noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Kate Moss świętuje 50 urodziny - biografia, historia, skandale, córka

Królowa skandali i zachwytów. Kate Moss świętuje dziś 50. urodziny

REKLAMA
noSlotData

Kate Moss, brytyjska ikona modelingu, kończy dziś 50 lat. Za co pokochaliśmy jedną z największych skandalistek świata mody?

Przeczytaj również: Zarzuty wobec Calvina Kleina. Dlaczego jego najnowsza reklama została zbanowana?

Katherine Ann Moss, znana po prostu jako Kate Moss, to brytyjska gwiazda modelingu i jedna z niekwestionowanych ikon kultury popularnej XX wieku. Urodzona 16 stycznia 1974 roku w Croydon w Londynie, Moss zyskała rozgłos na początku lat 90. jako wiodąca ikona stylu grunge i heroin chic. Jej drobna sylwetka i androgeniczny wygląd rzucały wyzwanie konwencjonalnym standardom urody i na nowo zdefiniowały branżę modelingu. 

Kate Moss: ikona modelingu

Początki kariery Moss, to podobnie jak w przypadku jej koleżanek po fachu, historia która nie zdarza się przypadkiem. 14-letnia Kate została odkryta na lotnisku JFK w Nowym Jorku, kiedy wracała do Anglii z wakacyjnego wyjazdu na Bahamy. Dostrzegła ją Sarah Doukas, założycielka Storm Model Management. Rodzeństwo Kate – Nick i Lottie, również podpisało kontrakt z tą samą agencją.

Przełom w karierze Moss nastąpił w 1990 roku, kiedy Corinne Day zrobiła jej zdjęcie dla magazynu The Face. Jej nieoszlifowany, naturalny wygląd odbił się echem wśród pokolenia młodych kobiet, które preferowały bardziej swobodny i buntowniczy styl. Moss szybko stała się jedną z najbardziej rozchwytywanych modelek na świecie, współpracując z czołowymi projektantami, takimi jak Calvin Klein, Chanel, Gucci i Dior.

Jej status ikony mody wczesnych lat 90. ugruntowała m.in. współpraca z Calvinem Kleinem z 1992 roku, Kampania opatrzona sloganem „Nic nie staje między mną a moimi Calvinami” uosabiała wrażliwość modową tamtych czasów i zapewniła Moss powszechnie znane nazwisko.

W trakcie swojej kariery Moss gościła na kilkuset okładkach niezliczonych magazynów o modzie, w tym Harper’s Bazaar czy Vanity Fair. Na rozkładówce brytyjskiego Vogue’a pojawiła się ponad 40 razy. Wystąpiła także w licznych kampaniach reklamowych i teledyskach. Moss przez lata podbijała wybiegi, stając się inspiracją i ikoną projektantów. Na swoim koncie ma również setki kampanii reklamowych popularnych marek. Jedną z nich było polskie Reserved, marka z portfio giganta odzieżowego LPP. Kampania z Kate Moss w roli głównej pojawiła się w 2017 roku i zwiastowała otwarcie pierwszego salonu Reserved w Londynie. Zdjęcia autorstwa zalały wówczas cały Londyn, pojawiając się nie tylko na witrynie salonu, ale i metrze, przystankach autobusowych a nawet słynnych londyńskich piętrowych autobusach. Supermodelka wzięła też udział w otwarciu salonu. 

Kate Moss: biznesmenka

Oprócz kariery modelki Moss zapuściła się także w inne obszary biznesu. Wypuściła własną linię zapachów Kate Moss dla Topshop i zaprojektowała kolekcję kapsułową dla Longchamp. Opublikowała także książkę „The Kate Moss Story”, w której opisuje swoje życie i karierę.

Poczułam, że zależy mi na czymś więcej niż modeling – wyznała w jednym z wywiadów dla Business of Fashion i w 2016 roku założyła własną agencję modelek, odchodząc jednocześnie ze Storm Model Management, z którą związana była przez 28 lat. Nie chcę ładnych ludzi, chcę osoby, które potrafią śpiewać, tańczyć i grać – podkreśliła wówczas, deklarując, że jej własny biznes będzie w pełni prowadzić kariery swoich talentów, a nie tylko “dodawać piękne twarze do galerii”. Efekty można śledzić na koncie @katemossagency (sama Moss nie posiada oficjalnego konta na Instagramie), gdzie zgromadziła ponad 1,6 mln obserwatorów.

W 2022 roku na rynku zadebiutowała jej autorska marka wellness – Cosmoss. Promując dbanie o siebie w duchu mindfullness, Moss stworzyła produkty do pielęgnacji i medytacji. Każdy z produktu został stworzony z myślą o holistycznym dbaniu o samopoczucie w zgodzie z rytmem dnia. Cosmoss jest aktualnie obecny jest w 8 krajach Europy i USA, a w 2024 roku planuje wejście na kolejne rynki międzynarodowe. 

Kate Moss: skandalistka

Życie osobiste Moss było również przedmiotem dużego zainteresowania mediów. Była wiązana z kilkoma znanymi osobistościami, w tym z Johnnym Deppem i Leonardo DiCaprio. Uwagę opinii publicznej przyciągnął również jej burzliwy związek z muzykiem Pete’m Doherty’m. W 2011 roku Moss wyszła za mąż za rockmana Jamiego Hince’a, ale para rozwiodła się w 2016 roku. Moss ma jedną córkę, Lilę Grace Moss Hack, ze związku z Jeffersonem Hackiem. Co warto podkreślić, córka Kate Moss postawiła już swoje pierwsze kroki w świecie mody i to z całkiem dobrym skutkiem. Lila Grace Moss zdążyła pojawić się już na wybiegach Miu Miu czy Jacquemus. 

Pomimo swojej długiej i pełnej sukcesów kariery, Moss prywatnie stawiła czoła wielu wyzwaniom. W 2005 roku sfotografowano ją zażywającą kokainę, co doprowadziło do krótkiej przerwy w modelingu. Otwarcie mówiła także o swoich zmaganiach z zaburzeniami odżywiania i nadużywaniem substancji psychoaktywnych.

Mimo to Moss zachowała status ikony mody i kamienia probierczego w kulturze. Nadal inspiruje i wpływa na pokolenia kobiet, rzucając wyzwanie tradycyjnym standardom piękna i przyjmując bardziej autentyczne i pewne siebie podejście do stylu.

Historia supermodelki to nic innego jak gotowy scenariusz na film, dlatego nie dziwi że już wkrótce losy Moss zostaną przeniesione na duży ekran. Szczegóły produkcji “Moss & Freud” są jednak owiane tajemnicą. To, co wiemy na pewno to fakt, że za scenariusz odpowiadać będzie James Lucas, który w 2013 roku otrzymał Oscara za film krótkometrażowy “The Phone Call”. W rolę samej Kate wcieli się Ellie Bamber. 

Zdjęcie główne: Kate Moss w kampanii Reserved, fot. Daniel Jackson

Przeczytaj również: Polskie modelki bohaterkami najnowszej kampanii Prady!

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES