noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Bezrobocie w polsce jak wygląda?

Ile osób w naszym kraju pozostaje bez pracy? Sprawdź najnowsze dane

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Główny Urząd Statystyczny przedstawił najświeższe dane dotyczące stopy bezrobocia w Polsce. Jej poziom we wrześniu 2023 roku wyniósł 5 proc. Dokładnie tyle co w sierpniu. Opublikowany wynik pokrył się z oczekiwaniami ekonomistów.

Przeczytaj również: 85 proc. pracowników odnotowuje nadgodziny. Praca ponad miarę zapisana jest w polskim DNA?

Szczegółowe dane

Zgodnie z treścią raportu przygotowanego przez GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wnyniosła we wrześniu 776 tys. Warto zawuażyć, że w sierpniu zatrzymała się ona na poziomie 782,5 tys. osób. W ósmym oraz dziewiątym miesiącu tego roku stopa bezrobocia była taka sama i wyniosła 5 proc. Dane okazały się zgodne z szacunkami analityków. Konsensus PAP Biznes również wskazywał jej wrześniową wartość na poziomie 5 proc.

W kolejnych miesiącach możemy spodziewać się niewielkiego wzrostu poziomu bezrobocia ze względu na zakończenie prac sezonowych. Takie tendencje są normalne i obserwujemy je każdego roku. Potwierdzone przez GUS szacunki MRiPS wskazują jednak, że sytuacja na rynku pracy w Polsce ma się dobrze. Najlepiej od lat – podkreśliła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Zauważmy również, że stopa bezrobocia różni się znacząco między regionami. Z jednej strony mamy powiat poznański z poziomem 1-proc. oraz Katowice i Poznań ze stopą 1,1 proc. Z drugiej strony są takie powiaty jak szydłowiecki z bezrobociem równym 24,4 proc. oraz brzozowski z odczytem na poziomie 19,8 proc. 

Przeczytaj również: Nowa kolekcja kapsułowa Karoliny Naji. Kampania powstała w filharmonii w Szczecinie

Komentarze ekspertów

Zmiany strukturalne rynku pracy sprawiają, że firmy są bardziej skłonne utrzymywać pracowników. Przedsiębiorcy wciąż zgłaszają brak siły roboczej – komentują dane GUSu eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.  Ich zdaniem „na początku przyszłego roku stopa bezrobocia wzrośnie do niecałych 5,5 proc.”. Powodem mają być zmiany sezonowe. – W 2024 roku stopa bezrobocia utrzyma się na poziomach zbliżonych do tegorocznych – podsumowują.

Analitycy z działu Analizy Pekao zauważyli, że „GUS jednocześnie zrewidował w górę trzy tegoroczne odczyty o 0,1 pkt. proc. każdy”. Chodzi o dane za luty, kwiecień i czerwiec. Pytaniem pozostaje… – Czy bez tej rewizji mielibyśmy we wrześniu stopę bezrobocia na poziomie 4,9 proc. – zastanawiają się eksperci.

Przeczytaj również: Kolagenowa kawa – odmładza, ujędrnia i pobudza

Zdjęcie główne: Pexels

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES