noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
metki odzieżowe

Jakie informacje powinny znaleźć się na metce?

REKLAMA
noSlotData

Choć na metkach jest wiele ważnych informacji, często są one bagatelizowane przez użytkowników ubrań i materiałów tekstylnych. Nie można jednak zapominać, że to właśnie one dostarczają kluczowych wskazówek odnośnie pielęgnacji elementów garderoby, jak również ich składu. Co powinno być nadrukowane na takich metkach? I dlaczego jest to tak istotne? 

Co musi się znaleźć na metce odzieżowej?

Poszczególne metki różnią się między sobą wielkością, materiałem, sposobem cięcia oraz wszyciem w wybrane tekstylia. Zwykle są znakiem rozpoznawczym marki i umożliwiają identyfikację poszczególnych ubrań. Mimo tego, że wyglądają w różny sposób, muszą być na nich te same informacje, ponieważ nakazują im to przepisy o bezpieczeństwie produktów. Unijne uregulowania wskazują, że metki na odzieży powinny zawierać skład materiału z jakiego zostały wykonane, sposobie konserwacji oraz logo producenta. Nie wszystko jednak znajdziemy na jednej metce.

Zazwyczaj liczba wszytych metek na ubraniach wacha się od 2 do 4. Na jednej z nich znajduje się logo lub mazwa marki (to jedna z najważniejszych metek w ubraniu). Na kolejnej jest rozmiar – najlepiej, gdy zawiera porównanie rozmiarów z innymi krajami i jest wyjątkowo trwała. Następna to metka informacyjna, na której znajdziemy, gdzie odzież została wykonana, a także sposoby prania i prasowania. Często widoczne są tam popularne już ikony żelazka, pralki czy prania ręcznego. Czwarty rodzaj to metka dekoracyjna, która pomaga w kojarzeniu marki przez klientów. Warto jednak dodać, że – jak zauważa mec. Konrad Godlewski – duża ilość metek i umieszonych na nich wiadomości, może się wiązać z jakością produktów sprzedawanych przez daną markę.

Jeśli produkt, który sprzedaje sklep jest gorszej jakości, firma chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami klientów, umieszcza na etykietach jak najwięcej informacji pełniących funkcję instrukcji 

– stwierdził mec. Konrad Godlewski w rozmowie z kobieta.dziennik.pl.

Zobacz także: Ceny bawełny mogą drastycznie wzrosnąć. Wszystko przez powódź w Pakistanie

Metki odzieżowe a rzeczywistość

Etykiety i oznakowania muszą być:

  • Trwałe
  • Czytelne
  • Widoczne
  • Łatwo dostępne
  • W przypadku etykiet – starannie przymocowane.

A dlaczego metki są tak ważne? Otóż informacje, które się na nich znajdują, pomagają w świadomym podjęciu decyzji o zakupie. W dzisiejszych czasach, gdy sklepowe półki uginają się od nadmiaru produktów, to właśnie ich jakość jest najważniejsza. Dzięki etykietom wiemy, czy odzież jest z naturalnych czy sztucznych materiałów. Co prawda niektóre marki oszukują przy podawaniu danych. W tym roku zdarzyło się, że Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył karę na trzy polskie firmy produkujące odzież męską. Musiały one zapłacić łącznie ponad 2,1 mln złotych za to, że na metkach podały niezgodne z rzeczywistym składy ubrań.

Jeżeli to właśnie Ty wprowadzasz do obrotu produkt włókienniczy, musisz podać prawdziwe informacje. Jak tłumaczy prawoigospodarka.pl: “Wpisując nazwy włókien nie działasz na zasadzie dowolności – powinieneś skorzystać z listy nazw włókien, które wymienione są w przepisach unijnych. Z kolei w sytuacji, gdy jesteś producentem innowacyjnego materiału, masz obowiązek dodać jego nazwę do wykazu. Zrobisz to występując z wnioskiem do Komisji Europejskiej”.

Przeczytaj również: Co zrobić, gdy skład odzieży nie jest zgodny z deklarowanym na metce?

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES