Jak radzić sobie z upałem w mieście?

69
Źródło: valeurmagazine.com

Tegoroczne lato jest wyjątkowo upalne. Jak przeżyć wysokie temperatury, jeśli nie możesz wyjechać z miasta?

Lato w betonowej dżungli może być uciążliwe. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by się ochłodzić i choć trochę zmniejszyć skutki zbyt wysokich temperatur. Przede wszystkim dostosuj swój plan dnia do temperatury – to, co najważniejsze, zrób, gdy nie jest jeszcze (lub już) tak gorąco. Co jeszcze możesz zrobić, by polepszyć swoje samopoczucie w upał?

Noś się lekko

Jakich fasonów i długości ubrań się trzymać, gdy temperatura przekracza 25 stopni? Wbrew pozorom nie tych najkrótszych. W lnianej sukience z długim rękawem możesz czuć się o wiele lepiej, niż w krótszej zrobionej z poliestru. W upały zamień czerń na jasne kolory, a materiały na te naturalne. Może to być wyżej wspomniany len, bawełna o luźnych splotach czy sztuczne materiały II i III generacji, takie jak modal czy lyocell.  W wielu publikacjach znajdziecie też porady odnoszące się do noszenia jedwabiu, jednak warto pamiętać, że ten materiał niszczy się pod wpływem promieni słonecznych.

Niech zasada umiaru i lekkości dotyczy też Twojego makijażu. Zamień podkład na lekki krem BB i używaj filtrów.

A post shared by Louise Follain (@louisefollain) on

Wiatr w oczy

Klimatyzacja może być wybawieniem, ale nie zapomnij, że może Ci też zaszkodzić. Warto mieć przy sobie krople do oczu, ponieważ klimatyzacja może dodatkowo wysuszać. Pracujesz zdalnie, ale domowe warunki w taką pogodę nie pozwalają Ci się skupić? Poszukaj w swoim mieście przytulnej kawiarni albo lokalu umożliwiającego co-working. Wystrzegaj się podróżowania zatłoczonymi pojazdami komunikacji miejskiej w godzinach szczytu. Jeśli nie możesz tego uniknąć, zainwestuj w wachlarz.

>>> Przeczytaj również: Podróżujesz sama? To 5 destynacji na wakacje

Must have? Woda!

Najbardziej oczywista, ale jakże przydatna rada – nawadniaj się! Na pewno od dziecka słyszysz o tym, ile procent naszego organizmu stanowi woda i jak ważne jest nawadnianie się. Podczas wysokich temperatur staraj się nie wychodzić z domu bez butelki wody. Taki napój wcale nie musi być nudny – wystarczy wrzucić do niego liście mięty, plasterek cytryny lub ogórka czy drobne owoce. Starasz się żyć w duchu zero waste? Zainwestuj w butelkę z filtrem, którą możesz w każdej chwili napełnić w każdym źródle wody. Mając przy sobie takie akcesorium, po niedługim czasie nawykowo zaczniesz po nie sięgać.

Chroń się przed słońcem

Filtry przeciwsłoneczne to podstawa nie tylko latem. Doskonale wiedzą o tym Koreanki, których pielęgnacja zainspirowała miliony kobiet na całym świecie. Krem z filtrem to jedna z obowiązkowych pozycji w ich dziesięcioelementowym rytuale pielęgnacyjnym. Fluidy i filtry przeciwsłoneczne w kremie chronią naszą skórę przed oparzeniami i szkodliwym działaniem promieniowania UV. To, że spędzasz cały dzień w biurze lub innym pomieszczeniu, wcale nie oznacza, że możesz ten krok pominąć. Pamiętaj, że szyba nie chroni przed promieniami słonecznymi. Pracuj w miejscu zacienionym, a jeśli masz taką możliwość, zasłoń rolety lub zasłony. Ochrona przed słońcem to także inwestycja w nakrycia głowy. Od Ciebie zależy, jaki fason wybierzesz.

in my leisure suite

A post shared by 🦋 (@bellahadid) on

Ucieknij na łono natury

Jeśli masz taką możliwość, wskocz do wody! Jak najdłużej przebywaj nad brzegiem rzeki, stawu czy jeziora – im bliżej wody, tym chłodniej. Sprawdź również, czy w Twoim mieście nie ustawiono kurtyny wodnej.

Officially Summer 🐚

A post shared by Jeanne (@jeannedamas) on