REKLAMA
Arket co to za sklep? Arket w Polsce pojawi się w 2024 roku w Warszawie.

„Ponadczasowość ponad trendami”. Fenomen ARKET, sieciówki pod szyldem zrównoważonej mody

REKLAMA

Skandynawski styl, klasyczne kroje i doskonała jakość – obok tego połączenia nie da się przejść obojętnie. ARKET, który skutecznie podbił serca fanów nowoczesnego minimalizmu w Europie, a już wkrótce ubierze Polki i Polaków. 

Przeczytaj również: H&M STUDIO SS 2024: zrelaksowane sylwetki w stylu lat 70.

ARKET – co to za marka?

ARKET zadebiutował na modowej scenie w 2017 roku. Sieć pojawiła się w portfolio szwedzkiej grupy H&M, która do tej pory dysponowała takimi markami jak flagowy H&M, COS, &Other Stories, Weekday, Monki czy Cheep Monday. ARKET rzucił nowe światło na postrzeganie sieciówek i nic dziwnego, ze szybko zdobył uznanie na rynku.

Marka ARKET wywodzi się ze Szwecji i w dosłownym tłumaczeniu oznacza kartkę papieru. Sieć prowadzi sprzedaż odzieży i dodatków dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Znajdziemy tam również bogaty dział z akcesoriami do domu. ”Ponadczasowość ponad trendami” brzmi sztandarowe hasło marki, co idealnie odzwierciedlają klasyczne i uniwersalne sylwetki. ARKET wprowadzono na rynek z wizją dostarczania ponadczasowych, funkcjonalnych i trwałych przedmiotów, które wytrzymają próbę czasu. Takie podejście rzuca wyzwanie kulturze szybkiej mody, promując bardziej zrównoważone i odpowiedzialne podejście do stylu.

Przeczytaj również: “Akceptujemy ludzi, takimi jacy są” – Annie Wu, Global Head of Inclusion & Diversity, H&M Group [wywiad]

Geneza stylu ARKET

Vackrare vardagsvara” – piękniejsze rzeczy codziennego użytku – to hasło sformułowane w 1919 roku przez szwedzkiego historyka sztuki Gregora Paulssona. To właśnie ono stało się inspiracją do nowego podejścia, którego celem było połączenie świata sztuki, rzemiosła i form funkcjonalnych w celu wyprodukowania niedrogich i powszechnie dostępnych przedmiotów codziennego użytku. W krajach nordyckich ambicja ta kojarzona była z nowym ideałem piękna, który preferował czyste linie, neutralną paletę kolorów i solidne, inspirowane naturą materiały. Funkcjonalność i trwałość stały się wówczas podstawą dobrego designu.

Przywiązując szczególną wagę do zrównoważonych praktyk, ARKET w dalszym ciągu opiera się na nordyckiej tradycji funkcjonalnego piękna i misji ulepszania życia poprzez dobrze zaprojektowane rzeczy codziennego użytku. Koncepcja codziennego piękna wywarła ogromny wpływ na nordycki ruch modernistyczny w połowie XX wieku i była jednym z punktów wyjścia dla rozwoju marki ARKET.

Sklep stacjonarny ARKET już wkrótce pojawi się w Polsce, arket.com

Ile kosztują ubrania ARKET?

Za ubrania w ARKET zapłacimy nieco więcej niż w H&M. Ceny jednak nie dziwią, jeśli weźmiemy pod uwagę jakość wykonania i wykorzystane materiały. Wkładamy wiele wysiłku w pozyskiwanie nowych materiałów o obiegu zamkniętym i opracowujemy nasze projekty w oparciu o stale rosnącą gamę odpowiedzialnych alternatyw – czytamy na oficjalnej stronie sieci.  Kolekcje ARKET obfitują w świetnej jakości tkaniny i szlachetne materiały. NIe brakuje tu wełny, kaszmiru, skóry naturalnej czy alpaki. Wśród mniej popularnych, a wartych uwagi rozwiązań znajdziemy również tencell, yak czy kapok. 

Zrównoważona moda w sieciówce

Szczególnym atutem marki jest jej zaangażowanie w zrównoważony rozwój. Marka ARKET dokłada starań, by jego kolekcje były przyjazne dla środowiska wybierając szlachetne materiały i ich ekologiczne alternatywy. Tym, co wyróżnia ARKET, jest także jego przejrzystość. Marka szczegółowo informuje o procesie produkcji i pochodzeniu każdego produktu. Ta przejrzystość pozwala klientom dokonywać świadomych wyborów, co jest zgodne z etosem świadomej konsumpcji firmy ARKET.

Arket - co to za marka?
Salony Arket zlokalizowane są w największych miastach Europy, arket.com

Nie tylko ubrania

ARKET dostarcza inny wymiar zakupów, niż zwyczajna wizyta w sieciówce, bowiem sieć z założenia jest miejsce, w którym „znajdziemy nie tylko modę, ale też zdrowe jedzenie” W wielu swoich lokalizacjach mieści nie tylko powierzchnię handlową, ale i kawiarnię. Stylowe, designerskie pomieszczenia przyciągają swoim wyjątkowym klimatem i gwarantują unikatowe doświadczenia zakupowe. Jedzenie to sposób na poznawanie i doświadczanie otaczającego nas świata. – podkreśla ARKET. W ARKET jesteśmy przekonani, że dobre jedzenie może pomóc nam otworzyć się na nowe pomysły i przynieść pozytywne, transformacyjne zmiany w naszej kulturze – czytamy na stronie internetowej sieci. Menu kawiarni ARKET to sezonowa kuchnia wegetariańska promująca naturalne smaki oraz nowoczesny, bardziej zrównoważony sposób odżywiania.

ARKET w Warszawie – kiedy i gdzie?

Informacja o tym, że ARKET pojawi się w Polsce, przysporzyła miłośników skandynawskiego stylu o mocniejsze bicie serca. Oficjalnie ARKET zadebiutuje nad Wisłą w 2024 roku. Na lokalizację pierwszego sklepu stacjonarnego sieci wybrano Warszawę. Dokładne miejsce i data nie zostały jeszcze potwierdzone. 

Aktualnie ARKET w Polsce można było kupić jedynie na internetowych platformach zakupowych. Sprzedaż marki prowadzi między innymi Zalando. 

Stacjonarnie zakupy w ARKET można zrobić obecnie w 12 krajach Europy, a także w Chinach i Korei Południowej. Swoje salony szwedzka sieć prowadzi między innymi w Berlinie, Paryżu, Kopenhadze, Helsinkach czy Rydze. Oprócz Polski, Arket zadebiutuje wkrótce w Hiszpanii (Barcelona) i we Włoszech (Mediolan).

Zdjęcie główne: X (@arketofficial)

Przeczytaj również: Z jakiego kraju pochodzi Gucci?

REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES