciu lat.

Dzięki ciepłym brązom i ziemistym, mineralnym odcieniom zieleni i niebieskiego, ludzie mieliby odnaleźć pocieszające uczucie, które pomogłoby im przetrwać w trudnych czasach niestabilnej polityki, zmian klimatycznych czy nadmiaru informacji, jakie zalewają ich z każdej strony. W obliczu tych niedogodności, pojawia się w nich chęć ucieczki do domu (bez względu na to, jak dokładnie go zdefiniują).

Większość z nas spogląda na swój dom z nostalgią. Ta idylliczna, bezpieczna przestrzeń jest dla nas schronieniem i miejscem, które pomaga się rozwijać i pozwala pozostać sobą. Jak podkreśla Pressman, definicja domu w obecnych czasach, uległa znacznej modyfikacji. Dom nie musi ograniczać się jedynie do fizycznego miejsca, a rodziny są obecnie mieszanymi grupami krewnych, przyjaciół, miksem grup etnicznych i przekonań religijnych. Z kolei styl życia stał się bardziej nomadyczny.

Każda z tych kulturowych zmian ma wpływ na trendy kolorystyczne na kolejne miesiące. Pressman propozycje na jesień-zimę 2020/21 określa jako równowagę bogatych neonów, nasyconych odcieni i mocnych, nowoczesnych pasteli połączonych z bardziej stonowanymi kolorami, od jesiennych miedzianych odcieni po arktyczne czernie.

Na jakie barwy stawia wicedyrektor instytutu Pantone na jesień i zimę 2020/21?

Cognac / źródło: sourcingjournal.com

W reakcji na sztuczną inteligencję i automatyzację życia codziennego, ludzie coraz częściej poszukują dotyku drugiej osoby. Odcienie skóry – od najjaśniejszego do najciemniejszego – dostarczają ludziom komfortu i pomagają łączyć się z innymi – wytłumaczyła Pressman.

Brąz będzie odgrywać znaczącą rolę w sezonie jesień-zima 2020/21 i ma szansę pojawić się w trzech wariantach: ciepłym i mlecznym, gorzkim i zimnym lub inspirowanym naturą. Kolor zmieni się w odcienie brzoskwini, pomarańczy i czerwieni. Tak właściwie, kolory inspirowane naturą będą mieszać się i nakładać na siebie. Jak opisuje Pressman, żółcie zaczną słabnąć, a te, które pozostaną, dodadzą naturalnego ciepła innym kolorom, natomiast maślane odcienie écru będą używane jako kontrast do intensywnych neonów.

Cabaret / źródło: sourcingjournal.com

Kobiecość zostanie przedefiniowana, ze względu na coraz większą świadomość budujących się nowych tożsamości płciowych oraz z obawy na wywołanie poczucia dyskomfortu bądź obrazy w tej kwestii. Delikatne pastele, które Pressman opisała jako nowoczesne, aczkolwiek nostalgiczne, nabiorą więcej nasycenia, mocy i głębi.

Vintage Khaki / źródło: sourcingjournal.com

Zielenie mają szansę pójść w stronę barwy technicznego kwasu bądź chłodniejszych, mineralnych odcieni. Tonacje khaki będą zatem wyciszone i „suche” – niemal przypominające odcień schnących morskich wodorostów. Dla kontrastu, nie zabraknie również zieleni w odcieniu neonów.

Połączenie sztucznych barw i naturalnych odcieni, które już od pewnego czasu zauważane jest w kolekcjach projektantów, doskonale ukazuje sposób, w jaki kolidują nasze życia online i offline. Sztuczne kolory stały się również sposobem na wyrażenie siebie w cyfrowym świecie, podsumowała Pressman.

Czy te odcienie mają rzeczywiste szanse zostać kolorami jesieni i zimy 2020/2021 według Pantone? Ostateczny werdykt Instytutu będziemy mieli okazję poznać w trakcie Apparel Textile Sourcing w Miami, które odbędą się 28-30 maja.

>>> Zobacz również: Pantone wypuszcza nową paletę kolorów. Czy znajdzie swoich wielbicieli?