noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Dziecko też człowiek, czyli o nauce emocji dla maluchów i rodziców

REKLAMA
noSlotData

Złość, gniew i rozdrażnienie towarzyszą każdemu z nas – także dzieciom, o czym niestety rodzice często zapominają. Zamiast zrozumieć i wesprzeć, denerwują się, krzyczą, a w najgorszym przypadku pozostawiają malucha samego sobie. Jak pomóc dziecku przejść na spokojnie przez trudny czas? Jak radzić sobie z emocjami?

Materiał sponsorowany

Od aniołka do małego diabła

Wielu rodziców nie dowierza, gdy spokojny i grzeczny maluszek niemalże z dnia na dzień przeradza się w krzyczące, piszczące i płaczące dziecko. Pojawiają się trudne do opanowania emocje. Złość, gniew i rozdrażnienie są na porządku dziennym. Najczęściej obwiniamy dziecko o złe zachowanie, nie zastanawiając się, czym jest ono spowodowane. Ważne jest, by rodzice dowiedzieli się, dlaczego ich pociecha zachowuje się tak, a nie inaczej i zastanowili się, jak jej pomóc.

Etykiety, czyli czego NIE robić dziecku

Przyklejanie dzieciom etykiety przychodzi niezwykle łatwo. niekiedy krzywdzące zdania często wypowiadamy bez namysłu. „Jesteś taka zdolna”, „Jesteś niezdarny i niegrzeczny”. Przypinanie łatek i etykiet może mieć negatywny wpływ na dziecko w przyszłości. Dzieci, które w dzieciństwie nasłuchały się od rodziców, jakie to są niedobre, leniwe czy grube, będą miały niskie poczucie własnej wartości. Jednak równie krzywdzące jest przypinanie pozytywnych etykiet – „Jesteś mądra, inteligentna i uzdolniona”. Choć z jednej strony rodzice starają się, by ich pociecha czuła się dowartościowana i doceniona, to z drugiej wywierają na nią presję. Dziecko za wszelką cenę będzie starało się sprostać oczekiwaniom rodziców, niezależnie od stopnia trudności.

Skoki rozwojowe u dziecka – jak pomóc maluchowi zrozumieć emocje?

Skok rozwojowy to moment w rozwoju umysłowym, w którego trakcie w mózgu dziecka powstaje wiele nowych połączeń neuronalnych. Pierwszy z nich obserwujemy już między 4. a 5. tygodniem życia. Podczas przełomowych momentów maluch zdobywa nowe zdolności i inaczej zaczyna postrzegać świat. Skoki rozwojowe u dziecka najczęściej poprzedzone są trudniejszym okresem w jego życiu, kiedy staje się rozdrażnione, pobudzone, ma problemy ze snem lub nie ma apetytu.

Zmiany nastrojów u dziecka są naturalną koleją rzeczy i nie powinny być powodem do niepokoju. Jednak w tym trudnym czasie malucha nie można zostawić samego sobie. Jak pomóc dziecku się uspokajać? Kluczem do sukcesu jest cierpliwość i wyrozumiałość. Podczas skoku rozwojowego dziecko jest rozdrażnione, płaczliwe i niespokojne, dlatego tak ważne jest, by zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Częste przytulanie, noszenie i śpiewanie kołysanek może okazać się jedynym rozwiązaniem. Ważne, by dać dziecku wsparcie, którego w tym trudnym czasie w szczególności potrzebuje.

Empatia i akceptacja, czyli jak radzić sobie z nastrojami dziecka i nie zwariować

Skoki rozwojowe to trudny czas – nie tylko dla maluchów, ale i rodziców. Gdy dziecko ciągle płacze, marudzi i ma problemy ze snem, negatywne emocje rodziców sięgają zenitu. Złość, nerwy i poirytowanie są efektem bezradności i bezsilności. Kluczowe jest, by nauczyć się radzić sobie z nastrojami dziecka, spróbować się wyciszyć i policzyć do dziesięciu, a potem z miłością przytulić maluszka. Każdy z rodziców powinien znaleźć chociaż raz w tygodniu czas tylko dla siebie. Nawet godzina samotnego spaceru przyniesie ukojenie i wyciszenie. Istotne jest, by zdać sobie sprawę, że maluchy nie potrafią zapanować nad negatywnymi emocjami i warto im w tym pomóc. Kiedy dziecko płacze czy krzyczy – nie robi tego, by celowo nami manipulować.

Zdjęcie główne: materiały partnera

Przeczytaj również: „Bottega For Bottegas” – poznaj inicjatywę Bottegi Venety, promującą włoskich rzemieślników

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Tagi
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES