Kilka lat temu świat zainteresował się tym, co możemy nazwać “inteligentnymi tkaninami”. Istnieją materiały zmieniające kolor, wykorzystujące energię środowiska, wibracje, dźwięk czy reagujące na ciepło. Do innej kategorii można zaliczyć te poprawiające wydajność, które pomagają regulować temperaturę ciała, zmniejszają opór powietrza i kontrolują wibracje mięśni. Liczba firm i projektantów, którzy opracowują nowe technologie, nieprzerwanie rośnie.
>>>Przeczytaj również: CSR: Dlaczego nikt nie mówi o tym, że chodzimy w toksycznych ubraniach?
Oczywiście droga do całkowitej rewolucji w branży jest wciąż długa, ale innowacje w dziedzinie technologii mody są imponujące. Istotny wydaje się tutaj również czynnik zrównoważonego rozwoju. Na przykład produkcja ubrań z organizmów, takich jak grzyby, eliminuje potrzebę stosowania ciężkich maszyn czy toksycznych składników. Tym samym rewolucjonizuje relację przemysłu odzieżowego ze środowiskiem naturalnym.
Ubrania z organizmów
Swego czasu głośno było o Suzanne Lee – projektantce, która produkuje ubrania ulegające biodegredacji i możliwe do kompostowania na zasadzie identycznej jak rozkładające się warzywa. Jej ubrania powstają z bakterii, drożdży, grzybów i alg, które w odpowiednich proporcjach fermentują, tworząc materiał podobny do skóry. Powstałe w ten sposób tworzywo można ciąć i szyć w tradycyjny sposób lub mokre formować w trójwymiarowy kształt – po wyparowaniu celuloza bakterii splata się na kształt szwów. Podczas swojego wystąpienia w TED w 2011 Lee przyznała, że ciągle pracuje nad tym, jak sprawić, by tkanina stała się odporna na wodę.
https://www.youtube.com/watch?v=WVW-jSdhILs
Innowacyjne firmy
Oprócz Suzanne Lee na uwagę zasługuje również kilka innych firm zajmujących się innowacjami w modzie. Grado Zero Espace jest wiodącą organizacją badawczą, konsultingową i prototypującą, specjalizującą się w transferze technologii materiałów i technologii z ekstremalnych sektorów, takich jak lotnictwo i chirurgia medyczna do codziennego użytku. Dba również o przyjęcie bardziej wydajnych i innowacyjnych procesów montażu przemysłowego w celu poprawy wydajności wybranych materiałów.
Projektantka Ying Gao jest autorką sukienek, które świecą w ciemnościach i dzięki systemowi śledzenia ruchów gałek ocznych zaczynają się poruszać, kiedy się na nie patrzy. Aby uczynić odzież jeszcze bardziej interaktywną, wykorzystuje różne technologie sensoryczne, inspirowane urbanistyką i multimediami.
Cute Circuit również zajmuje się innowacyjnymi rozwiązaniami z zakresu odzieży interaktywnej. Od 2014 roku marka łączy wyjątkowe wzory z udoskonaleniami technologicznymi. Duet zasłynął pokazem podczas New York Fashion Week, gdzie modelki kontrolowały swoje sukienki za pomocą telefonów komórkowych.
https://www.instagram.com/p/BcaqzkzAWsz/?taken-by=cutecircuit
Przemysł odzieżowy a środowisko
H&M Foundation w tym roku już po raz trzeci organizuje konkurs Global Change, który ma na celu wyłonienie najlepszych pomysłów na zrównoważenie produkcji przez firmy typu fast fashion. Organizatorzy uważają, że każda z wyróżnionych innowacji na dużą skalę może mieć znaczący wpływ na rosnący problem odpadów odzieżowych. Szacuje się, że do 2030 roku globalna konsumpcja w sektorze odzieżowym wzrośnie o 65%, ponieważ 3 miliardy ludzi przeniosą się do klasy średniej.
Branża fast fashion, która co kilka tygodni oferuje szereg nowych produktów w atrakcyjnych dla przeciętnego konsumenta cenach, jest głównym powodem, przez który wyrzuca się taką liczbę ubrań. Jak można temu zaradzić? Najciekawszą koncepcję w ramach konkursu Global Change zaproponowało zwycięskie Crop-A-Portrer, które zajmuje się produkcją tkanin z odpadów uprawnych. Firma zauważyła, że niejadalne resztki ananasa czy banana są zwykle spalane lub pozostawianie do gnicia, co emituje gazy cieplarniane. Okazało się, że proces, który wydobywa celulozę z odpadów w celu wytworzenia nowego włókna, zamienia śmieci w nowe źródło dochodu dla rolników. Dodatkowo odzież wykonana z tego materiału może być kompostowana.
Wśród propozycji pojawił się również między innymi proszek do farbowania pozyskiwany z alg Algae Apparel czy propozycja środka chemicznego pozwalającego na oddzielenie poliestru od bawełny autorstwa The Regenerator. Na razie nie wiadomo, czy i do jakiego stopnia pomysły znajdą zastosowanie w rzeczywistości. Najważniejsze, że podejmowane zostają kolejne próby, a problem wpływu sektora odzieżowego na środowisko nie jest ignorowany.