noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Jak prawidłowo stosować kody GTU w JPK_VAT z deklaracją

REKLAMA
noSlotData

Kody GTU określają przynależność sprzedawanych dóbr i świadczonych usług do jednej z trzynastu grup towarowo-usługowych. Ich stosowanie związane jest z obowiązującą od października nową wersją JPK_VAT. 

Materiał sponsorowany

Przepisy rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji podatku od towarów i usług wskazują, że w ewidencji dotyczącej podatku należnego należy stosować oznaczenia towarów i usług za pomocą symboli GTU_01 – GTU_13. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy mają wątpliwości co do kwalifikacji świadczonych usług lub dokonywanych dostaw towarów do danej grupy.

Pośrednictwo w sprzedaży usług reklamowych

Jaki kod powinien zastosować przedsiębiorca świadczący usługi reklamowe polegające na pośrednictwie w sprzedaży usług reklamowych? 

Świadczenie usług o charakterze niematerialnym, czyli doradczych, księgowych, prawnych, zarządczych, szkoleniowych, marketingowych, firm centralnych, reklamowych, polegających na badaniach rynku i opinii publicznej, badań naukowych oraz prac rozwojowych należy oznaczyć w nowym JPK_VAT kodem GTU_12. Usługi reklamowe mają charakter niematerialny, dlatego należy zaliczyć je do tej grupy. Podatnicy, którzy mają wątpliwości do słuszności zastosowania takiego oznaczenia, ponieważ ustawa o VAT nie zawiera definicji usług reklamowych, mogą sięgnąć do wykładni językowej określającej usługi reklamowe lub orzecznictwa NSA i interpretacji indywidualnych. Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach dotyczących JPK_VAT z deklaracją, wskazuje dodatkowo, że usługi o charakterze niematerialnym należy rozumieć szeroko, uwzględniając przede wszystkim faktyczną ich treść. W ich ustaleniu właściwego kodu GTU może być pomocna także klasyfikacja PKWiU, gdzie w 73 wymienione zostały rodzaje usług reklamowych. 

Sprzedaż towarów wraz z usługą transportową

Czy przedsiębiorca, który ujmuje na fakturach sprzedaży koszty transportu, które ustalone są ryczałtowo i wykazane na osobnej pozycji faktury powinien w JPK_VAT stosować kod GTU_13?

Artykuł 29 a ust. 6 ustawy o VAT wskazuje, że podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku. Powinna ona zawierać także koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, które pobierane są od nabywcy lub usługobiorcy. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnia tę sytuację w interpretacji indywidualnej z 20 września 2020 roku. Gdy cena dostawy towaru uwzględnia koszty jego dostawy, wówczas usługę należy włączyć do podstawy opodatkowania. Niema przy tym znaczenia sposób dokumentacji usługi, czyli fakt czy została ona udokumentowana odrębną pozycją na fakturze, czy ujęta jedną kwotą wraz z wartością dostawy. Oznacza to, że przedsiębiorca realizujący dostawę z warunków, której wynika, że ma on dostarczyć towary we wskazane miejsce, czyli wykonuje usługę transportu i pobiera za nią wynagrodzenie nie powinien stosować oznaczenie GTU_13. Nie świadczy on bowiem odrębnej usługi transportowej a dostawę towarów, której transport jest dodatkowym elementem. 

Biuro rachunkowe Efekta istnieje od ponad 10 lat. Zapraszamy do współpracy nowo powstające firmy oraz podmioty działające na runku już od lat. Mamy ogromne doświadczenie w prowadzeniu rozliczeń  podatkowych oraz spraw kadrowych małych średnich i dużych przedsiębiorstw. Naszym największym atutem jest zespół specjalistów stale śledzących zmiany w polskim prawie. Zawsze chętnie odpowiadamy na wszystkie pytania naszych klientów i pomagamy wybrać najlepsze rozwiązanie w każdej sytuacji. 

Zdjęcie główne: materiały partnera

>>> Przeczytaj również: RAPORT: Witajcie w modzie przyszłości. Jak technologie zmieniają branżę?

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Tagi

kody GTU

REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES