Dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć świat mody od kulis, dokumenty o modzie mogą być niesamowitą dozą informacji i inspiracji. Koniecznie sprawdźcie najciekawsze pozycje, które warto zobaczyć w weekend! Desz to chyba najlepszy moment, by nadrobić tytuły, których jeszcze nie widzieliście.
Czytaj również: 5 książek o modzie idealnych na długi weekend
Dokumenty o modzie: odpowiedzialna moda
The True Cost
Rok: 2015
Reżyseria: Andrew Morgan
Gdy świat powoli przegląda na oczy, dostrzegając niszczące skutki tzw. Szybkiej mody, True Cost jeszcze bardziej odsłania kulisy produkcji fast fashion. Dokument pokazuje widzom wpływ konsumpcji mody na ludzi i planetę, zadając pytanie: kto naprawdę płaci cenę za naszą obsesję na punkcie ubrań?
Dokumenty o modzie: high fashion
McQueen
Rok: 2018
Reżyseria: Ian Bonhôte, Peter Ettedgui
Ten wyjątkowy dokument bada życie, karierę i spuściznę Alexandra McQueena. „McQueen” odkrywa początki projektanta jako krawca, ukazuje szczegóły wprowadzenia jego tytułowej linii, aż do jego przedwczesnej śmierci projektanta. A wszystko to w wywiadach z najbliższymi przyjaciółmi, rodziną, materiałach archiwalnymi urozmaiconych pięknymi efektami wizualnymi.
Dior and I
Rok: 2015
Reżyseria: Frédéric Tcheng
“Dior and I” to spojrzenie za kulisy pierwszej kolekcji haute couture Rafa Simonsa dla Diora. Dokument ten nie tylko chwali artystyczną wizję Simonsa, ale jest też listem pochwalnym dla wszystkich szwaczek, które pomagają urzeczywistnić jego marzenie.
7 Days Out
Rok: 2018
Reżyseria Andrew Rossi
Każdy odcinek dokumentów Netflixa „7 Days Out” analizuje inne wydarzenie kulturalne, zaglądając za kulisy i ukazując jak w rzeczywistości wyglądają ostateczne przygotowania na tydzień przed wielkim wydarzeniem. Piąty odcinek dokumentuje przygotowanie do pokazu mody Chanel haute couture 2018, śledząc zmarłego Karla Lagerfelda, który nadzoruje każdą decyzję. Must watch!
The Director: An Evolution in Three Acts
Rok: 2013
Reżyseria: Christina Voros
Zanim Alessandro Michele objął stanowisko dyrektora kreatywnego, Gucci kierowała inna siła: Frida Giannini. W swoim dokumencie „The Director: An Evolution in Three Acts” Christina Voros przez 18 miesięcy przygląda się pracy, życiu i inspiracjom Giannini.
Fashion Victim: The Killing of Gianni Versace
Rok: 2001
Reżyseria: James Kent
Nim „Zabójstwo Versace” wyladowało na Netflix, BBC udokumentowało szokujące morderstwo Gianniego Versace w 1997 roku. W dokumencie „Fashion Victim” przyglądamy się wydarzeniom, które doprowadziły do przestępstwa, a także wpływowi śmierci Versace na branżę modową i najbliższych.
Westwood: Punk, Icon, Activist
Rok: 2018
Reżyseria: Lorna Tucker
„Westwood: Punk, Icon, Activist” podkreśla różnorodną i fascynującą karierę Vivienne Westwood. Dokument obejmuje wiele aspektów życia projektantki: od początków na scenie punkowej wraz menedżerem Sex Pistols, Malcolmem McLarenem, po jej charakterystyczną markę modową i kampanie jako aktywistki.
The Artist Is Absent
Rok: 2015
Reżyseria: Alison Chernick
Krótkometrażowy film „The Artist is Absent” opowiada o Martinie Margieli, ewolucji jego marki oraz wpływie projektanta na przemysł modowy.
L’Amour Fou
Rok: 2011
Reżyseria: Pierre Thoretton
Dokument „L’Amour Fou” przedstawia życie i spuściznę francuskiej legendy mody – Yves Saint Laurenta: od roli projektanta w Dior po relacje ze współzałożycielem YSL, Pierrem Bergé, poprzez otwarcie własnego domu mody, uzależnienia i wszystko co działo się pomiędzy. od otwarcia wytwórni do sławnych przyjaciół Saint Laurenta, uzależnień i wszystko pomiędzy.
Dokumenty o modzie: wydarzenia, publikacje, ikony
The First Monday in May
Rok: 2016
Reżyseria: Andrew Rossi
Jeśli co roku z wypiekami na twarzy śledzisz, jak potoczyła się Met Gala i zastanawiasz się, jak sobie Anna Wintour radzi sobie z organizacją tak wielkiej imprezy, „The First Monday in May” to propozycja dla Ciebie. Dokument koncentruje się na motywie z 2015 roku „“China: Through the Looking Glass” i zawiera sceny z udziałem Karla Lagerfelda, Jeana Paula Gaultiera, Rihanny i innych.
Czytaj także: Propozycja na święta. Które filmy o modzie warto zobaczyć?
Bill Cunningham New York
Rok: 2011
Reżyseria: Richard Press
„Bill Cunningham New York” jest hołdem dla fotografa trendów, stylu ulicznego i kronikarza The New York Times, który jest także jednym z najbardziej skromnych ludzi w branży. Dokument ten ukazuje wyjątkową spuściznę Cunninghama wraz z pięknymi obrazami, humorystycznymi anegdotami, wywiadami i oczywiście świetnymi stylizacjami.
The September Issue
Rok: 2009
Reżyseria: R.J. Cutler
„The September Issue” oferuje rzetelne spojrzenie na to, co składa się na stworzenie wrześniowego wydania Vogue, które to uważane za coroczną biblię każdego miłośnika mody. Propozycja obowiązkowa nie tylko dla zagorzałych fanów „Vogue” – ten dokument odczarowuje powielany w mediach wizerunek Anny Wintour, który zdecydowanie warto zobaczyć.
Iris
Rok: 2015
Reżyseria: Albert Maysles
Produkcja Netflixa „Iris” skupia się na postaci Iris Apfel, wówczas 93-letniej mieszkance Nowego Jorku, która od dziecięcioleci była odważnym, kolorowym ptakiem tamtejszej ulicznej sceny modowej. Dokument opowiada o kreatywności Apfel. Przypomina również, że moda nie polega wyłącznie na podążaniu za trendami; grunt to zabawa i eksperymenty!
Czytaj też: Książki o modzie na długi weekend – co warto przeczytać?
Unzipped
Rok: 1995
Reżyseria: Douglas Keeve
Mimo iż ten dokument o modzie śledzi poczynania projektanta Isaaca Mizrahiego, gdy tworzy swoją kolekcję na jesień 1994, najlepszą rzeczą jaką zobaczymy w tym filmie są ikony modelingu lat 90., w tym młoda Kate Moss, Naomi Campbell, Helena Christensen, Cindy Crawford, i Linda Evangelista.
Casablancas: The Man Who Loved Women
Rok: 2016
Reżyseria: Hubert Woroniecki
Nazwisko Johna Casablancasa – ojca Juliana – jest przypisywane dwóm rzeczom: założeniu Elite Model Management w 1972 r. oraz opracowaniu koncepcji supermodelki. To właśnie dzięki niemu kariery modelek stały się równe poczyniom hollywoodzkich gwiazd. Ten dokument dokumentuje rozwój Casablancasa jako pioniera w tej dziedzinie.
Zobacz także: Czy wydawanie magazynu drukowanego ma dziś sens?