Utrata pracy zajmuje bardzo wysokie miejsce na liście czynników stresogennych. Na zwolnienie ze stanowiska jesteśmy narażeni wszyscy, a jednym sposobem, aby uniknąć utraty pracy jest niepodejmowanie się jej wcale. Chyba nikogo jednak nie zadowala takie rozwiązanie. Jak więc poradzić sobie i wyciągnąć wnioski po zwolnieniu z pracy?
Zaakceptuj swoje uczucia
Po pierwsze musisz zrozumieć, że smutek i ból, który odczuwasz po utracie pracy jest całkowicie naturalny i w pełni uzasadniony. Masz prawo czuć się źle po zwolnieniu, nikt nie będzie wymagał, abyś chodził z wielkim uśmiechem na twarzy. Dobrym krokiem w tym momencie będzie podzielenie się swoimi uczuciami z kimś bliskim. Nie oczekuj konkretnych rad, po prostu daj upust swoim emocjom, opowiedz co czujesz. Zobaczysz, że jest to najlepsza forma złagodzenia pierwszego bólu po zwolnieniu.
Drugim rozwiązaniem może być spisanie na papierze tego, co czujesz. Pisanie o emocjach sprawi, że nie będziesz musiał trzymać ich w sobie i od razu poczujesz się lepiej, a ciężar zniknie. Warto zapisać także listę wdzięczności. Pomyśl, za co możesz podziękować. Badania bowiem wykazują, iż wdzięczność jest naturalnym antydepresantem.
Pomyśl o swoich zasobach
Mimo że na pewno nie jest ci łatwo, pomyśl, że zwolnienie nie musi być końcem, a nowym, lepszym początkiem. Zastanów się, w czym jesteś dobry i pomyśl o swoich zainteresowaniach. Może najwyższy czas, żeby w końcu zacząć się z nich utrzymywać? Masz pasje, hobby, którym chcesz się podzielić? Zacznij pisać bloga. Zaktywizuj się na portalach społecznościowych. Może zamiast pomysłu na biznes, masz znajomości, które będą pomocne w poszukiwaniu nowego pracodawcy. Zacznij dzwonić do znajomych, do rodziny, do byłych klientów, z którymi byłeś w dobrych stosunkach. Poinformuj ich, że szukasz pracy.
Dbaj o siebie
Po zwolnieniu z pracy nie spędzaj całych dni na aktywnościach związanych ze znalezieniem nowej. Mimo że poszukiwania kolejnego stanowiska są ważne, nie możesz oddać się tylko nim i pozwolić, by poziom stresu wzrastał. Już i tak musiałeś dużo przecierpieć po utracie pracy. Zadbaj o to, by mieć w swoim planie dnia czynności, które dają ci przyjemność i są niezwiązane z obszarem pracy. Ładuj swoje akumulatory. Zastanów się, co sprawia, że twoje myśli i ciało się uspokajają. Spotykaj się z przyjaciółmi, zaproś koleżankę na kawę. Możesz spróbować technik relaksacyjnych, medytować, pójść na masaż, tańczyć czy stworzyć domowe spa.
Bardzo ważna jest też odpowiednia ilość snu. Już 7-8 godzinny w znacznym stopniu wpływa na poziom hormonu stresu – kortyzolu. Pamiętaj o aktywności fizycznej. Podczas treningu wytwarzane są endorfiny, czyli hormony odpowiadające za stany euforyczne, dobry nastrój oraz mniejszy ból.
Poszukiwania nowej pracy
Jeśli jesteś gotowy na szukanie kolejnej pracy warto przyjrzeć się badaniom. Te przeprowadzone przez Pennebakera wykazały, że jest sposób na to, aby w grupie szukających pracy aż siedemdziesiąt procent osób znalazło zatrudnienie. Tym sposobem okazało się codzienne spisywanie w dzienniku swoich myśli i uczuć związanych z byciem bezrobotnym. Ujęcie w słowa emocji, które w nas budzi brak pracy, pomaga w wewnętrznym uporządkowaniu. Skutkuje to bardziej efektywnym szukaniem nowego zatrudnienia.
Warto jednak wiedzieć, że spośród metod szukania pracy najbardziej efektywne jest znalezienie nowego zatrudnienia poprzez znajomości. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, zastanów się nad innym rozwiązaniem. Możesz rozejrzeć się za uzupełnieniem kwalifikacji, a w tym znowu pomocny może być doradca zawodowy. Pomoże on określić, w jakim kierunku się dokształcać oraz z jakich programów wspierających pracowników możesz skorzystać.
Pamiętaj o swoich prawach
Warto wiedzieć, że po zwolnieniu z pracy nadal jesteś chroniony Kodeksem Pracy. Po wygaśnięciu tytułu do ubezpieczeń społecznych możesz korzystać z darmowej opieki zdrowotnej jeszcze przez 30 dni. Ponadto masz prawo do 2-3 płatnych dni wolnych na poszukiwanie pracy. Przysługują one, jeśli okres wypowiedzenia trwa co najmniej 2 tygodnie. Jeśli masz zaległy urlop w okresie wypowiedzenia pracodawca powinien ci go przyznać. Jednak jeśli tego nie zrobi, powinien wypłacić ekwiwalent pieniężny.
Musisz także wiedzieć, że możesz domagać się powrotu do pracy, mimo zwolnienia ze strony pracodawcy. Kobiety spodziewające się dziecka i osoby w wieku przedemerytalnym korzystają ze specjalnej ochrony. Jeśli nie należysz do żadnej z tych grup, nadal masz prawo odwołać się do Sądu Pracy, jeśli nie zgadzasz się z decyzją pracodawcy.