Jeansy męskie w przeszłości i obecnie

28
mat. partnera

Są z nami, od kiedy tylko pamiętamy. W modzie przewijają się nieustannie. Wydaje się, że projektanci stworzyli już wszystkie możliwe modele i wyłącznie powielają utarte schematy. Mowa oczywiście o tak podstawowym elemencie garderoby, jak jeansy męskie. Ich produkcja oraz kroje zmieniały się przez lata, ale mało kto zastanawia się, skąd pochodzą. Dzisiaj zajmiemy się ich historią oraz tym, jak prezentują się obecnie.

Gdzie jako pierwsze pojawiły się spodnie jeansowe?

Początki materiału, który obecnie nazywany jest jeansem, datuje się na XVII wiek. Pojawił się on pierwszy raz we Francji i rozprzestrzeniał na dalsze części Europy. Początkowo tkanina ta była uważana za gorszą jakościowo – produkowano z niej głównie ubrania robocze. Spodnie z jeansu zyskały popularności dzięki poszukiwaczom złota ze Stanów Zjednoczonych. Potrzebowali oni ubrań z materiału wytrzymałego, odpornego na przetarcia i rozerwania. Wiele innych tkanin nie sprawdzało się w ich stylu życia.

Kto odpowiada za spopularyzowanie tego elementu męskiej garderoby?

Levi Strauss w 1873 roku stworzył i opatentował spodnie z jeansu wzmacniane szwami oraz metalowymi napami. Zaczął ich masową produkcję – jeans szybko rozprzestrzenił się po całym świecie. Popularności spodniom tego typu nadały również westerny, które ustaliły trendy modowe w XX wieku. Coraz więcej osób publicznych, aktorów i piosenkarzy zaczęło nosić spodnie jeansowe, przyczyniając się do ich rosnącej popularności. Zmodyfikowany krój jeansów męskich, z rozszerzającymi się nogawkami od poziomu kolana, został także przedstawiony przez hipisów w latach sześćdziesiątych.

Klasyczne jeansy, jakie znamy dzisiaj, zaczęły pojawiać się w mainstreamie dzięki klasom robotniczym w Europie i Stanach Zjednoczonych lat siedemdziesiątych. Przełomem w historii jeansów były lata dziewięćdziesiąte, kiedy to workowate, przesadnie duże spodnie z obniżonym krokiem stały się niezwykle popularne wśród młodych ludzi.

Modne jeansy męskie obecnie

Ciężko zliczyć i wymienić wszystkich aktorów, celebrytów i piosenkarzy, którzy dziś pokazują się w jeansach, ustanawiając zupełnie nowe trendy. Jeans stał się tak popularnym i powszechnym materiałem, że można znaleźć spodnie z niego wykonane w każdej odmianie, kroju i fasonie. Popularne są joggery, rurki czy „marchewki”, ale wielu panów chętnie sięga także po sprawdzone klasyki. 

Zobacz więcej: https://ombre.pl/pol_m_Dla-niego_Spodnie_Jeansowe-179.html

Artykuł we współpracy z partnerem

>>> Przeczytaj również: Gucci podnosi ceny torebek. Sposób na odrobienie strat?