noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

“House of Z”. Powstał dokument o Zacu Posenie

REKLAMA
noSlotData

Dokument o świecie mody inny niż wszystkie

Chociaż House of Z to dokument o świecie mody i jednym z najbardziej popularnych projektantów, to, jak zapewniają twórcy, nie jest ten sam, pełen splendoru i błysku typ filmu, który mieliśmy szansę poznać dzięki Dior and I czy September Issue.

Moda ma ciemną stronę – mówi na początku Zac Posen, główny bohater filmu i tym zdaniem wprowadza widzów w swój świat.

Ciemna strona branży

Dokument nie skupia się wyłącznie na historii tworzenia kolekcji, zaglądaniu na backstage i każdorazowym sukcesie, który zaczyna się z momentem zejścia z wybiegu ostatniej modelki. House of Z porusza też takie tematy jak zmaganie się z krytyką i złą prasą, a także ukazuje, jak życie zawodowe potrafi wpłynąć na sferę prywatną. W House of Z znajdziemy bowiem zarys konfliktu między Posenem, a jego matką i siostrą, z którymi projektant rozpoczął działalność.

Czytaj również: A kim Ty chciałeś zostać w dzieciństwie? Niezwykły projekt Aarona Sheldona

Biografia twórcy

Film nie skupia się jedynie na konkretnym wydarzeniu czy okresie z życia Posena. Zawiera sceny z dzieciństwa projektanta, który dorastał w otoczeniu artystów, ponieważ jego ojciec był malarzem. W liceum zaczął tworzyć pierwsze ubrania dla swoich przyjaciół – początkujących muzyków czy modelek. Klatki z lat młodości pokazują też oryginalne, jak na zakończenie liceum ubranie Posena, który postanowił odebrać dyplom w przebraniu papieża.

Dalej film skupia się na jego studiach w Londynie oraz rzuceniu ich i wróceniu do Nowego Jorku, gdzie Posen zaczął rozkręcać swój biznes. Reżyserka pokazuje tu nie tylko szampańską zabawę towarzyszącą Posenowi po pokazach czy ścianki z celebrytkami, ale także dotkliwe dla niego momenty, w tym krytykę jego kolekcji czy konflikt z rodziną.

Moda to nie tylko zabawa

House of Z nie jest z pewnością przesłodzoną historyjką o łatwej sławie, którą osiągają ludzie zajmujący się modą. Jak mówi Posen na końcu filmu: Czuję się szczęśliwy, że zaznałem też upokorzenia. To uczucie uczyniło mnie osobą silniejszą, wrażliwszą i myślę, że dzięki temu stałem się lepszym twórcą.

Za stworzenie filmu odpowiada reżyserka Sandy Chronopoulos, którą Zac Posen poznał pięć lat temu. Sandy i ja nawiązaliśmy silną nić porozumienia – mówiąc to projektant odpowiedział na pytanie, dlaczego zaufał właśnie tej twórczyni.

W filmie, oprócz Posena, występują także inne osoby z branży, które wypowiadają się o projektancie i jego twórczości. Wątki z przeszłości przeplatane są komentarzami takich postaci, jak między innymi Naomi Campbell, Claire Danes czy Natalie Portman.

Czytaj również: Jak na przestrzeni lat zmieniało się myślenie o projektowaniu, czyli wystawa „Enter and Encounter”

Autor: Tatiana Zawrzykraj

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES