Choć na metkach jest wiele ważnych informacji, często są one bagatelizowane przez użytkowników ubrań i materiałów tekstylnych. Nie można jednak zapominać, że to właśnie one dostarczają kluczowych wskazówek odnośnie pielęgnacji elementów garderoby, jak również ich składu. Co powinno być nadrukowane na takich metkach? I dlaczego jest to tak istotne?
Co musi się znaleźć na metce odzieżowej?
Poszczególne metki różnią się między sobą wielkością, materiałem, sposobem cięcia oraz wszyciem w wybrane tekstylia. Zwykle są znakiem rozpoznawczym marki i umożliwiają identyfikację poszczególnych ubrań. Mimo tego, że wyglądają w różny sposób, muszą być na nich te same informacje, ponieważ nakazują im to przepisy o bezpieczeństwie produktów. Unijne uregulowania wskazują, że metki na odzieży powinny zawierać skład materiału z jakiego zostały wykonane, sposobie konserwacji oraz logo producenta. Nie wszystko jednak znajdziemy na jednej metce.
Zazwyczaj liczba wszytych metek na ubraniach wacha się od 2 do 4. Na jednej z nich znajduje się logo lub mazwa marki (to jedna z najważniejszych metek w ubraniu). Na kolejnej jest rozmiar – najlepiej, gdy zawiera porównanie rozmiarów z innymi krajami i jest wyjątkowo trwała. Następna to metka informacyjna, na której znajdziemy, gdzie odzież została wykonana, a także sposoby prania i prasowania. Często widoczne są tam popularne już ikony żelazka, pralki czy prania ręcznego. Czwarty rodzaj to metka dekoracyjna, która pomaga w kojarzeniu marki przez klientów. Warto jednak dodać, że – jak zauważa mec. Konrad Godlewski – duża ilość metek i umieszonych na nich wiadomości, może się wiązać z jakością produktów sprzedawanych przez daną markę.
– Jeśli produkt, który sprzedaje sklep jest gorszej jakości, firma chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnymi roszczeniami klientów, umieszcza na etykietach jak najwięcej informacji pełniących funkcję instrukcji
– stwierdził mec. Konrad Godlewski w rozmowie z kobieta.dziennik.pl.
Zobacz także: Ceny bawełny mogą drastycznie wzrosnąć. Wszystko przez powódź w Pakistanie
Metki odzieżowe a rzeczywistość
Etykiety i oznakowania muszą być:
- Trwałe
- Czytelne
- Widoczne
- Łatwo dostępne
- W przypadku etykiet – starannie przymocowane.
A dlaczego metki są tak ważne? Otóż informacje, które się na nich znajdują, pomagają w świadomym podjęciu decyzji o zakupie. W dzisiejszych czasach, gdy sklepowe półki uginają się od nadmiaru produktów, to właśnie ich jakość jest najważniejsza. Dzięki etykietom wiemy, czy odzież jest z naturalnych czy sztucznych materiałów. Co prawda niektóre marki oszukują przy podawaniu danych. W tym roku zdarzyło się, że Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył karę na trzy polskie firmy produkujące odzież męską. Musiały one zapłacić łącznie ponad 2,1 mln złotych za to, że na metkach podały niezgodne z rzeczywistym składy ubrań.
Jeżeli to właśnie Ty wprowadzasz do obrotu produkt włókienniczy, musisz podać prawdziwe informacje. Jak tłumaczy prawoigospodarka.pl: “Wpisując nazwy włókien nie działasz na zasadzie dowolności – powinieneś skorzystać z listy nazw włókien, które wymienione są w przepisach unijnych. Z kolei w sytuacji, gdy jesteś producentem innowacyjnego materiału, masz obowiązek dodać jego nazwę do wykazu. Zrobisz to występując z wnioskiem do Komisji Europejskiej”.
Przeczytaj również: Co zrobić, gdy skład odzieży nie jest zgodny z deklarowanym na metce?