noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

#CareerMonday: Ile powinienem sobie płacić?

REKLAMA
noSlotData

Prowadząc własny biznes, zwykle myśli się między innymi o produktach, przychodach, pracownikach czy lokalu. Często skupiamy się na wszystkim, a zapominamy o najważniejszym – o sobie. Zważając na fakt, że to właściciel jest fundamentem swojego przedsiębiorstwa, warto zadbać o własne wynagrodzenie i w natłoku pracy, mądrze wyznaczyć sobie wypłatę.

Według 2016 American Express OPEN Small Business Monitor jedynie 51 procent właścicieli firm wypłaca sobie wynagrodzenie. Wynagradzanie samego siebie jest ważne dla Ciebie i Twojej firmy – powiedziała Alice Bredin, specjalista ds. marketingu B2B w rozmowie z “Business News Daily”. Jeśli nie weźmiemy pod uwagę wszystkich wydatków, nie będziemy wiedzieli czy musimy podnieść ceny, zwiększyć sprzedaż, uciąć koszty albo wprowadzić inne poprawki, aby firma osiągnęła sukces – kontynuuje Alice Bredin.

Niektórzy przedsiębiorcy pracują za darmo zdecydowanie za długo – mówi Evan Singer, prezes firmy SmartBiz. Nic dziwnego, że lęk i obawy o prywatne finanse nie sprzyjają budowaniu i prowadzeniu przedsiębiorstwa. Jeśli tworzymy małą firmę, ważne jest uświadomienie sobie, że Twój czas jest cenny – dodaje Evan Singer.

Jak określić wartość poświęconego czasu i włożonej pracy we własny biznes, aby rozsądnie wyznaczyć własną wypłatę?

Nie obniżaj wartości swojej pracy

Początki własnej działalności nie są łatwe, a pierwszy rok często nie przynosi upragnionych przychodów. Nawet w takiej sytuacji, nie można zapomnieć o wypłaceniu własnej należnej wypłaty. Jeśli osobiste problemy finansowe właściciela mają odbić się negatywnie na firmie, poświęcenie się nie przyniesie żadnych korzyści. Oprócz sytuacji finansowej firmy, istnieje też ta prywatna, której nie można zaniedbać.

Miej pewność, że Twoja wypłata netto jest porządna na tyle, aby utrzymać własną rodzinę szczęśliwą. Ciągły stres finansami nie jest dobry ani dla Ciebie i rodziny, ani dla firmy. Spokojny umysł może przynieść niesamowite wyniki dla biznesu – radzi Ruchit Garg, właściciel 9SLIDES. Obniżenie wartości swojej pracy może obniżyć produktywność całej firmy. Wypłać sobie tyle, aby móc zapewnić komfort i pozbyć się zmartwień o prywatną sytuację finansową.

Warto także spojrzeć na swoje stanowisko jako szefa firmy z dalszej perspektywy i obliczyć, ile wypłaty dalibyśmy komuś innemu na naszej pozycji. Kiedy zaczynamy, każdy pieniądz się liczy. W okresach, kiedy nie płacimy sobie należycie, można szybko zmniejszyć własną wartość. Kiedy próbujesz ustalić rozkład finansów, zastanów się, ile zapłaciłbyś pracownikowi na Twoim stanowisku. Ile ten szef byłby wart? – podsuwa pomocnicze pytanie Kevin McGann, CEO firmy GraduationSource.

Bądź elastyczny

Należy pamiętać, że właściciele przedsiębiorstw nie zabierają do własnego portfela pieniędzy, które zostają, gdy wszystkie inne wydatki firmy zostaną opłacone. Nie mają także gwarancji stałej wypłaty, która będzie zadowalająca, gdyż sytuacja finansowa każdego biznesu jest różna i zmienia się w ciągu roku.

Po pierwsze właściciel firmy powinien wziąć pod uwagę wydatki na własne, prywatne potrzeby, ale te podstawowe. Zawierają się w nich rachunki, jedzenie, pożyczki czy spłacenie długu – wszystkie niezbędne wydatki. Określając własną pensję trzeba pamiętać o zapewnieniu pokrycia podstawowych kosztów życia. Warto jednak zauważyć, że przychody firmy nie będą zawsze tak stabilne, jak nasze prywatne potrzeby finansowe, dlatego tak ważna jest elastyczność i gotowość do zmiany nawet tych stałych elementów życia codziennego.

>>> Przeczytaj również: #CareerMonday: Jak wykorzystać Instagram Stories w biznesie?

Zapłać sobie mniej

Na początku uczciwie jest zapłacić pracownikom więcej niż sobie samemu – mówi Mitch Gordon, właściciel Go Overseas. Jeśli personel będzie tego świadomy, doceni Twoje poświęcenie i będzie skłonny pracować ciężej dla Ciebie. Dodatkowo, płacąc sobie mniej, równa się z możliwością zatrudnienia dodatkowego pracownika lub okazję do rozwinięcia innych obszarów. Płacąc sobie mniej zapewniamy

pozytywne korzyści dla firmy na dłuższą metę – dodaje Mitch Gordon.

Ponadto, warto ograniczyć wydatki własne, szczególnie na początku prowadzenia działalności. Codzienne koszty powinny pozostać niskie, aby uniknąć nadmiernego stresu finansami firmy – mówi Curtis Smith, certyfikowany doradca finansowy w Interactive Capital Management. Niższe wydatki własne, oznaczają więcej środków dla firmy oraz umożliwiają zabezpieczenie finansowe na przyszłość.

Ustal regularny, wspólny wzorzec wypłat

Dodaj siebie na listę płac i otrzymuj wypłatę regularnie. Nie sięgaj po zasoby finansowe firmy tylko wtedy, gdy jesteś w potrzebie. Ustal zarówno pensję pracowników, jak i własną, a następnie trzymaj się jej. Potrzebujesz mieć ustalony wzorzec obliczania wynagrodzenia dla każdego stanowiska – jedną metodę określającą wszystkie pensje. Sposób, w jaki określasz własną wypłatę, musi być taki, w jaki ustanawiasz wynagrodzenie wszystkich pozostałych pracownikom – mówi Ty Morse, właściciel firmy Songwhale.

Dzięki temu, przywykniesz do stałej wypłaty i pozbędziesz się przypadkowych wypłat z konta firmowego wtedy, gdy jesteś w potrzebie. Ustalenie regularnych wypłat, ustalonych metodą wspólną dla każdego w firmie, tworzy też korzystny obraz działalności w oczach państwa. Pobieranie niestałych dużych sum pieniędzy, mogłoby wywołać niemałe zamieszanie z urzędem skarbowym i spowodować problemy w firmie.

Działaj legalnie

Pamiętaj, że określenie własnej wypłaty jest często ściśle określone przez regulacje prawne. Dobrze więc zatrudnić księgowego, który będzie niezwykle pomocny w legalnym zarządzaniu finansami. Na początku, wypłata właściciela firmy powinna być najniższą z możliwych, aby utrzymać środki na rozwój biznesu. Mój wspólnik i ja, świętowaliśmy naszą pierwszą rocznicę poprzez podwojenie miesięcznej pensji z 1,000 dolarów na 2,000 dolarów – mówi Brittany Hodak, właścicielka ZinePak. Gdy Twoja firma wzrasta, a przychody się zwiększają, pracuj z księgowym. Będziesz mieć pewność, że bierzesz pod uwagę wszystko, co trzeba, od podatków po planowanie emerytury – dodaje Hodak.

Posiadanie księgowego czy doradcy finansowego sprawi, że nie wpadniemy w niepotrzebne problemy finansowe, spowodowane brakiem wiedzy. Warto więc zainwestować w eksperta w tej dziedzinie. Bycie sprawiedliwym w biznesie nie tylko wygląda dobrze przed urzędem skarbowym, ale jest niezwykle istotną cechą dobrego właściciela firmy, jak zapewnia Daniel Wesley, założyciel DebtConsolidation.com. Uczciwość może być naprawdę trudna dla kogoś, kto stoi na samym szczycie drabiny. Trenuj bycie sprawiedliwym, jak tylko możesz i zrób wszystko, aby zapewnić należne wynagrodzenie swoim pracownikom. Opieka nad współpracownikami powinna być priorytetem dobrego szefa – podsumowuje Daniel Wesley.

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES