Zostać czy wykonać ruch? 96% ludzi rozważyłoby zmianę pracy gdyby trafiła się lepsza okazja. Bo czemu nie? Kandydaci poszukują nowych możliwości zatrudnienia z wielu powodów indywidualnych dla każdego przypadku. Kierują nimi różne motywacje. Płaca. Szef. Struktura. Obowiązki. Można wymieniać w nieskończoność. Są jednak powody, dla których najczęściej zmieniamy miejsce zatrudnienia i dla których powinniśmy to zrobić. Jakie?
Dlaczego zmieniamy pracę?
Według ankiety przeprowadzonej wśród ponad 10 tys osób głównym powodem zmiany pracy był awans zawodowy. Zasadniczo osobami, które zdecydowały się na zmianę pracy okazały się osoby, dla których obecna praca była ślepym zaułkiem, więc zostawili ją dla takiej, która zapewniła im szansę na rozwój.
Hays Poland również przeprowadziło badania, pokazujące najczęstsze przyczyny zmiany pracy.
Niektórzy oprócz wymienionych powodów tkwią w jednym miejscu. Inni dziwią się dlaczego? Pragniemy bezpieczeństwa, mimo że większość z nas nie potrafi tego przyznać. Ale w dzisiejszych czasach nikt i nic nie może nam zagwarantować żadnego bezpieczeństwa związanego z długoterminowym zatrudnieniem. Miło jest wznieść się jak orzeł, jednak czasami mamy po prostu potrzebę schować się do przytulnej nory. Mimo wszystko kluczowe elementy motywujące pracowników do zmiany pracy od lat są niezmienne – najczęstszym powodem jest niezadowolenie z otrzymywanego wynagrodzenia, benefitów czy brak możliwości rozwoju. Jak się okazuje coraz bardziej zyskuje na znaczeniu kwestia bezpośredniego przełożonego albo współpracowników, która przekłada się na atmosferę i komfort pracy. Jak się okazuje relacje w pracy również odgrywają znaczącą rolę w podejmowaniu decyzji zawodowych. Dobre relacje z pracownikami czy przełożonymi podnoszą jakość współpracy i jej efektywność, złe natomiast mogą przyczynić się do obniżenia satysfakcji z życia zawodowego, a co za tym idzie chęci zmiany pracy.
>>>Przeczytaj również: KARIERA: Jak walczyć o siebie i swoje potrzeby w pracy?
Powody, dla których powinniśmy zmienić pracę
Zmiana ścieżki kariery czy pracy może również zmienić życie. To zrozumiałe, że taka decyzja wiąże się z niezliczoną ilością pytań i wątpliwości. Dla tych którzy bardzo przywiązali się do swojej pracy pozostawienie jej dla innej może być przerażającym pomysłem. Zostawienie obecnej pracy jest pozostawieniem codziennej rutyny, próbą odejścia od starych nawyków i przystosowanie się do zupełnie nowej kultury biurowej. Nawet niewielkie zmiany takie jak czas i miejsce lunchu mogą przerażać pracowników niezależnie od tego jak dobre mają doświadczenie zawodowe. Kluczowym pytaniem jednak jest „Skąd wiedzieć, kiedy nadszedł czas, aby odejść z obecnej pracy i znaleźć nową?” Wybraliśmy 5 powodów dla których powinniście zmienić pracę bazując na naszych własnych doświadczeniach.
Szef, od którego uciekają najlepsi
Satysfakcja z pracy zależy w dużej mierze od atmosfery i relacji panujących w zespole. Ważną rolę odgrywa efektywna komunikacja i regularne komunikaty zwrotne od przełożonych. Jako pracownik chcemy być na bieżąco ze strategią firmy i celami biznesowymi oraz ich realizacją. Potrzebujemy wiedzieć jak nasza praca przekłada się na rozwój organizacji oraz jakie kroki możemy podjąć aby rozwijać się razem z firmą. Jeśli takie informacje nie docierają do pracowników mogą oni szybko stracić motywacje do dalszych działań. Uwzględnianie pracowników w podejmowaniu decyzji czy oferowanie wsparcia w trudnych sytuacjach jest kluczem do sukcesu. Jeśli przełożony nie spełnia danych oczekiwań w zespole zaczyna grasować problem demotywacji, podwyższonej rotacji czy zła atmosfera. Agnieszka Pietrasik z Hays Poland wskazała zachowania, które według niej definiują niekorzystny styl zarządzania. Ekspertka wymieniła wśród nich m.in. niedostępność czy monopol na sukces gdzie menadżer jest twarzą sukcesu całego zespołu.
Zadania niedające możliwości rozwoju
Kiedy ludzie umieją i przede wszystkim mają możliwość wykorzystania swoich umiejętności w wykonywanych zadaniach, mają poczucie przydatności, pewności siebie i motywacji. Pracownik jest wtedy bardziej zadowolony, zdeterminowany i zaangażowany co przekłada się na wyniki i rozwój firmy. Pracownicy chcą rozwijać swoje umiejętności, jeśli nie mają takiej możliwości zaczną szukać pracy, która im to zaoferuje. To samo dotyczy możliwości – awansu – jeśli miejsce pracy im tego nie zapewnia pójdą tam gdzie taką możliwość znajdą. Pracownicy potrzebują stymulacji chcą się uczyć, lubią się uczyć i najważniejsze są wstanie się nauczyć. Może im to zapewnić nie tylko satysfakcję ale i podnieść wartość rynkową. Jeśli wasza krzywa uczenia się stała się pozioma to znak żeby ruszyć w dalszą drogę. Człowiek jest jednostką szukającą wyzwań i spełnienia. Jeśli nie ma możliwości, aby się sprawdzić i wykazać jest jak pilot, który uwielbia latać, ale nie dostaje pozwolenia na start.
Regularna reorganizacja
Jeśli firma przechodzi ciągłe restrukturyzacje czy reorganizacje może to być sygnał oznaczający problemy z przywództwem lub chwiejny kierunek strategiczny. Znamy przypadki, w których menedżer zmienia się pięć razy w przeciągu roku, co kojarzy nam się z jednym – turbulencjami. Ciągłe rotacje pracowników powodują, że inni tracą poczucie stabilności. Oprócz tego zmiany strukturalne, cięcia czy nadmierna reorganizacja mogą być odebrane jako schyłek działalności firmy i znak, że czas ewakuować się z tonącego statku.
>>>Przeczytaj również: Jak zwiększyć produktywność pracując w domu?
Wynagrodzenie i dodatkowe benefity
Podczas swoich znakomitych monologów, błyskotliwy brytyjski filozof Alan Watts często pytał swoich słuchaczy: A co, gdyby pieniądze nie były przedmiotem? Watts zachęcał do ignorowania pułapek pieniądza i podążania za swoimi marzeniami i pasjami. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy: pieniądze mają znaczenie. Idee ideami w końcu każdy myśli o tym jak opłaci swoje rachunki. Z tego powodu pieniądze stały się kwestią podnoszoną przy okazji zmiany pracy. Jak to mówią „Kto da więcej”. Oprócz pieniędzy ważnym aspektem stały się różnego rodzaju benefity nie wchodzące w skład wypłaty. Żaden pracownik nie chce pracować na pełnym gazie nie będąc porządnie wynagrodzonym. Gdy firma nie zapewnia bonusów, a pracownicy czują się niedocenieni znacznie zmniejsza się ich lojalność. Obiecane, a niezrealizowane premie zniechęcają pracowników do podejmowania dodatkowych wysiłków czy pracy poza ustalonymi godzinami, jeśli zachodzi taka potrzeba. Jeśli organizacja nie świętuje naszych sukcesów i wymaga nie nagradzając chyba warto rozejrzeć się za nowym miejscem pracy. W innym wypadku pozostaje nam kumulowana frustracja, która niczym tykająca bomba może wybuchnąć w każdej chwili.
Lepsza oferta pracy
Profesjonaliści, którzy są dobrzy w tym co robią są zauważani. Firmy chcą zatrudniać najlepszych w swojej dziedzinie i dobrze wiedzą jak ich do siebie ściągnąć. Jeśli wykonujemy swoją pracę dobrze i potrafimy szybko nawiązywać kontakty okazja może czaić się tuż za rogiem. Z pewnością wszyscy doskonale znamy sytuacje, kiedy dostajemy korzystną ofertę pracy, ale już tak długo pracujemy w danej organizacji, że ciężko nam się z nią rozstać. Z własnego doświadczenia wiemy że warto zaryzykować żeby zmienić swoją karierę na lepsze dlatego odpowiadając na postawione pytanie we wstępie: warto wykonać ruch.
Autor: Monika Szabelska