noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Ralph Lauren - amerykański projektant mody. Życiorys Ralpha Laurena to pasjonująca historia o ciężkiej pracy i spełnianiu marzeń. Na zdjęciu uśmiechnięty projektant podczas swojego pokazu, ubrany w granatowy golf i granatową marynarkę.

Amerykański sen uszyty na miarę. Życiorys Ralpha Laurena to historia o kreowaniu świata marzeń

REKLAMA
noSlotData

Przez ponad pół wieku Ralph Lauren z sukcesem budował globalną markę lifestylową, czerpiąc inspirację z bogatego dziedzictwa amerykańskiego. Jako jeden z najbardziej uznanych na świecie liderów w dziedzinie wzornictwa i biznesu, Lauren stworzył ponadczasowy styl, który łączy w sobie rustykalny urok Nowej Anglii i olśniewa hollywoodzkim blaskiem. Nazywany „amerykańskim sprzedawcą marzeń”, handluje nie tylko modą, ale i kadrami z życia, o jakim marzymy. Przyglądamy się bliżej fascynującej biografii Ralpha Laurena. 

Z chłopca z Bronxu do projektanta, który ubrał świat

Ralph Lauren, którego świat poznał jako symbol luksusu, rozpoczął swoje życie 14 października 1939 roku pod imieniem Ralph Lifshitz. Jako trzecie dziecko żydowskich imigrantów z Białorusi, dorastał w otoczeniu, które zaszczepiło w nim zamiłowanie do piękna i transformacji. Inspiracją dla młodego Ralpha była praca ojca, dekoratora wystaw sklepowych. Obserwując, jak starannie dobrane ubrania potrafią zmienić wygląd i postrzeganie innych, mały Ralph odkrył w sobie fascynację modą. W swojej autobiografii wspomina, że już jako dziecko zastanawiał się nad potęgą ubrania, które mogło przekształcić biednego chłopca w eleganckiego młodzieńca. Zafascynowany modą nastolatek odkrył w sobie rownież żyłkę do biznesu, zarabiając na sprzedaży krawatów własnego projektu kolegom ze szkoły. 

Z uwagi na doświadczane prześladowania szkolne, w wieku szesnastu lat Ralph Lauren wraz ze swoim bratem George’em podjęli decyzję o zmianie nazwiska rodowego Lifshitz na Lauren. Inspiracją dla nowego nazwiska był starszy brat Jerry, który jako pierwszy z rodzeństwa zdecydował się na tę zmianę po incydentach prześladowania podczas służby w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

W moim imieniu pierwotnie znajdowało się słowo (shit / kupa) , które było przedmiotem żartów moich rówieśników w dzieciństwie. Z tego powodu zdecydowałem się je zmienić. Po zmianie nazwiska często słyszałem pytanie, czy zrobiłem to, by ukryć swoje żydowskie pochodzenie. Zdecydowanie zaprzeczałem takim sugestiom. Spotykałem się także z opiniami, że jako Żyd nie powinienem tworzyć ubrań w stylu preppy. Studenci renomowanych uczelni, takich jak Harvard, Yale czy Princeton, pytali mnie, dlaczego interesuję się takim rodzajem mody

– opowiadał w jednym z wywiadów z Oprą Winfrey.

Po ukończeniu liceum uczęszczał na Baruch College, gdzie studiował biznes, jednak swoją edukację porzucił po zaledwie dwóch latach. Jak wspominał po latach, była to decyzja, której długo żałował. 

Zawsze podziwiałam ludzi, którzy posiadają wszechstronne wykształcenie. Brakuje mi biegłości w kilku językach obcych oraz głębszej znajomości literatury i różnych dziedzin nauki. Niestety, skupiając się na karierze zawodowej, musiałam zrezygnować z wielu innych zainteresowań, które wymagałyby większej ilości czasu i środków. Musiałem pracować 

– podkreślił w rozmowie z Winfrey. 

Projektant Ralph Lauren stoi uśmiechnięty, oparty o auto. Ma na sobie. Zieloną koszulę, pod nią koszulę denimową. biały t-shirt. Do tego skórzane rękawiczki, pasek z dużą klamrą i klasyczne jeansy.
Życiorys Ralpha Laurena to inspirująca historia o marzeniach i ciężkiej pracy / fot. Instagram @ralphlauren

Imperium mody zbudowane na krawatach

Po odbyciu dwuletniej służby wojskowej w latach 1962-1964, Ralph Lauren związał się węzłem małżeńskim z Ricky Anne Low-Beer. Następnie rozpoczął karierę w branży odzieżowej, pracując jako sprzedawca w prestiżowych domach towarowych, takich jak Brooks Brothers i A Rivetz & Co. To właśnie w tej ostatniej firmie, specjalizującej się w produkcji krawatów, zaczął kształtować swój własny styl i rozwijać zmysł projektanta. Ambicje Laurena przerosły jednak możliwości zatrudnienia. 

W 1967 roku, dzięki wsparciu finansowemu Normana Hiltona, zdecydował się na odważny krok i otworzył własny butik w Nowym Jorku, gdzie pod już pod szyldem marki Polo Ralph Lauren prezentował autorskie kolekcje krawatów. Kiedy dom towarowy Bloomingdale’s zainteresował się krawatami Ralpha Laurena, zaproponował zmianę ich wyglądu i usunięcie nazwiska projektanta z metki. Lauren jednak nie zgodził się na takie warunki i odrzucił propozycję współpracy. Uważał, że jego projekty są oryginalne i nie chce ich zmieniać.

Dzięki odważnemu odejściu od panujących konwenansów i zastosowaniu ekstrawaganckich materiałów, krawaty Polo zyskały ogromną popularność wśród mężczyzn poszukujących oryginalnych rozwiązań w modzie. Ich szeroki fason i bogate zdobienia stanowiły świeże spojrzenie na tradycyjny element męskiej garderoby. Sukces tej linii produktów przyczynił się do dynamicznego rozwoju marki Ralph Lauren. Już rok później pojawiła się pełna kolekcja męskiej odzieży, a w 1969 roku otwarto pierwszy salon sprzedaży Polo by Ralph Lauren w domu towarowym Bloomingdale’s.

Przeczytaj również: Rzeczy, których nie wiecie o Ralphie Laurenie – najsłynniejszym projektancie Ameryki

Początki globalnego sukcesu: pierwsze nagrody i kultowe logo

Rok 1970 przyniósł Ralphowi Laurenowi pierwsze prestiżowe wyróżnienie – nagrodę Coty Award za innowacyjną kolekcję męską. Zaledwie rok później na rynku pojawiła się linia odzieży damskiej, która wprowadziła kultowy już dziś emblemat gracza polo. Początkowo zdobił on mankiety damskich koszul szytych na miarę, by z czasem stać się rozpoznawalnym znakiem całej marki. W 1974 roku talent projektanta doceniono w świecie kina – Lauren stworzył kostiumy do kultowej ekranizacji „Wielkiego Gatsby’ego”, ubierając całą męską obsadę w eleganckie garnitury i swetry w stylu lat 20. Sukcesywnie zdobywał kolejne wyróżnienia: w 1975 roku otrzymał American Fashion Award, a rok później – nagrodę Coty Award za kolekcję damską oraz zaszczytne miejsce w Coty Hall of Fame zarówno za osiągnięcia w modzie męskiej, jak i damskiej. Ten ostatni tytuł powtórzył w 1977 roku, tym razem w kategorii mody damskiej.

W 1983 roku Ralph Lauren poszerzył swoje portfolio o kolekcję produktów do wyposażenia wnętrz. To przełomowe wydarzenie zapoczątkowało nową erę w historii marki. Pięć lat później, w 1986 roku, otwarto flagowy butik Polo Ralph Lauren przy 72. ulicy Madison Avenue, zlokalizowany w zabytkowej rezydencji Rhinelander. To wydarzenie było kamieniem milowym w branży detalicznej, wyznaczając nowe standardy w zakresie luksusowych zakupów.

Dowiedz się więcej: Poznaj ikony mody lat 80. Zestawienie najbardziej wyjątkowych osobowości

Od projektanta do biznesmena

W 1992 roku kariera Ralpha Laurena została uwieńczona prestiżową nagrodą CFDA Lifetime Achievement Award, wręczoną mu przez legendarną Audrey Hepburn. Rok później na rynku pojawiła się linia Polo Sport, skierowana do młodszych odbiorców. W 1997 roku projektant ponownie został wyróżniony przez CFDA, tym razem nagrodą za najlepszą męską kolekcję roku. W tym samym roku, a dokładniej 11 czerwca Ralph Lauren Corporation zadebiutowała na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, stając się spółką publiczną.

Z początkiem nowego milenium Lauren poszerzył swoją działalność, zakładając Ralph Lauren Media. W 2004 roku na rynku zadebiutowała linia Rugby, skierowana do nastolatków i młodych dorosłych, a w 2007 roku CFDA uhonorowało go pierwszą w historii nagrodą American Fashion Legend Award. W tym samym roku marka Polo Ralph Lauren wzbogaciła się o kolekcję zegarków i biżuterii.

W 2009 roku Ralph Lauren zdobył kolejne prestiżowe wyróżnienie – nagrodę Popular Vote Award przyznaną przez CFDA. Było to pierwsze takie wyróżnienie w historii organizacji. Jednocześnie linia Rugby, skierowana do młodszych odbiorców, poszerzyła swoją obecność w świecie cyfrowym, uruchamiając aplikację na iPhone’a oraz organizując pierwszy w swoim rodzaju internetowy pokaz mody.

Projektant Ralph Lauren po pokazie w 2018. Ma na sobie granatowy gold i wełnianą granatową marynarkę ze złotymi guzikami.
Ralph Lauren to zdobywca najbardziej prestiżowych nagród branży mody / fot. Spotlight Launchmetrics

Z dniem 29 września 2015 roku ogłoszono, iż Stefan Larsson objął funkcję Prezesa Zarządu firmy, zastępując jej założyciela, Ralpha Laurena. Ralph Lauren pozostał w strukturze organizacyjnej jako Prezes Wykonawczy oraz Dyrektor Kreatywny.

W 2019 roku Ralph Lauren świętował 50-lecie swojej marki podczas spektakularnej gali w Central Parku, gromadząc największe gwiazdy świata mody, filmu i biznesu.

Życie prywatne Ralpha Laurena: żona, dzieci

Ralph Lauren od 1964 roku jest mężem Ricky Ann Low-Beer. Amerykańska pisarka i psychoterapeutka z wykształceniem filologicznym poznała swojego przyszłego męża w nietypowych okolicznościach – podczas pracy w gabinecie okulistycznym. Ich znajomość rozwijała się błyskawicznie, a już po pół roku para wzięła ślub. Jak wspominał Ralph, była to miłość od pierwszego wejrzenia, a oświadczyny złożył już podczas pierwszej randki.

Życiorys Ralpha Laurena to pasmo sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym. Na zdjęciu Ralph Lauren z żoną i psem
Od 1964 projektant jest w szczęśliwym związku małżeńskim z Ricky Ann Low-Beer / fot. Instagram @ralphlauren

Para doczekała się trójki dzieci, synów: Andrew i Davida oraz córki o imieniu Dylan. Andrew, jest zarówno producentem filmowym, jak i aktorem. David pełni funkcję starszego wiceprezesa w firmie Ralph Lauren i jest mężem córki byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, George’a W. Busha. Z kolei Dylan, jest założycielką i właścicielką popularnego nowojorskiego sklepu z cukierkami, Dylan’s Candy Bar.

Mimo ogromnego sukcesu zawodowego, Lauren w licznych wywiadach podkreślał, że największe znaczenie ma dla niego rodzina. Projektant wraz z bliskimi cenią sobie wspólny czas, który spędzają w licznych rezydencjach. Posiadłością, którą upodobali sobie szczególnie jest ranczo Double RL, położone na 17 000 akrów w pobliżu miejscowości Telluride w stanie Kolorado.

Życiorys Ralpha Laurena na ekranie

Gdzie bliżej przyjrzeć się fascynującej historii amerykańskiego projektanta? „Cały Ralph” (org. Very Ralph) to pierwszy film dokumentalny na temat Ralpha Laurena, będący jednocześnie fascynującą podróżą przez życie i karierę projektanta. Reżyserka Susan Lacy przeprowadza nas przez kolejne etapy jego życia, od skromnych początków w Bronxie aż po stworzenie globalnego imperium mody. Lauren dzieli się swoimi wspomnieniami, marzeniami i wyzwaniami, które napotkał na swojej drodze. Dokument obfituje w archiwalne materiały oraz wywiady z bliskimi współpracownikami Laurena i największymi gwiazdami światowej mody, jak Karl Lagerfeld, Diane von Furstenberg, Anna Wintour czy Naomi Campbell. 

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES