noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Kobiety, które zrewolucjonizowały świat biznesu w modzie

REKLAMA
noSlotData

Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę, że na czele najbardziej wpływowych korporacji w branży stoją kobiety. Niezależnie od tego, czy chodzi o New York Fashion Week czy Net-a-Porter, ich założycielki przyczyniły się do zaistnienia niezliczonych innowacji i przełomowych momentów w świecie mody. Przybliżamy sylwetki kilku współczesnych businesswomen.

>>>Przeczytaj również: Kobiety, które zarządzają największymi firmami w branży mody

Donatella Versace

W 1990 roku Donatella Versace została główną projektantką Versus, marki należącej do domu mody założonego przez jej brata Gianniego. Z powodu kryzysu sprzedaży musiała wycofać linię w 2005 roku, jednak zaledwie cztery lata później ponownie ją aktywowała. Po tragicznej śmierci Gianniego w 1997 roku Donatella wraz z bratem Santo i córką Allegrą przejęła obowiązki właściciela firmy. Od 2013 roku pełni rolę dyrektorki kreatywnej. Projektantka angażuje się również w działalność charytatywną jako ambasadorka Fundacji Eltona Johna walczącej z HIV i AIDS. Jej charakterystyczny wygląd sprawia, że zostaje z łatwością rozpoznawana nawet przez osoby spoza branży.

https://www.instagram.com/p/B8YACrnITM-/

Fern Mallis

Dzięki Fern Mallis Nowojorski Fashion Week obecnie może stać na równi z tymi w Londynie, Paryżu i Mediolanie. Jako dyrektorka wykonawcza CFDA (The Council of Fashion Designers of America) w latach 1991-2001 uczyniła NYFW scentralizowanym, nowoczesnym wydarzeniem na światowym poziomie. W latach 2001-2010 Mallis pełniła funkcję starszego wiceprezesa IMG; podczas jej kadencji firma zorganizowała pierwsze tygodnie mody w miastach takich jak Los Angeles, Melbourne, Miami czy Berlin. Amerykanka zarządza obecnie własną międzynarodową firmą zajmującą się doradztwem z zakresu mody i dizajnu – Fern Mallis LLC.

https://www.instagram.com/p/B8ealVnnoln/

Natalie Massenet

Świat zakupów mody luksusowej online zupełnie odmienił się w 2000 roku, kiedy była dziennikarka Natalie Massenet założyła Net-a-Porter. Massenet zainspirowała możliwość zreinterpretowania modowego magazynu w sposób dostosowany do realiów XXI wieku – poprzez uczynienie edytorialu możliwym do kupienia. Od 2003 roku do 2017 roku Natalie była przewodniczącą British Fashion Council. W 2017 roku wraz z Nickiem Brownem założyła firmę venture capital Imaginary Ventures. Jako że przez wielu jej działania uznawane są za przełom w spojrzeniu na detaliczną sprzedaż odzieży luksusowej, “The Observer” opisał ją słowami: ulubiona historia mody, jeśli chodzi o samodzielne osiągniecie sukcesu.c

https://www.instagram.com/p/7KCKIsxbnd/

Delphine Arnault

Od 2003 roku Delphine Arnault pozostaje najmłodszą kobietą wśród kadry zarządzającej grupy LVMH. W 2013 roku objęła stanowisko wiceprezesa Louis Vuitton, a rok później stworzyła LVMH Prize, konkurs dedykowany najbardziej utalentowanym projektantom z całego świata. Sukces Arnault zasługuje na szczególną uwagę, jako że jest ona jedną z niewielu kobiet na tak wysokiej pozycji w sektorze mody luksusowej.

https://www.instagram.com/p/BRJfPJUAbJp/

Sophia Amoruso

Sophia Amoruso zaczynała od sprzedaży ubrań vintage na eBayu. Jako dwudziestodwulatka w 2008 roku założyła firmę bazującą na dotychczasowym sukcesie – stworzyła sklep internetowy Nasty Gal, który w 2012 roku, z przychodem 100 milionów dolarów, został nazwany przez “Inc. Magazine” jedną z najszybciej rozwijających się wówczas firm. W 2016 roku “Forbes” zakwalifikował Amoruso do grona najbogatszych kobiet świata „self-made”. Zaledwie cztery lata później założycielka firmy złożyła wniosek o upadłość, jednak nie pozostawiła się bez źródła dochodów. Wkrótce wydała poradnik biznesowy #Girlboss, który stał się bestsellerem, a także uruchomiła internetową rozgłośnię radiową. Na podstawie jej biografii Netflix w 2017 wyprodukował serial.

https://www.instagram.com/p/B6LIqX0Hv7u/

Lauren Santo Domingo

Lauren Santo Domingo karierę zaczynała jako asystentka w “Vogue’u”, gdzie aktualnie pracuje na stanowisku redaktora współpracującego. W 2010 roku wraz z Aslaug Magnusdottir założyła Moda Operandi, portal internetowy, który pozwala klientom zamówić w preorderze ubrania od projektantów tuż po zobaczeniu ich na wybiegu. Santo Domingo została wyróżniona obecnością na liście 100 najbardziej wpływowych Nowojorczyków w ciągu ostatnich 25 lat przez “New York Observer”. Nazywa się ją muzą takich projektantów jak Proenza Schouler, Nina Ricci czy Eddie Borgo; była fotografowana przez Annie Leibovitz, Toma Munro i Mario Testino dla magazynów pokroju “Vogue”, “W”, “Vanity Fair”.

https://www.instagram.com/p/B7tU1_iFD5z/

Valerie Steele

Zanim Valerie Steele zaistniała w branży, kuratorstwo mody w muzeach właściwie nie istniało. Historyczka i dyrektorka Museum at the Fashion Institute of Technology tematy modowe uczyniła pretekstem do niezliczonych dyskusji kulturalnych i akademickich. Jako kuratorka zorganizowała ponad 20 wystaw w ciągu ostatnich 10 lat. Steele jest także autorką wielu książek. Kiedy zaczynałam, nikt nie traktował mody jako zagadnienia naukowego: istniało dziennikarstwo modowe czy historia kostiumografii, ale nikt nie przyglądał się kulturowym kontekstom mody – powiedziała w rozmowie z “Harper’s Bazaar”.

https://www.instagram.com/p/BoRW3MmFG2z/
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Tagi
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES