Spokój, uwaga i domowe ciepło. Czy właśnie te wartości będą stanowić ramy dla plannera kolorystycznego PANTONEVIEW na sezon jesienno-zimowy 2020/2021?
Prognozy Pantone od lat wzbudzają ogromne zainteresowanie i stanowią ramy dla powstawania tendencji na kolejne sezony. Wybory te wpływają nie tylko na trendy w modzie, ale również architekturze, grafice czy designie. Konkurencyjna agencja prognozowania trendów WGSN wytypowała na kolor 2020 roku odcień Neo Mint. Czy wiemy już, czego możemy się spodziewać się po Pantone i jakie kolory będą według Instytutu stanowić najbardziej topowe barwy w okresie jesienno-zimowym 2020/21?
>>> Zobacz również: WGSN kontra Pantone? Kolory na wiosnę 2019
Jak donosi portal sourcingjournal.com, Laurie Pressman, wiceprezes Pantone Color Institute, przewiduje, iż najbliższe prognozy mają opierać się na nurtach uważności, tożsamości i akceptacji. To właśnie one wpłynęły na nasz styl życia w ciągu ostatnich pięciu lat.
Dzięki ciepłym brązom i ziemistym, mineralnym odcieniom zieleni i niebieskiego, ludzie mieliby odnaleźć pocieszające uczucie, które pomogłoby im przetrwać w trudnych czasach niestabilnej polityki, zmian klimatycznych czy nadmiaru informacji, jakie zalewają ich z każdej strony. W obliczu tych niedogodności, pojawia się w nich chęć ucieczki do domu (bez względu na to, jak dokładnie go zdefiniują).
Większość z nas spogląda na swój dom z nostalgią. Ta idylliczna, bezpieczna przestrzeń jest dla nas schronieniem i miejscem, które pomaga się rozwijać i pozwala pozostać sobą. Jak podkreśla Pressman, definicja domu w obecnych czasach, uległa znacznej modyfikacji. Dom nie musi ograniczać się jedynie do fizycznego miejsca, a rodziny są obecnie mieszanymi grupami krewnych, przyjaciół, miksem grup etnicznych i przekonań religijnych. Z kolei styl życia stał się bardziej nomadyczny.
Każda z tych kulturowych zmian ma wpływ na trendy kolorystyczne na kolejne miesiące. Pressman propozycje na jesień-zimę 2020/21 określa jako równowagę bogatych neonów, nasyconych odcieni i mocnych, nowoczesnych pasteli połączonych z bardziej stonowanymi kolorami, od jesiennych miedzianych odcieni po arktyczne czernie.
Na jakie barwy stawia wicedyrektor instytutu Pantone na jesień i zimę 2020/21?
W reakcji na sztuczną inteligencję i automatyzację życia codziennego, ludzie coraz częściej poszukują dotyku drugiej osoby. Odcienie skóry – od najjaśniejszego do najciemniejszego – dostarczają ludziom komfortu i pomagają łączyć się z innymi – wytłumaczyła Pressman.
Brąz będzie odgrywać znaczącą rolę w sezonie jesień-zima 2020/21 i ma szansę pojawić się w trzech wariantach: ciepłym i mlecznym, gorzkim i zimnym lub inspirowanym naturą. Kolor zmieni się w odcienie brzoskwini, pomarańczy i czerwieni. Tak właściwie, kolory inspirowane naturą będą mieszać się i nakładać na siebie. Jak opisuje Pressman, żółcie zaczną słabnąć, a te, które pozostaną, dodadzą naturalnego ciepła innym kolorom, natomiast maślane odcienie écru będą używane jako kontrast do intensywnych neonów.
Kobiecość zostanie przedefiniowana, ze względu na coraz większą świadomość budujących się nowych tożsamości płciowych oraz z obawy na wywołanie poczucia dyskomfortu bądź obrazy w tej kwestii. Delikatne pastele, które Pressman opisała jako nowoczesne, aczkolwiek nostalgiczne, nabiorą więcej nasycenia, mocy i głębi.
Zielenie mają szansę pójść w stronę barwy technicznego kwasu bądź chłodniejszych, mineralnych odcieni. Tonacje khaki będą zatem wyciszone i „suche” – niemal przypominające odcień schnących morskich wodorostów. Dla kontrastu, nie zabraknie również zieleni w odcieniu neonów.
Połączenie sztucznych barw i naturalnych odcieni, które już od pewnego czasu zauważane jest w kolekcjach projektantów, doskonale ukazuje sposób, w jaki kolidują nasze życia online i offline. Sztuczne kolory stały się również sposobem na wyrażenie siebie w cyfrowym świecie, podsumowała Pressman.
Czy te odcienie mają rzeczywiste szanse zostać kolorami jesieni i zimy 2020/2021 według Pantone? Ostateczny werdykt Instytutu będziemy mieli okazję poznać w trakcie Apparel Textile Sourcing w Miami, które odbędą się 28-30 maja.