REKLAMA
Euratex

Deficyt handlu tekstyliami i odzieżą w UE wzrósł w 2022 r. o 48 proc. [raport Euratex]

REKLAMA
REKLAMA

W 2022 r. handel tekstyliami i odzieżą w Unii Europejskiej po raz pierwszy przekroczył symboliczną granicę przychodów w wysokości 200 mld EUR.

Deficyt handlu – dane Euratex

Dane dotyczące handlu odzieżą i tekstyliami podał Euratex, ogólnoeuropejskie stowarzyszenie branżowe, które również ostrzegało przed przyspieszeniem wzrostu związanego z deficytem handlowym (ujemna różnica między wartością eksportu a wartością importu). Import odzieży do UE w rzeczywistości wzrósł o 36,6 proc. w roku fiskalnym 2022. Pochodził głównie z Chin i Bangladeszu, największych dostawców odzieży w UE.

Zarówno Chiny, jak i Bangladesz przyczyniły się do deficytu handlu tekstyliami i odzieżą w UE. Wartość deficytu na 2022 r. wyniosła 70 mld EUR, co odpowiada wzrostowi o 48 proc. rdr. Jest to przeciwieństwo deklarowanego celu strategii przemysłowej UE. W ostatnim raporcie podkreślono też skutki inflacji na monitorowane wskaźniki. Wg raportu eksport europejskich wyrobów włókienniczych wzrósł pod względem wartości o 13 proc., a jego wartość jedynie o 7 proc. Nie pomagają też ceny energii i zmiana polityki banków specjalnych, które podsycają niepewność w krajach-klientach UE.

Ten [kontekst] kwestionuje zamiar Komisji [UE] dotyczący promowania – i upowszechniania – napływu wysokiej jakości i zrównoważonych wyrobów tekstylnych na jednolity rynek [UE], niezależnie od tego, gdzie zostały wyprodukowane. Przy imporcie wartym obecnie 140 miliardów euro wyzwaniem będzie skuteczna kontrola jakości i zgodności tego importu – powiedział Euratex, który wezwał również do skuteczniejszej polityki poprawy eksportu.

fot. Raport Euratex

Źródło: https://euratex.eu/

Zdjęcie główne: Unsplash

Tagi
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES