Każdy z nas marzy o rozświetlonej i nieskazitelnej cerze bez niedoskonałości. Niestety w obecnych czasach coraz większa liczba osób zmaga się z uciążliwą chorobą skóry, jaką jest trądzik. Co ważne, trądzik pospolity nie dotyczy jedynie osób młodych, przechodzących okres pokwitania. Może bowiem występować także u osób dorosłych, a w szczególności kobiet po 25. roku życia. Nieleczony może prowadzić do poważnych problemów ze skórą i pozostawiać nieestetyczne blizny. Dlatego też, aby wiedzieć, w jaki sposób sobie z nim radzić, warto poznać jego objawy.
Materiał sponsorowany
Trądzik – istotne informacje
Trądzik pospolity, określany także jako trądzik młodzieńczy, to przewlekła choroba skóry. W okresie dojrzewania częściej chorują na niego chłopcy, w przypadku dorosłych są to kobiety, co w ich przypadku wiąże się przede wszystkim z zaburzeniami hormonalnymi. Skąd bierze się trądzik? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wpływ na jego występowanie u danej osoby mogą mieć różne czynniki. Co ciekawe, trądzik pospolity może być dziedziczny. Bardzo często w trakcie wywiadu lekarskiego okazuje się, że trądzik występował także u innych członków rodziny.
Do pozostałych przyczyn występowania trądziku zaliczamy:
- zaburzenia hormonalne – prowadzą do przerostu gruczołów łojowych, przez co produkują one zwiększone ilości sebum;
- łojotok – nadmiar sebum oraz korneocytów na powierzchni skóry prowadzi do zatkania ujść mieszków włosowych, czego objawem są zaskórniki;
- bakterie – zwiększone ilości sebum i martwych komórek naskórka stwarzają idealne warunki do namnażania się bakterii.
Co może zaostrzyć trądzik?
Zaskórniki, określane jako wykwit pierwotny, są jednym z pierwszych objawów trądziku. Wpływ na ich pojawienie się, a także przekształcenie w stany zapalne (bolesne, zaczerwienione grudki i krosty) mają również:
- niewłaściwa higiena i pielęgnacja skóry – stosowanie produktów mocno oczyszczających, które pozbawiają naskórek naturalnej warstwy hydrolipidowej;
- dieta, której głównym składnikiem są produkty z dużą ilością cukrów prostych, soli i nabiału;
- czynniki psychiczne – traumatyczne przeżycia, silny, chroniczny stres;
- spożywanie alkoholu;
- zanieczyszczenia.
Zaskórniki możemy podzielić na otwarte i zamknięte. Zaskórniki otwarte mają postać czarnych kropek i powstają na skutek zablokowania ujść gruczołów łojowych masą łojowo-rogową. Z kolei zaskórniki zamknięte wyczuwalne są jako nierówności skóry, posiadają postać białych, prześwitujących kropek.
Jak leczyć trądzik?
Wczesne rozpoznanie trądziku pozwala na szybkie rozpoczęcie leczenia. W zwalczaniu trądziku zazwyczaj stosuje się leki o działaniu przeciwłojotokowym, przeciwzapalnym i keratolitycznym. Oprócz tego bardzo ważną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja i profilaktyka. Należy sięgać po produkty o lekkich i niezapychających porów formułach. Warto pamiętać także o odpowiednim poziomie nawilżenia skóry. W tym celu świetnie sprawdzą się kremy do twarzy o działaniu zarówno nawilżającym, łagodzącym, jak i przeciwdziałającym powstawaniu nowych niedoskonałości.
Zdjęcie główne: materiały partnera
Przeczytaj również: CASE STUDY: Jak zacząć własny biznes kosmetyczny