noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

#Career Monday: Ikigai, czyli jak Japończycy odnajdują szczęście w życiu zawodowym?

REKLAMA
noSlotData

Ikigai to japońskie wyrażenie, które jest połączeniem dwóch słów. Iki, czyli żyć oraz gai powód. Chodzi więc o odnalezienie istoty naszej codzienności, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Dowiedz się, jak Japończycy stosują filozofię Ikigai, która poprawia jakość życia na każdej płaszczyźnie.

Ikigai to japoński system filozoficzny, wywodzący się z Okinawy. To właśnie jego uznaje się za przyczynę długowieczności tamtejszych mieszkańców. Okinawa to jedyne miejsce na świecie, gdzie żyje tak duży odsetek osób osiągającym wiek ponad stu lat. Statystyki pokazują, że są to 24 osoby na 100 tysięcy. Kierowanie się Ikigai nie tylko wpływa na długowieczność, ale na jakość życia, tego zawodowego i prywatnego. Nie musisz jednak składać wypowiedzenia, pakować walizek i wyjeżdżać do Okinawy. Wystarczy, że poznasz sens tej mądrości, wprowadzisz proste zasady w życie i poczujesz, jak japońska filozofia wpływa na Twoją codzienność.

Odnaleźć sens

Ikigai mówi o znalezieniu sensu życia, głównego powodu, dla którego wstajemy rano z łóżka. Japończycy uważają to za główną przyczynę długowieczności. Wiedzą jaki mają cel do osiągnięcia i każdego dnia do niego dążą. Staruszkowie nie wiedzą co oznacza emerytura. Nie osiadają w fotelu z pilotem, ale do końca realizują swoją misje. Ikigai uważa, że poczucie sensu sprawia, że żyjemy długo i szczęśliwie.

Warto zdać sobie pytanie: czy odnalazłem sens mojego życia? Czy moja praca jest tym, co chcę robić? Czy czuję się w niej spełniony? Czy umiem cieszyć się z moich sukcesów? Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, może czas się zatrzymać i zastanowić nad zmianą.

Dbaj o relacje

Większość z nas zna doskonale to uczucie, gdy szef lub współpracownicy sprawiają, że odechciewa się przychodzić do pracy. Ikigai uczy, jak ważne są relacje międzyludzkie. Filozofia mówi o tym, że dobre relacje z innymi są niezwykle korzystne dla jakości życia. Dobre stosunki wpływają na poprawę nastroju i wpływają korzystnie na nasze samopoczucie. Ponadto poprawiają nasze zdolności poznawcze.

Ważne jest, aby w pracy, jak i w życiu prywatnym mieć swoich moai, czyli przyjaciół. Rozejrzyj się wokół. Być może za szybko oceniłeś kolegę z sąsiedniego biurka lub wymagającego szefa. Może warto dać komuś drugą szansę, zjeść w przerwie wspólny lunch czy wyjść na kawę. Dla własnego dobra, poczucia radości i wewnętrznego spokoju.

Wyjdź ze strefy komfortu

Czy wiesz, że nie wychodzenie ze strefy komfortu, jest niekorzystne nie tylko dla Twojej drogi zawodowej i poczucia spełnienia, ale także może wpływać na długość życia? Czynności rutynowe, które nie są dla nas żadną nowością, zwykle wykonujemy bez większego wysiłku umysłowego. Nie myślimy przy nich za dużo, a raczej są one automatyczne.

Według neurobiologa Slomo Breznitza, brak ćwiczeń umysłowych osłabia nasz mózg, przez co tracimy neurony i połączenia nerwowe. Co za tym idzie, jesteśmy mniej zdolni do reagowania i sprawnej pracy mózgu. Przy robieniu nowych, nietypowych rzeczy, mózg wytwarza nowe powiązania. Zastanów się kiedy ostatnio zrobiłeś coś nowego? Podjąłeś się nowego projektu, kursu czy szkoleń? Czas przestać się bać i ruszać po nieznane.

Zdrowa dieta

Hara hachi bu to zasada Ikigai, która w tłumaczeniu mówi o tym, aby kończyć posiłek, gdy jesteśmy w osiemdziesięciu procentach syci. Ponadto mieszkańcy Okinawy odżywiają się głównie produktami pochodzenia roślinnego. Ich dieta opiera się na jedzeniu przede wszystkim owoców i warzyw na małych talerzach i ograniczaniu ilości spożywanego cukru do minimum. Włączają do jadłospisu wiele produktów o działaniach przeciwutleniających, jak: marchew, tofu, glony kombu, cebula czy zielona herbata.

Stan „flow”

Stan flow to inaczej stan przepływu. Jesteśmy w nich wtedy, gdy zatracamy się w wykonywanej czynności. Gdy jesteśmy tak pochłonięci tym, co robimy w danej chwili, że nic poza tym się nie liczy. Japończycy wierzą, że częste flow jest kolejnym sekretem dobrego życia. Pracownicy, którzy lubią swoją pracę i czują się w niej spełnieni, potrafią odczuwać stan przepływu wykonując swoje obowiązki.

Pomyśl, jak często czujesz flow? Czy stosujesz się do metody hara hachi bu? Jak często opuszczasz strefę komfortu? Czy dbasz o relacje, a przede wszystkim czujesz, że odnalazłeś swój sens? Czas zadbać o szczęśliwe życie zawodowe i prywatne, a filozofia Ikigai może być pomocnym rozwiązaniem.

>>> Przeczytaj również: #CareerMonday: Motywacyjne książki, które pomagają w rozwoju kariery

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES