noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
ekologiczne materiały

Chcesz być eko? Kupuj ubrania z TYCH tkanin

REKLAMA
noSlotData

Jak zminimalizować negatywne skutki modowego konsumpcjonizmu? Przede wszystkim należy kupować ubrania, które wyprodukowano w zgodzie ze środowiskiem. Przedstawiamy ekologiczne materiały, na które warto zwracać uwagę przy wyborze nowej odzieży.

Ekologiczne materiały są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale także dla naszego zdrowia. Dlaczego? Otóż ciało wchłania aż 75% substancji z materiałów, które nosimy. Warto zaznaczyć, że większość z oferowanych przez sieciówki tekstyliów jest zrobiona z plastiku, co wyklucza tkaninę ze statusu odpowiedniej dla zdrowia. Kolejną kategorią jest komfort: w skrajnych warunkach pogodowych, takich jak mróz czy upał, dobra tkanina będzie regulować ciepło i potliwość, zła – działać na naszą niekorzyść. Jakie składniki na metkach ubrań dobrze sprawdzą się w naszej szafie niezależnie od pogody?

Len

Len to dobra alternatywa dla tradycyjnej bawełny. Jego proces uprawy jest nieszkodliwy: roślina pochłania małą ilość wody, a szkodniki nie obierają jej sobie jako celu do ataku. Z tego względu przy hodowli lnu nie trzeba korzystać z chemicznych pestycydów, a sam proces uprawy poprawia poprawia żyzność gleb i rekultywuje gleby skażone przez przemysł. Z tego względu produkty 100% lniane nie zaszkodzą środowisku, nawet w trakcie swojego rozkładu (są biodegradowalne).

Pod kątem praktycznym, len jest niezwykle trwałym materiałem. To najlepszy wybór na letnie dni, bo zapewnia dużą przewiewność, a w kontakcie ze skórą jest wyjątkowo delikatny. Ma działanie antyalergiczne i antybakteryjne, dlatego stanowi dobre rozwiązanie dla osób podatnych na podrażnienia.

Które polskie marki szyją z lnu? Wild’n’Slow, Mapaya, Łyko, Lenoui, Natula, Pulpa, Łukasz Jemioł, ByNameSakke, Seaside Tones, Kulta i wiele innych

Dziki jedwab

Jedwab jest materiałem synonimicznym z luksusem. Jest delikatny, zwiewny i miękki, a odczucia towarzyszące przy dotykaniu tego materiału są tożsame z ceną, która podwyższa się wraz z ilością jedwabiu w składzie. W przemyśle modowym najbardziej wartościowym rodzajem jest jedwab surowy, czyli naturalna postać tej tkaniny, niepoddana obróbce chemicznej.

Włókna są pochodzenia zwierzęcego. Uzyskuje się je z kokonu hodowanych jedwabników, co zazwyczaj wiąże się z wyparzaniem siedlisk larw dla uzyskania niezniszczonego surowca. Z tego względu warto zwrócić uwagę na opis jedwabiu. Producenci posługują się hasłami takimi jak “peace silk” lub “vegetarian silk”, które jest równoznaczne z pozyskiwaniem kokonów po tym, jak larwy je opuszczą. Inną odmianą jedwabiu jest tzw. „dziki jedwab”. Materiał powstaje przy użyciu kokonów dziko żyjących owadów, niekoniecznie jedwabników. Owady oddają materiał i nie są pozbawiane życia.

Które polskie marki szyją z jedwabiu? LOFJU, Teya, LovliSilk, Reilet, SilkStories, Moye, SilkySoul, So Fluffy i wiele innych

Bawełna organiczna z certyfikatem Fairtrade

Bawełna organiczna to nie to samo, co “100% cotton” na metce danego ubrania. Tradycyjna uprawa bawełny wymaga zużycia dużej ilości środków chemicznych (dla lepszego wzrostu i odstraszenia szkodników niszczących rośliny). Bawełniana odzież z oznaczeniem “organicznej” gwarantuje, że przy produkcji zminimalizowano użycie pestycydów.

Dodatkowym atutem jest dopisek Fairtrade – oznakowanie komunikuje o dobrych warunkach pracy dla osób dbających o plantacje. Jest równoznaczny z zakazem pracy przymusowej, niezatrudnianiem dzieci, równym traktowaniem kobiet i mężczyzn oraz działanie związków zawodowych na dużych plantacjach. Odzież z certyfikatem Fairtrade jest przy okazji tak samo przyjazna środowisku, co w przypadku ubrań z bawełny organicznej, ponieważ jednym z warunków jego potrzymania jest przestrzeganie norm środowiskowych oraz ograniczanie środków chemicznych.

Które marki szyją z bawełny organicznej? NAGO, Gau, imprm, bynamesakke, Elementy

Lyocell, inaczej tencel

Lyocell jest zamiennikiem wiskozy, acetatu oraz modalu. Pozyskuje się go z celulozy drzewnej. Pochodzenie roślinne materiału to zapewnienie pełnej biodegradowalności – w przypadku lyocellu kompostowanie twa około 6 tygodni, przy zapewnieniu odpowiednich warunków do rozkładu. Co więcej, przy produkcji lyocellu nie zużywa się dużo wody. Dodatkiem do produkcji jest rozpuszczalnik NMMO, jednak, mimo podejrzanej nazwy, jest nietoksyczny i bezpieczny dla zdrowia.

Domieszka lyocellu w ubraniu gwarantuje mniejszą gniotliwość, a także zmiękczenie faktury. Najczęściej znajdziemy go w bieliźnie, pościeli i odzieży sportowej (ze względu na dobrą przewiewność).

Które polskie marki szyją z lyocellu? blisko, Ansin, Monika Kamińska

Włókna konopi

Włókna konopi są w naszym kraju jeszcze mało popularne, ale za granicą coraz częściej używa się ich w przemyśle odzieżowym ze względu na niskie wymagania uprawne. Konopia nie wymagają stosowania pestycydów oraz dużego zużycia wody. Mają wysoką wytrzymałość i są jedną z najbardziej przyjaznych środowisku roślin wykorzystywanych w przemyśle. Podobnie jak w przypadku lnu, ich uprawa korzystnie wpływa na żyzność gleby.

Włókna z konopii są lekkie i przyjemne dla skóry. Ekologiczne materiały z konopią w składzie bardzo powoli przyjmuje zapachy z otoczenia, a dodatkowo zapewnia wysoką ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV (bezpieczeństwo jest wyższe, niż w przypadku innych materiałów.

Które marki szyją z włókien konopii? Patagonia, Levi’s, Nike, Vans

Jeśli wełna, to z alpak

Wełna z alpak jest lepszym wyborem, niż wełna z owiec. Dlaczego? Korzyści z hodowania owiec płyną nie tylko z wełny, ale także mięsa. Warunki na farmach owiec pozostawiają wiele do życzenia – zwierzęta są poddawane zabiegowi zwanego muselingiem, czyli wycinaniu skołtunionego futra razem ze skórą. Ekologiczną alternatywne stanowią organiczne hodowle, gdzie traktowanie owiec jest lepsze, a pozyskanej wełny nie poddaje się działaniu chemikaliów. Certyfikowaną wełnę owczą znajdziecie m.in. w ubraniach Osnowa oraz Love on the Snow.

Alpacza wełna jest pozyskiwana z ich corocznego strzyżenia. Nad wersją owczą góruje trwałością oraz utrzymywaniem ciepła. Proces przerabiania wełny na materiał przebiega bez użycia substancji chemicznych, zazwyczaj determinowanych przez obecność lanoliny (wełna alpak całkowicie ją wyklucza). Istotną informacją alergików jest to, że materiał nie przepuszcza wody ani kurzu.

Wełna owcza wiąże się z uczuciem gryzienia w ciało. Z kolei niefarbowana wełna alpacza pozostaje miękka i delikatna w dotyku. Naturalnie jest dostępna w ponad 20 kolorach, dlatego – mimo pominięcia jej barwienia – każdy może znaleźć odcień dla siebie.

Ubrania z wełny alpaki znajdziecie m.in. w Patrizia Aryton, Holystic, Peruart

Ekologiczne materiały nie wykluczają poliestru. Wybierz PET ze zużytych butelek

Poliestru lepiej unikać, chyba, że chodzi o jego wersję z recyklingu. Poliester wtórny to ekologiczny zamiennik tradycyjnego poliestru, nylonu oraz akrylu. PET cechuje się twardością, sztywnością, wytrzymałością, a także odpornością na szybkie zużycie. Powstaje ze sterylizowanych, a później kruszonych butelek, z których tworzy się przędze. W dalszych poddaje się go farbowaniu, a uzyskiwany kolor jest odporny na środki piorące. Łatwość w formowaniu poliestru wtórnego jest ceniona przez projektantów. Materiał znajdziemy zarówno w produktach marek premium, a także w polarach i odzieży sportowej.

Które marki szyją z poliestru wtórnego? FREEME YOGA, Slogan

Przeczytaj też: Start-up’y, które zmieniają świat mody: AlgiKnit i dzianina z wodorostów

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES