REKLAMA
książka moda

5 książek o modzie idealnych na długi weekend

REKLAMA

Długi weekend to idealna pora na nadrobienie książkowych zaległości. W moim zestawieniu znajdziecie nie tylko biografie, ale też powieści i wywiady, po które po prostu warto siegnąć, szczególnie jeśli jesteście miłośnikami mody.

Dyktatorzy mody. Wzloty, upadki, skandale Iwona Kienzler

Już jakiś czas czekałam na książkę w tym stylu, która będzie podsumowaniem kreatywnej pracy najważniejszych projektantów ostatnich dziesięcioleci. Zdaje się, że Iwona Kienzler czyta mi w myślach, bo pod koniec zeszłego roku, nakładem wydawnictwa LIRA, wydała Dyktatorów mody, którzy mogą się okazać idealnym kompendium wiedzy, dla każdego kto chce wiedzieć o modzie trochę więcej niż proponuje wikipedia. Spójrzmy prawdzie w oczy – to nie jest pozycja dla starych wyjadaczy, którzy siedzą w tej branży od lat. To raczej krótki przewodnik po życiu najważniejszych kreatorów, który przypadnie do gustu miłośnikom mody.

Kienzler opisuje sylwetki “dyktatorów” i to nie byle jakich, bo tych którzy zasłynęli w branży nie tylko ze względu na wizjonerski talent, ale też głośne skandale. W 600-stronicowej książce, która jest wydana w naprawdę efektowny sposób (wow!) znajdziecie biografię m.in. Elsy Schiaparelli, Christiana Diora, Vivienne Westwood, Yves Saint Laurenta, Gianniego i Donatelli Versace czy Alexandra McQueena.

Miss Dior: opowieść o wojnie, odwadze i modzie Justine Picardie

Wszystkim wydawało się, że o Diorze nie da się napisać już nic nowego. Była już jego biografia, autobiografia, biografia jego domu mody, biografia perfum, ale nie było jeszcze nic, o jednej z najważniejszych kobiet projektanta, jego siostrze – Catherine Dior. Miss Dior to historia o efemerycznej kobiecie, która zainspirowała kreatora do stworzenia najsłynniejszych perfum Miss Dior. Zbeletryzowana, fascynująca i pełna niepewności książka jest próbą rekonstrukcji życia Catherine w oparciu o dokumenty z archiwów rodziny Diora.

Przyznam szczerze, że to jedna z lepszych zbeletryzowanych biografii ostatnich lat. Czyta się ją szybko, lekko i przyjemnie – nie ma się wrażenia “przegadania” i zmyślania. Wręcz przeciwnie. Oczami Picardie poznajemy kompletnie innego Diora, niż w jego autobiografii. To portret brata, człowieka pełnego uczuć i czułości, którego do tej pory nie mogliśmy odnaleźć w innych publikacji na temat francuskiego projektanta.

Agencja modelek Eileen Ford Robert Lacey

To jest jedna z tych książek, którą połknęłam w kilka dni. Napisana przystępnym językiem, a nie biograficznym bełkotem, fascynuje nie tyle początkami jednej z najbardziej znanych amerykańskich agencji modelek, ale przede wszystkim jej założycielką Eileen Ford. O “królowej świata mody” chodziły niestworzone historie – jedni mówili, że głodziła swoje podopieczne, inni opowiadali o jej matczynych uczuciach wobec modelek. Robert Lacey rozprawia się z tymi pogłoskami i w rzeczowy sposób opisuje prawdziwą Eileen i jej początki w świecie mody.

Jeśli szukacie książki o kobiecie, która szła po swoje – musicie ją przeczytać. To portret bezkompromisowej femme fatale, szczerej do bólu, ostrej jak brzytwa i pewnej siebie, która nie bała się konfliktu z Dianą Vreeland i zawsze broniła swoich wyśrubowanych standardów. Wypromowała najważniejsze supermodelki lat 70. i 80. Casey rozmawia o Ford z plejadą nietuzinkowych ludzi: z Rene Russo, Carmen Dell’Orefice czy Cheryl Tiegs, a także z byłym protegowanym Eileen, Johnem Casablancasem, z którym prowadziła osławioną „wojnę modelek”.

Przeczytaj również:

Barbara Hulanicki. Ważne jest tylko jutro Judyta Fibiger

Wobec tej książki mam bardzo osobisty stosunek, bo Barbara Hulanicki była jedną z tych kobiet, przez którą zapragnęłam pracować w świecie mody. Zawładnęła moim umysłem, kiedy miałam 13 lat. Nie raz babcia opowiadała mi o BIBIE, marce Barbary Hulanicki. Judyta Fibiger nie napisała biografii. Po prostu zapytała się Barbary czy nie odpowiedziałaby jej na kilka pyta dotyczących jej kariery. Z kilku pytań przerodził się wywiad-ksiażka, który połkniecie w jeden wieczór. A jest o czym czytać… bo kiedy w Polsce działo się nie najlepiej, Hulanicki spełniała swój brytyjski sen.

Amerykański marzyciel. Mój świat mody i biznesu Tommy Hilfiger, Peter Knobler

To biografia dla wszystkich tych, którzy chcą otworzyć własny biznes, ale nadal się boją. Tommy, zupełnie szczerze i bez napinania opowiada, że kilkukrotnie bankrutował, a swoje pierwsze jeansy sprzedawał na czarno. Kiedy jego firma zaczęła mieć znaczenie, musiał zdecydować czy chce spędzać czas z rodziną czy w pracy. Na to wszystko pojawił się kolejny problem – Calvin Klein, który rósł w siłę w zatrważającym tępie. Lubię tę biografię za jeszcze jedną rzecz – Stany Zjednoczone w latach 70.! Ma klimat, który na kilka dni przeniesie was w kompletnie inny wymiar – muzyki, filmu, sztuki i oczywiście mody!

Przeczytaj też: 10 fotografów mody, których warto znać

Zdjęcie główne: Unsplash

REKLAMA
REKLAMA
Tagi
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES