Witaminy to niezbędny składnik ważnych procesów zachodzących w organizmie. Nie wszyscy wiedzą, że odgrywają one także kluczową rolę w procesie wzrostu włosów. Sprawdź, jakich witamin potrzebują Twoje włosy i jak uzupełnić ich niedobory.
Na ratunek łamliwym i wypadającym włosom
Na skórze głowy znajduje się około 100-150 tysięcy mieszków włosowych. Codziennie tracimy od 50 do 150 włosów. To całkowicie naturalne! Sygnałem alarmowym powinna być utrata powyżej 200 włosów dziennie.
Pielęgnacja to jednak nie wszystko. Włosy należy wzmacniać także od wewnątrz. W codziennej diecie nie może zabraknąć produktów zawierających witaminy A, C, E, F oraz witamin z grupy B. Każda z nich pełni inną funkcję w organizmie. Odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta ma ogromny wpływ na kondycję skóry głowy. Nadmierne wypadanie włosów może świadczyć o poważnych niedoborach. Jakich witamin potrzebują włosy i gdzie je znaleźć?
Biotyna i jej rola w organizmie
Biotyna, czyli witamina H(B7) bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych oraz metabolizmie białek oraz tłuszczów, wspomaga także proces wchłaniania witaminy C. Zapobiega łysieniu i siwieniu włosów. Wpływa na włosy, skórę i paznokcie. Znajdziemy ją m.in. w produktach pełnoziarnistych i surowych warzywach, grzybach, żółtkach jaj, orzechach włoskich i ziemnych, migdałach, wątróbce i ryżu.
Niedobór biotyny może być spowodowany m.in. długotrwałą kuracją antybiotykową. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie wyłącznie za pomocą diety dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Przy uzupełnianiu niedoboru biotyny będą pomocne tabletki na wypadanie włosów. Warto wybrać lek o wysokiej dawce biotyny (5 mg) np. Biotebal. Jego regularne przyjmowanie wpłynie na poprawę stanu skóry, włosów i paznokci – więcej informacji na tej stronie.
Pozostałe witaminy dla pięknych i lśniących włosów
Witamina A należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Przyspiesza odbudowę naskórka i wzmacnia włosy. Znajdziemy ją w takich produktach jak: wątróbka, jaja, pomidory, papryka, marchew czy mleko.
Oprócz biotyny, czyli witaminy B7 w naszej codziennej diecie powinny znaleźć się pozostałe witaminy z grupy B: tiamina (B1), ryboflawina (B2), niacyna (B3), pirydoksyna (B6), kwas pantotenowy (B5) i kwas foliowy (B9). Główne źródła tych witamin to: ryby, jaja, produkty pełnoziarniste, orzechy, nabiał i rośliny strączkowe.
Witamina C stymuluje produkcję kolagenu i jest silnym przeciwutleniaczem. Znajdziemy ją nie tylko w cytrusach, ale także w pomidorach, papryce, mango, truskawce czy brukselce.
Witamina E poprawia mikrokrążenie skóry głowy. Jako antyoksydant chroni mieszki włosowe przed działaniem wolnych rodników. Główne źródła tej witaminy to: mąka produkty pełnoziarniste, jajka, migdały i oleje roślinne.
Oprócz witamin bardzo ważne jest, aby uzupełnić dietę w mikroelementy takie jak cynk, miedź czy żelazo.
Jeśli mimo zmiany nawyków żywieniowych oraz uzupełnienia niedoboru biotyny kondycja włosów nie ulegnie poprawie, warto udać się do trychologa, czyli specjalisty zajmującego się diagnostyką i leczeniem chorób włosów i skóry głowy.